Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
76
 

Eşsiz Morfin

Pozitif/Negatif zayıf olan insan , daima bir güce sığınma ihtiyacını duymuştur. Bu ihtiyaç gereği tapacağı gücü yaratmış, tanımlar koymuş, özellikler yüklemiştir. Sahip olduğu duygulari hisleri, temenni, istekleri yani benliğinde ki imgeleri, arzularına göre gücü adlandırmıştır.  Mesela kendisini saracak sevgi, merhamet edecek koruyacak, her sıkıştığında yanında olacağı, destek vereceği gücü oluşturmuştur. Yine haşin olan insan oto kontrolünü sağlayacak, onu dizginleyecek otoriter özellikler ile anlatacağı , koşulsuz inanacağı gücü yaratmış ki yeri geldiğinde kulağından çekip kızacak hatta daha sert olup azap edeceği tanrıdan hoşnuttur. ( Doğrusu dünyada ve insanlık tarihinde en iyi kontrol sağlayıcı görevini görmüş, rahatlayıcı ve mutluluk hissini vermiştir. Eşsiz morfin denebilir. Gerekli mi evet gerekli. Zayıf varlık muhtaçtır )

İnsan natüreldir …

Acaba bu ihtiyacı, insan ile doğa arasındaki göbek bağımıdır ?

İlk çağ insanı, doğa ile iç içe olup, dilinden anlıyor, ona göre yaşıyordu. Rüzgar, su, yıldırım, gök, ay, güneş vs bunların olağanüstü güçleri karşısında yaşamlarına anlam yüklüyor, duydukları hayranlık, saygı zira insan ve canlı türünün devamı için gereksinim görüyor ve güç karşısında acze düştüklerinin farkında olup , güce tapınma bir nevi bilek bükülmeydi. Etkileşim karşısında güce isimler koyuyorlardı. Tanrı odaklı doğadan esinlenip natürel varlık olan insan “öz”dür. Henüz bunu kamulaştıramamıştır.

Derken zamanla doğadan uzaklaşan insan, tek tanrı inancının ortaya çıkmasıyla natürelliğini yitirmiş, Tek tanrı inancı Musa ile başlatılıp, İsa ile taklit edilip ve Muhammed ile esinlenip devam edip kurumsallaşmıştır. BU formatlarda doğru veya yanlışını tartışmıyorum elbette konuşulacak çok şey var, gördüğüm  o ki insana morfin olan güce, tapınma olayı, zayıflığına pozitif imgedir. Aslında doğanın çekim gücüdür zamanla uzaklaştığından ( tek tanrı inancının aziziliğine uğradı ) unutmuştur. Özü , toprak, su, demir doğanın elementleridir. Özünedir sığınma isteği ; Zora düştüğünde istek ve temennilerini farklı dillerde, dinlerde , inançta buyurur. Hatta aklımızın dışında gelişen his, duygulardır. Kimyası gereği gene kimyasına başvurmaktadır. İsimler, tanrılar, kime nasıl buyurması mesele değildir. Elektrik akımının iletkenliği, doğaya/doğasına kontak kurmasıyla iletişime başlar. Bu iletişim sonucu kendini güvende hisseder, sakinleşir kaygılarından, dertlerinden, sıkıntılarından… stresi erteler, dozuna göre stresi bitirebilir de .

Farkında mıyız ?

Sıkı bağ kuran insan, olaylar karşısında daha olgun, daha yıpranmadığını görebiliyoruz. Ama bağı güçsüz , sinyali zayıf olanlar , olaylar karşısında travmalar, hastalık, kendini salıverme , psikolojik sorunlar, nice hatalar,farklı kulvarlarda tatmin etme ( oyalama) gibi.. özel ve sosyal, iş hayatı sekteye uğrar. 

Yolda  yürürken, göğe gözüm iliştiğinde, kontak kuruluyor . Ağaçlar, dağlar … daralmış yorgun duygularımın birden yumuşadığını düşünüyorum..  Uzak kaldığımda ( zannedersem genelde uzağım ) kaygılar, duygusal yıpranmalar ( İş, aile, aşk, sosyolojik, siyaset ve gözünü sevdiğim düşünce ) drama oyununa dönüşür.. Evren ile bağ kurma dinlendiriyor.

Natürel insan sadece özünü keşfedip, dinlemelidir.

 

 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cemile Torun, tesekkur ederim

Tuanna Güzel 
 14.09.2017 23:03
 

Ne güzel anlatmışsınız "ÖZ" varlığımızı, doğal varlığımızdan git gide uzaklaşıyor, maddesel varlıklarımızın esiri oluyoruz, elinize sağlık

Cemile Torun 
 12.09.2017 22:49
 

Değerli Abbas Oğuz, ilginiz ve doğru tespitiniz için müteşekkirim

Tuanna Güzel 
 04.09.2017 16:59
 

Yakınımızda olan her canlıya enerjimizi aktarıp onlardan bilinç transfer ederek düşüncemizi çiçeklendirmemiz ve onların kalbine dost olmamız;kendinden olana uçuşan zerrelerin bütüne olan hayranlığına sevgimizi gösterip onlara güzel duygular beslememiz içsel benliğimizin huzur ve şefkati için bahsettiğiniz o "eşsiz morfin" gerekli bence de...Güzeldi!Elinize sağlık Tuanna.Selam ve saygılarımla sağlık içinde kalınız.

Abbas Oğuz 
 03.09.2017 15:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 147
Kayıt tarihi
: 22.04.16
 
 

Sorgulamakla meşgulum, her şeyi sorguluyorum. İzmir / Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster