Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '17

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
468
 

Estetik Haz

Psikoloji, Sosyoloji, Mantık, Felsefe, Edebiyat… terimi olarak "Estetik Haz" anlamsal düzlemde yönünü kaybetme riski olan keskin ifadelerden biridir. Hazzın değerlendirme ölçütü duyularla sağlandığı için tartışma konusu yapılamayacağı halde cinsel haz çağrışımında mahrem yıkıp ayıp, yasak, günah… üçlemesi arasında, terbiye ölçüsü ile algılandığında konuşuk olma işlevini yitirir.

 

“Cinsellik insanın yaşamdaki en temel, haz verici eylemlerinden biridir.” gerçeğini ait olduğu evren yasalarına bırakıp konumuza geri dönelim. Sanat eserinin estetik değer kazanabilmesi için  hiçbir çıkar gözetmeden o objeden haz duyan ve onu takdir eden estetik süjeler( konular) gerekir. Hoşa giden bir şeyin uyandırdığı duygu ile  eser yaratan  aynı zamanda ona sahip olduğu için hoşa giden ilgi çeken bir şeye sahip olmanın zevkinde olacaktır. Sanatçı ürünün hem alıcısı hem de kendi dünyasında ürünü yeniden yaratan olur. Bu durumda estetik zevk ve estetik haz karşılıklı bir duyumsamaya dönüşeceğinden eseri ile sanatçı arasında bütünleşme gerçekleşir. Yaratıcısı ile bütünleşmeyen sanat eseri estetik haz duyumsatmaz, yansıtamaz.

 

Edebiyatı diğer sanat dallarıyla birleştiren pek çok özellikten söz edebiliriz. Yaratıcılık, deha, gelecek tasarımı, gerçekçilik, doğa, gözlem, sezgi, izlenim, duygu, hayal gücü, düşünce, insan… Edebiyatı diğer sanat dallarından ayıran tek özellik dildir. Dilin estetik kaygısını  estetik değerler mantığı (estetik yargı) içinde değerlendirdiğimizde ; bir sanat eserinde yüce olma, haz ve hoşa gitme duygusu uyandırma, güzelliğin yanı sıra doğru ve iyi olma, , bir amaca hizmet etme ve faydalılık… gibi sebeplerle karşılaşırız. Kendini gerçekleştirme sürekliliğinde yetkin adımlardan biri olan edebiyatın katedeceği uzun mesafeler ve evrensel ölçekte kazanması gereken esneklik açısından estetik haz kavramına yeni yaklaşımlar geliştirmemiz gerekmektedir. Aksi halde edebiyat pek çok zihinde karanlık bir görüntü olarak kalacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster