Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
682
 

Et Kokar, Tuz Kokmaz

Et Kokar, Tuz Kokmaz
 

Candan ayrılan et artık güçsüzdür, bozulmaya, çürümeye mahkumdur.  

Vicdan ve merhamet eti terk edince, eti buzlasan da, tuzlasan da et kokar.

Tuz cansız ve günahsız, tuz hiçbir zaman kokmaz.

Yaşam tuzsuz olmaz ne çare ki son yıllarda onu da kıymetten düşürdüler ve onu artık hor görüyorlar.  

Deniz geldiyse ağızlardan düşmez, yemek reçetelerinden eksik olmaz bir durumda. İkisi sanki çok ayrı dünyalardan gelmiş gibi farklı gösteriliyor.

Süslü püslü, pahalı değirmenlere konulup makyaj yaptırılıyor adeta deniz tuzuna tuz, maden ocaklarından, denizden, göllerden elde edilebiliyor. Hangi kaynaktan elde edilmiş olması fark etmez.

Çünkü yeraltındaki tuz tabakaları, birkaç milyon yıldan yüzlerce milyon yıl öncesine kadar değişik süreler içinde, çeşitli dönemlerde giderek kurumuş olan denizlerin birikintileridir.

Kaya tuzu büyük mağaraların içinden dev makineler tarafından koparılır. Ama kururken eski çağlardaki denizlerin taşıdığı çamur ve atıkları içinde tuttuğu için yenilmeye elverişli değildir.

Maden kuyusuna su pompalanıp tuz eritilir, atıklar çökertilir ve berrak salamura vakumla buharlaştırıldıktan sonra elde edilebilen tuz, tuzluğumuzdaki minik sofra tuzu kristalleri bu işlemle yapılır ve yenebilir hale gelir. 

Tuz eti yumuşatmaz, eti sertleştirmez.

Ne zaman et pişirecek olsak ister istemez tuzlarız. Et pişirilmeden önce tuzlanınca daha mı yumuşak olur? Yoksa tam aksine sertleşir mi? Bunun için farklı görüşler var. Önce onlara bir göz atalım.

Bazı görüşler etin pişirilmeden önce tuzlanması etin daha lezzetli ve yumuşak olması için gerekli olduğunu savunuyor.

Çünkü bu zaman içinde tuz etin içine nüfus ederek eti lezzetlendirebilir ve pişme sırasında da nemi hapsederek eti daha sulu ve haliyle yumuşak hale getirebilir.

Karşı bir görüş de pişirilmeden önce tuzlanan etin sertleşeceğini söylüyor. Bu görüşe  göre, etin hücrelerinin içinde bulunan su etin dışını kaplayan tuz tarafından çekilerek etin kurumasına neden oluyor.

Bilinen bir söz ” Hiçbir şey bir deneyi yenemez” Yapılan deneye göre tamamen tuz ile kaplanmış etin ağırlığında gözle görülür bir değişiklik olmamış. Yani, et suyunu kaybetmemiş. Buna göre ikinci görüşün çok da doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Bu demek oluyor ki eti pişirmeden önce onu kurutmaktan korkmadan dilediğinizce tuzlayabilirsiniz.

Pişirilmeden önce eklenen tuz etin içine nüfus edip, eti yumuşatır mı?

Yapılan analiz sonucu bu görüşü de çürütecek cinsten. Hayır, tuz etin içine nüfus edemiyor. Hatta pişme sırasında gücünü kaybederek etten uzaklaşıyor. Yani bunca araştırmadan tek sonuç çıkıyor. Tuz, eti sertleştirmediği gibi yumuşatmıyor. Başka bir deyişle, tuz et üzerinde onu daha lezzetli hale getirmekten başka bir görev üstlenmiyor.

Tuz bir yemeği nasıl daha lezzetli hale getirebilir?  

Tabağımızda müthiş gözüken bir yemek var, ilk lokmayı almak için sabırsızlanıyoruz. Sonra o an geliyor, tadına bakıyorsunuz ama hayır, beklediğiniz gibi değil. Tuzu eksik diyor ve biraz tuz ekliyoruz.

Bir kez daha tadına bakıyoruz ve yemek bize öncekinden daha lezzetli geliyor. Yalnız burada bir nokta var. Yemeğin bize öncekinden daha tuzlu gelmesi gerekirdi çünkü siz sadece tuz eklediniz ama bir anda daha lezzetli oldu.

Tuz, yemeğin vazgeçilmez parçası. Yapılan çalışmalar tuzun olmadığı durumlarda, yemekteki diğer hoş tatların ön plana çıkamadığını ve bazı istenmeyen tatların da yok edilemediğini ortaya koydu.

Ayrıca, tuzun yemeğin içindeki sulu solüsyonların iyonik gücünü arttırarak koku moleküllerinin yemekten daha kolay ayrışmasını sağladığı da tespit edilmiş. Başka bir deyişle, tuz eklendiği yemeğin kokusunu da güçlendirdiği görülmüş.

Böylece lezzetin önemli bir parçası olan kokunun güçlenmesiyle yemeği daha lezzetli halde buluruz.  Tuz yemekteki acılık gibi tatların ortaya çıkmasını engelliyor. 

Tariflerdeki deniz tuzu ifadesi çok anlamsız bir ayrıntıdır. Deniz tuzu da sofra tuzu da hemen, hemen yüzde 99 saf sodyum klorürdür.

Taze çekilmiş tuzun iri tuzdan daha iyi olduğu söylenir? Bu tam bir yanılsamadır. Tuzda, karabiberin aksine öğütülünce buharlaşıp havaya karışacak hoş kokulu yağ esansları yoktur.

Tuz ne olursa olsun sadece ve sadece sodyum klorürdür ve en ufak zerresi de en iri parçası da şekil ve boyut dışında tamamen aynıdır.

Her şey koksa da tuz kesinlikle kokmaz. Tuzun koktuğunu siyasetçiler, “Adaletin bağımsız olması gerektiği” konusunda dile getirdikleri sözdür. 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkemizin çoğu yerinde kaya tuzu mağaralar vardır.Hizmet verenleri bile vardır.Her derde şifadır.Astım ve nefes darlığına iyi gelir.Bir de sarkıt ve dikitleriyle olağanüstü manzaralar ihtiva eder o tuz mağaraları...Selam ve saygılarımla sağlık içinde kalınız Burakgazi bey dostum.

Abbas Oğuz 
 26.03.2018 12:20
Cevap :
Kıymetli Abbas Oğuz, Yorumunuz için teşekkür ediyorumSaygılarımı sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.  09.04.2018 18:58
 

TUZ...Yemeklere ilave olarak hiç kullanılmasa da olabilir çünkü her gıdada, et ve sebzelerde insan vücudunun ihtiyacı olan tuz mevcuttur. Tuzu lezzet için kullanıyoruz ama gerçeğinde bu da yanlış. Bir insanın günlük tuz ihtiyacı 6 gr ama ülkemizde bu tüketim 18 gr olarak belirlendi. Tansiyonluların artışı belki bu yüzden kardeşim, selamlarım ve esenlik dileklerimle...

Yurdagül Alkan 
 22.03.2018 22:21
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Vicdandan, merhametten ayrıldığı için kokan ettir. Tuzun vicdanı, merhameti yoktur o nedenle tuz kokmaz.Allah insanı vicdansız ve merhametsin bırakmasın.Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.  25.03.2018 14:26
 

Doktorlar her zaman tuzdan uzak durmamızı isterler sayın Burakgazi, ama tuzsuz yemeğin de tadı olmaz. Şimdi himalaya tuzu diye bir tuz çıktı, bazı kesimler onun rafine tuz kadar zararlı olmadığını söylüyorlar. Biz evde onu kullanıyoruz. En zararlı tuz sizin son cümlenizde belirtiğiniz kokan tuzdur. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 20.03.2018 14:26
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Evet, fazla tuz vücut için zararlıdır. Yalnız tuz hiç kokmaz, tuzun vicdanla, merhametle bir bağı yoktur.Kokan ettir. Et candan ayrılınca vicdan ve merhametten de yoksun kalır işte o zaman kokar.Allah kimseyi vicdan ve merhamet yoksunu yapmasın.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   25.03.2018 14:14
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Tuz ve et hakkında yazmış olduğunuz bu güzel yazınızla bilgilendim çok teşekkür ederim.Sağlık ve mutluluk dileklerimle selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 20.03.2018 9:04
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi; Tuzun vicdanı, merhameti yoktur. Et candan ayrılınca vicdansız ve merhlametsiz kaldı. Vicdan ve merhametten yoksun her nesne bozulur, kokar, kirlenir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   25.03.2018 14:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2072
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster