Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
179
 

Ete dikkat!

Ete dikkat!
 

Lezzetli ve severek yediğimiz et bazı hastalıklarıda beraberinde getirerek, sağlık bakımından sorunları beraberinde getirmektedir.. Etten alınan protein iltihaplı romatizma (GUT) hastalığına neden olmaktadır.

Kırmızı et tüketiminin neden olduğu GUT hastalığı "padişah ya da krallar hastalığı" olarak bilinmektedir. Vücuttan atılması gereken maddeler, ürik asite çevirilerek atılmaktadır. Ürik asitin atılmasında bir sorun olduğunda veya çok fazla üretilmesi halinde bu maddeler vücutta birikerek iltihaba dönüşmektedir. Bu iltihabada GUT hastalığı denilmektedir.

GUT hastalığı genellikle 45 yaş altı kişilerde görülür. Ancak erkekler kadınlara göre 3 ile 9 kat arası daha fazla görülmektedir. Kadınlarda menopoz sonrası yaş ilerledikçe hastalığın görülme oranında yükselme gerçekleşmektedir. Bunların dışında diyet alışkanlıklarının değişmesi, obazitenin artması ve alkol kullanımındaki artışlar gut hastalığınında artmasına neden olmaktadır.

GUT ataklarına bakacak olursak et ve balık ürünlerinin tüketimindeki artışlara göre hastalık tetiklenmektedir. Hastalığın başlangıç yaşı olarak erkeklerde 52, kadınlarda ise 60 yaş olarak belirlenmiştir.

Gut hastalığını tetikleyen et, balık ürünleri ve alkol kullanımı, bazı ilaçların kullanımı, enfeksiyonlar, cerrahi stresler, travma gibi etkenler hastaların yüzde 85'inde atağı tetikleyen faktörler olarak görülmüştür.

Kırmızı etteki proteinin, beyaz etteki proteinle bir fark bulunmamaktadır. Bu hastalığın vücutta görülen yerleri genellikle ayak başparmağı, diz eklemleri, ayak bileği olarak görülmektedir.

Gut hastalığının tedavisi ise bulunmamaktadır. Tedavi olarak atakların azaltılması ve bu sayede yaşam kalitesinin arttırılması, risk faktörlerinin ortadan kaldırılması yanında hastalığın önlenmesi yönünde tedaviler yapılmaktadır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 754
Kayıt tarihi
: 13.02.14
 
 

Haberler, yazılar, blog yazıları, teknoloji, eticaret ve seo. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster