Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '06

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
18010
 

Etkileyici web sitesi nasıl hazırlanır?

Etkileyici web sitesi nasıl hazırlanır?
 

Normalde bizler bir web sitesini ürünler, hizmetler, organizasyonlar vb. hakkında ziyaretçilere bilgi vermek için tasarlarız. Ürünlerinizin ya da sunduğunuz hizmetlerin ciddi bir güven havası oluşturabilmesi için web siteniz iyi tasarıma sahip olmalı, özellikle de içerik sade ve kolay okunabilir olmalıdır.

Bugünlerde milyonlarca web sitesi var ve eminim ki çoğunun da web tasarım tarzı diğerinden farklı değildir, aynı tipte görünürler. Web sitenizin tasarımının insanların unutmayacağı ve hafızalarında iz bırakan etkileyici bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. İnsanlar sizin sunduğunuz hizmetleri kullanmak istediği zaman bunu da kolaylıkla gerçekleştirebilmelidir.

İşte size etkileyici web tasarımı için bazı ipuçları:

Yüklenme süresi: Bu süre bir sayfa için 15 saniyeyi geçmemelidir. Eğer web sayfanız bundan daha uzun bir sürede yükleniyorsa çok yavaşsınız demektir. Böylece ziyaretçileriniz başka web sitelerine yönelirler, çünkü kimse beklemek istemez. Dreamweaver kullanıcıları yükleme zamanını kontrol etmek için bu programdaki ilgili özelliği kullanabilirler. Yahut da, www.alexa.com adresinden kontrol edebilirsiniz.

Ürünlerinizle uyum: Örneğin cep telefonu satıyorsanız, modern sitilde basitçe dizayn edilmiş olmalıdır.

Tablolar: Web sitenizin içeriğine uygun bir taslak hazırlayın. Bu durumda tablo kullanabilirsiniz. Tablolar HTML kodları ile oluştuğundan çok hızlı yüklenirler. Tabloları istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz; menüler, anasayfa.. vs.

Resimler: Resimler web sitenizi iyi gösterebilir ama içeriğinizle örtüşmelidir. Ayrıca unutmamanız gereken önemli bir nokta da, resimlerin çok olması durumunda sayfanın yüklenmesinin uzun süreceğidir. Öyleyse, çok resim kullanmamalısınız, çoklu resimlerde ise, önce küçük boyutlarda olanını vererek büyüğüne link yolu ile ulaşılmasını sağlamak çok akıllıca olacaktır.

Bilgi veya İçerik: Sunduğunuz bilgilerin sade ve kolayca anlaşılabilir olduğundan emin olmalısınız. Yazıları paragraflar veya bölümler halinde ayırın. Sayfanızı sakın çok uzun yazılarla boğmayın. Eğer içeriğiniz gerçekten çok uzunsa, bu durumda 2, 3 sayfaya bölmeniz yerinde olacaktır. İnsanların uzun yazıları monitör ekranında okumayacaklarını aklınızda bulundurun, sadece göz atarlar geçerler.

Link: Linklerinizi anlaşılması kolay bir şekilde düzenleyin. Her sayfadan web sitenizin diğer sayfalarına gidilebilen bir menünün olması şarttır. Ziyaretçilerinize GERİ DÖN gibi butonlara tıklattırma işkencesi yapmayın. Ayrıca en alt kısma "Sayfanın Başına Dön" gibi bir link vermeniz yararlı olur. Bunun dışında sayfanızdaki linklerinizde sakın kırık çıkık olmasın.

Logo: Web sitenizi tasarladınız diyelim. Logonuz hatırlanması kolay olmalı, sayfayı açınca göze çarpmalıdır. Çünkü logo sizin kimliğiniz demektir.

Arka plan ve Yazılar İçin Renk Seçimi: İyi bir arka plan sadece beyaz sayfa demek değildir, uygun olan diğer renkler de kullanılmalıdır. Hem yazı, hem de arka plan renklerinin seçimi dikkat ister, gözleri yorucu, okumayı zorlaştırıcı olmamalıdır. Mesela eski zamanlarda bu konuya çok dikkat ediyorlardı, sayfalar ahar ismi verilen işleme tabi tutulduktan sonra yazılıyordu. Eskiden yazılan eserlere dikkat ettiğinizde bu farkı görebilirsiniz. Web sitenizde de ahar yapın demiyoruz ama, en azından kullandığınız renkler gözü yormasın ve kolay okunabilir olsun.

Toplu Katılım: İnsanlar eğer web sitenize kendilerinden bir şeyler ekleyebiliyorlarsa bundan çok hoşlanacaklardır. Bir yazıya yorum eklemek, bir yazıya not vermek, ziyaretçi defteri vs.

İşi basit tutun: Web sitenizde gelişmiş bir uygulama kullanmanız pek sağlıklı değildir. İnanın bana, insanların çoğu bu tür şeylere karşı duyarsızdırlar. Siz sadece sitenizi kolay anlaşılabilir yapın ve dinamik içerik kullanın. Kullandığınız dil sade ve yalın olsun.

Site Haritası, Bize Ulaşın: Bu iki unsuru göz ardı etmeyin. Site Haritası kayboldukları ve arama motorundan istediklerini elde edemedikleri zaman, ziyaretçilerin sayfaları bulmalarına yardımcı olur. Bize Ulaşın sayfasına gelince; insanlar herhangi bir öneride bulunmak veya bir konuyu aktarmak için size kolayca ulaşabilmelidirler. E-maillerinizi ulu orta yazmak sizi tedirgin ediyorsa, sayfanıza bir iletişim formu koyabilirsiniz.

CSS’leri Kullanın: Web sitenizi CSS kullanarak tasarlamak web sitenizin olduğundan daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.

Flash: Web sitenizi alımlı çalımlı yapmak istiyorsunuz, iyi güzel, ama dikkatli olmanız gerekiyor. Arama motorları Flash içeriklerden pek hazzetmezler ve ayrıca flash’lar yüklenmeleri uzun sürüyor ise işkence haline gelirler. Bununla birlikte, Flash kullanmak istiyorsanız, HTML tasarım içinde kullanın ve hızlı yüklendiğinden emin olun. Bütünüyle Flash olan bir site yapmışsanız bile dinamik olmasını tercih etmenizde fayda var.

Ücretsiz Hizmetler: Paralı veya ücretsiz üyelik karşılığı bir içerik sunuyor iseniz bile ziyaretçilerinize ücretsiz imkânlar vermeniz sizin yararınıza olacaktır. En azından siteniz hakkında bir fikir edinebilsin. Yoksa amacını bilmediği siteye kim üye olmak ister ki?

Yetinmeyin: Sadece bunlarla yetinmeniz mümkün değil elbette. Yeni arayışlar, yeni fikirler, yeni tasarımlar sonucunda ziyaretçilerinizi müthiş etkileyecek olan gün mutlaka gelecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İş yerinin coğrafi adresi ve telefon numarası gibi bilgiler çok gerekli oluyor ama maalesef bazı sitelerde bulunmuyor. Çok rahatsız edici bir eksiklik. Unutulmamasında fayda var.

Postacı 
 07.02.2007 22:50
 

ben kişisel web sitesi hazırlamak istiyorum ama nasıl hazırlamam gerektiğini bilmiyorum yardım edermisiniz

MELIS DENIZ 
 29.07.2006 23:41
Cevap :
Merhabalar, kişisel web sitesi hazırlamak istiyorsanız, çok zorlanmayacağınızı bilmelisiniz. Bu konuda bir çok alternatif var, web sayfası hazırlama programlarından tutun da çok cüzi bir fiyata satılan taslaklar mevcut. Frontpage içinde hazır taslaklar var, onları kullanabilirsiniz. Bunun dışında basit bir şekilde bir web sayfanızı nasıl hazırlayacağınıza dair Sanalkurs.net adresinde yayınladığımız makalelere bir göz atabilirsiniz. Yine herhangi bir sorunuz olursa burdan irtibat kurabilirsiniz.  30.07.2006 23:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2473
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Sanalkurs.net ve Etkinlik.com.tr sitelerinin kurucusu. Çalışmaları sadece bilgisayar ve internet ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster