Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '17

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
457
 

Etkili Anadil Öğretimi Ve Öğretim Programları

Etkili Anadil Öğretimi Ve Öğretim Programları
 

Dil, insanlar arasındaki iletişimi ve bireyin toplumla bütünleşip kendini ifade edebilmesini sağlayan en önemli araçtır. Bir anlaşma ve aktarma aracı olan dilin etkin kullanımı da etkili bir ana dili öğretimiyle sağlanabilir. Ana dil eğitimi bir düşünce ve kişilik eğitimidir. Anadili eğitimi, bireyin doğumu ile ailede başlar; örgün eğitim kurumlarında sistemli bir şekilde devam eder. Bireyin anadili becerisi geliştikçe, bağıntısı olduğu milletin kültürüne hâkimiyeti de artar. Bu sebeple dil öğretimi, aynı zamanda kültür öğretimi şeklinde adlandırılır.

Anadili  öğretiminde okul öncesi eğitimin önemi yadsınamayacak bir gerçektir.  Çocuklar gramer kurallarının %90'ını 5-6 yaşlarında tamamlarlar. Duygularını ifade etmeye başlarlar ve 2-3 bin konuşma, 20-24 bin anlama kelime hazinesine sahiptirler (Dağabakan ve Dağabakan Ö., 2006: 6). Araştırmalara göre çocukların dil gelişiminin yaklaşık %70'i 0-6 yaş döneminde tamamlanmaktadır.

Ülkemizde okul öncesi kurumlar, eskiden olduğu gibi günümüzde de özellikle çalışan anne-babaların çocuklarının barınağı olarak algılanmaktadır. Bu görüşten dolayı annesi ev hanımı olan çocuklar çoğunlukla yedi yaşına kadar evde yalnızca ailesinde ve çevresinde gördükleri, duyduklarıyla dil gelişimlerini tamamlamaktadırlar. Son yıllarda okul öncesi okullaşma oranlarında büyük bir sıçrama gözlenmekle birlikte bu yeterli görülmemektedir.  Bu durumda çocukların sağlam bir temel üzerinde ilk okula başlayamadığı açıktır.

Ana dilimizin gerek temel becerilerini kazandırma sorumluluğunu büyük oranda üstlenen Türkçe öğretiminde gerekse ileri düzey becerilerin gelişmesini amaçlayan edebiyat öğretiminde bu becerilerin kazandırılması sürecinde millî ve evrensel değerlere de yer verilmesi gerekliliği özellikle son yıllarda hazırlanan programlarda belirtilmiştir.

Ders kitapları, bu bağlamda toplumların kültürel değerlerinin aktarılmasında eğitim-öğretim faaliyetlerinin bir parçası olarak önemli rol oynamaktadır. Kültürel değerlerin öğrencilere anlatılabilmesi, benimsetilmesi ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması, öğrencilerin okuma zevk ve alışkanlığını edinmesi, eğitilmesi ve kişiliğinin şekillenmesinde ders kitabını oluşturan metinlerin içerik, tür, tema seçimi vb. durumlar bakımından seçkin olması oldukça önemlidir.  Bakanlıkça bu konuda son yıllarda gerekli özenin gösterilmeye çalışılması olumlu ancak yeterli değildir. Nitekim öğrencilere ücretsiz dağıtılan 2017-2018 eğitim-öğretim yılına ait bazı ders kitapları, bazı bölümlerinde uygunsuz içerik bulunması nedeniyle toplatılmıştır.

2017 yılının Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Türk Dili Yılı” olarak ilan edilmesiyle birlikte, Türkçe eğitimi ve anadil öğretimi anlamında daha sorumlu bir duruş, daha ileri adımlar atılacağını umuyor ve diliyoruz. 

 

bayram aslan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

peki bu güzel temennilerinizin neresindesiniz merak ettim doğrusu? Neler gerçek oldu iyiye mi gidiyoruz kötüye mi ? Geçen süre zarfında.Saygılarımla..

KAHVE MOLASI 
 07.10.2020 0:52
Cevap :
Biz doğru bildiğimiz yolda çalışmayı, başarıya ve insana inanmayı sürdürüyoruz sevgili okur, çevremizden başlayarak tüm eğrileri doğrulta doğrulta ilerliyoruz. Çok bir gelişme kaydedildi mi hayır belki... Lakin umutsuz da ilerlenmez ki... Umut ve emek insana en yakışanı... Sağlıkla kalınız.   14.02.2021 17:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 25.01.17
 
 

Türkçe Öğretmeni, Okul yöneticisi, Sosyolog, Blogger. Eğitim, siyaset, sosyoloji ve güncele ilişk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster