Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

10 Şubat '08

 
Kategori
Hayvan Bakımı
Okunma Sayısı
3211
 

Etoburlar için doğal ve çiğ beslenme -2-

Etoburlar için doğal ve çiğ beslenme -2-
 

Maviş tavuk etlerini keyifle yerken


Etoburlara yönelik en doğal beslenme olduğunu düşündüğüm "çiğ beslenme" üzerine yazılarım devam ediyor. Kedi ve köpeklerde çiğ beslenme (raw feeding) pek çok sağlık problemine iyi geldiği gibi yüksek performans beklenen köpekler için en iyi diyettir.

Neden çiğ besinlerle beslemeli?
Günümüzde köpeklerini kanser ve kronik rahatsızlıklar sonucu kaybeden pek çok hayvan sahibi köpeklerini doğal bir yöntem olan çiğ beslenmeye geçiriyor. Bunlarda biri de Amerikalı Köpek eğitimcisi Laura Gibson (http://furrstplace.com/dog-nutrition.html). Doğru beslenme bağışıklığı kuvvetlendirdiği gibi köpeklerin doğal olarak hastalıklar, kene, pire, manga, kimyasal ve çevresel etkilere karşı savaşmasını sağlıyor. Laura’ya göre insan yemeği kalitesindeki organik etler (koruyucu ve katkı maddeleri, hormon ve antibiyotik içermeyen) bağışıklı sisteminin doğru çalışmasını sağlıyor. Köpek beslenmesinde ette bulunan enzimler, probiyotikler ve prebiyotikler oldukça önemli bir yere sahip.

Avustralyalı Veteriner Hekim Dr. Ian Billinghurst, Amerikan halkında çiğ beslenme konsepti konusunda farkındalık yaratan ilk kişidir. İlk BARF ismini kullanan ve bunu bir marka haline dönüştüren kişidir. Şu an bu terim pek kullanılmıyor, daha çok “çiğ beslenme” olarak geçiyor. Takipçileri çiğ beslenmede pek çok farklı terim kullanıyorlar ancak sonuçta doğa ananın etoburları yarattığı şekilde besliyoruz.

Çiğ beslenmenin faydaları nelerdir?
-Hayvanınızın ne yediğini kontrol edersiniz.
-Sağlıklı hayvanlar, daha az veteriner masrafı çıkarırlar.
-Dengeli enerji: “hiper” hayvanlar sakinleşir, halsiz olanların enerjileri artar.
-Doğal olarak bembeyaz temiz dişler.
-Küçük, nerdeyse kokusuz ve çabuk dağılan dışkılar.
-Ticari mamalarda bulunana göre daha az kimyasallara maruz kalma.
-“Köpek” kokusunda azalma ve temiz kokan ağız.
-Sıkça, davranış bozukluklarının ve fiziksel eğilimlerin düzelmesi.
-Henüz kanıtlanmamış ama çok daha düşük oranda şişkinlik.
-Yüksek kalite diye nitelendirilen kuru mamalara yakın veya daha ucuz maliyet.

Çiğ beslenme taraftarları o kadar mutlular ki sonuçlara bakınca eğer veteriner hekiminiz sizinle aynı görüşleri paylaşmıyorsa o zaman siz de başka bir veteriner hekim bulun diyorlar. Ben de bu konuyu araştırırken birkaç yıl önce Türkiye’de de insanların tartıştığı çiğ beslenme üzerine Pan Pet Kliniği Veteriner Hekimi Hakan Bey’i buldum. Kendisine telefonda anlattıklarımı ilgiyle dinledi ve beni tanımamasına rağmen önerilerde bulundu. Kliniğin sitesinde çiğ beslenmenin bir akımı olan BARF (Bones and Raw Food) üzerine sitelerinde yazıları da var. Bu yazılara diğer bloglarımda tekrar yer vereceğim.

Çiğ beslenmenin zorlukları nelerdir?
Çiğ beslenme aslında kendinizi ve ailenizi beslemekten daha zor değildir. Birkaç jenerasyondur ticari evcil hayvan maması üreticilerini dediklerini dinleyerek büyüdüğümüz için bu tip beslenmeyi anlayamayacağınızı düşünebilirsiniz. Bunu etoburları beslemenin gerekliliklerini öğrenerek ve elimizdeki tercihleri inceleyerek aşabilirsiniz. Bunun için çiğ beslenme konusunda bulabildiğiniz kadar bilgiyi, kitabı okumanız, e-grup listelerine üye olmanız, çiğ beslenme uygulayan diğer hayvan sahiplerinin deneyimlerini dinlemeniz sizin için faydalı olacaktır.

Hayvanınızın beslenme şeklini değiştirmeye karar verdikten sonra yiyecek temin edeceğiniz kaynakları belirlemeniz ve hayvanınızın büyüklüğüne göre bir derin dondurucu edinmeniz gerekli olabilir.

Buna ek olarak, bunu etrafınızda uygulayan ilk kişi iseniz, her zaman size iyi niyetlerinden fakat yanlış bilgilerinden dolayı fikrinizi değiştirmeye çalışacak aile bireyleriniz, arkadaşlarınız ve veteriner hekiminiz olacaktır. En güzeli benim de yaptığım gibi işi doğanın eline bırakıp başkalarına söylemeden değişikliği yapmaktır. Bir kere hayvanınızdaki pozitif değişiklikleri görünce çiğ beslenme hakkında daha az negatif yorumda bulunacaklardır. Mesela benim eşim aylarca bu konuyu okuduktan sonra kedilerimizi çiğ beslenmeye geçirmek istediğimde benim onlara zarar vereceğimden, alıştıkları düzeni bozmanın iyi olmayacağından bahsetmişti. Sonuçta okuduğum ve inandığım binlerce satır boşa gitmeyecekti. E-gruptaki diğer taraftarların da desteği ile dönüşümü başarı ile tamamladık.

Kemik ve çiğ besinler mi?
Bize her zaman kemiklerin, özellikle tavuk kemiklerinin evcil arkadaşlarımıza verebileceğimiz en kötü yiyecek olduğu söylenmiştir. Bu bilgi kendi yemeğimizi pişirip yemekten arta kalan kemikleri de hayvanlarımıza vermekten geliyor. Pişmiş kemikler kurur, elastikiyetini kaybettiği sindirim yolunca iç organları çizen sivri kıymık gibi parçalara bölünür. Çiğ, etli kemikler yumuşak ve esnektir. Siz de denediğinizde benim gibi etobur çenesinin nasıl kemikleri kırmak için yaratıldığını görüp hayran kalacaksınız. Kedim Boncuk kocaman tavuk kemiklerini büyük bir ustalıkla aynen çekiçle vurulmuş gibi kırıyor, sonra da bir güzel yutuyor. Hele kurt köpeğim Efe donmuş kuzu kemiklerini 10 saniyede paramparça edip yok ediyor. Bir de aynı kemiği öğütücüde deneyin, an az 5 dakika sürecektir. Kedi ve köpekler kesinlikle doğa ana tarafından bu şekilde yemek için yaratılmışlar.

Peki salmonella, toksoplazma ve diğer bakteriler ne olacak?
Bakteriler her yerdedir. Her tarafımızda bakterilerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Kedi ve köpeklerin sindirim sistemi insanlara göre daha kısa ve barsakları boğumsuz olduğu için bakteriler henüz çoğalmadan onları sindirmeye adapte olmuştur. Salmonella ve toksoplazma tavukta bulunur ama aynı zamanda sebzelerde, tezgahınızda, yerlerde, arka bahçenizde, sokakta, parkta ve diğer yerlerde de bulunur. Tezgahınızı her zaman sabunlu su ile yıkayarak yemiz tutun ve dikkat edin. Etleri tuttuktan sonra elinizi iyi yıkayın. Yiyecekleri her zaman nasıl hazırlıyorsanız aynı şekilde devam edeceksiniz.

Çiğ beslenme güvenli midir?
Hayatın kendisi güvenli değildir. Tüm seçenekler belli bir risk taşır. Kuru mama yerken boğazına mama takılara ölen veya kemikler boğazında kalan hayvanlar duymuşsunuzdur. Çiğ beslenme hayatta diğer şeyler ne kadar güvenli ise o kadar güvenlidir. Hayvanlarınızı her zaman beslerken göz önünde tutun ve onların içgüdülerine güvenin. İlk başta nasıl yemelerini bilmeyebilirler, kusup tekrar çiğneyebilirler ancak zamanla onlar da dikkatlice kemikleri ve etleri yemeyi öğreniyor.

Bir seferinde Maviş yediklerini henüz adaptasyon döneminde iki santimlik bir kemik kusmuştu. Kemiğin uçlarının aynen tahta gibi nasıl yumuşamış olduğunu görünce çok şaşırmıştım. Hele unufak olan dışkılar gördüğünüzde daha çok şaşıracaksınız. Sonraki beslenme blogumda çiğ beslenmenin yöntemini anlatacağım.

Kaynak: Betty Lewis, RVT, Dr. A.N. http://home.earthlink.net/%7Epawsreflect/nutrition.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11598
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster