Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '19

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
180
 

Etrüsk: Gizemli Bir Uygarlık

Etrüskler, diğer adlarından biriyle Turkanlar, İtalya'da Toskana adı verilen bir bölgede yaşamış, önemli bir uygarlık kurmuşlardır. Toskana'ya Anadolu'dan geldikleri ve ''Ön Türkler''den olduklarına yönelik önemli bulgular bulunmaktadır. Kendinden sonra gelen önemli bir uygarlık olan Roma'nın temellerini atmışlardır. Atatürk, bir gemiye ''Etrüsk'' adını vererek Etrüskler konusunda bilinç uyandırmaya çalışmıştır.

TURKANLAR KİMDİR NERELİDİR

Turkan, Turhan, Rasena gibi adları kullanmışlardır. Tarih öncesi dönemlerden başlamak üzere Balkanlar ve Batı Anadolu'dan Alp Dağları'na, oradan İtalya'ya göçtüler. Onlar ''milattan 750 yıl önce Avrupa'nın tek büyük uygar ve ekonomik gücüydü,'' (Gray II, 1844: 1).  (Turkanlarda Tanrı, Ruh ve Ölüm, s.11).

2007'de yapılan bir araştırmada, Etrüsklerin İtalya'ya Anadolu'dan göçtüklerini DNA testleriyle kanıtlanmıştır. (2)

Resim ve heykellerde karşımıza çıkan özgün Turkan tipinin gözleri çekik ve siyah, elmacık kemikleri çıkık, sakalı seyrek, saçları siyah ve hafif dalgalıdır. Burada tarif edilen fizyonomi tipik Türk tipiyle örtüşüyor. (Turkanlarda Tanrı, Ruh ve Ölüm, s.74).

TURKAN DİLİ

Etrüsklerin dil agglutinativ yani eklemeli-bitişken bir dildir. Bugün yaşayan Türkçe, Fince, Macarca, Japonca gibi Ural-Altay dilleriyle aynı yapıdadır. 

Bu konuda çokça yararlandığım G. Ahmetcan Asena'nın kitabında (Turkanlarda Tanrı, Ruh ve Ölüm,s.87) yer alan şu çok önemli bölümü olduğu gibi paylaşıyorum: Etrüsk yazısı da Grek yazısı gibi Asya kökenli bir yazı türünden türetilmiş ve çeşitli değişikliklerden sonra Avrupa'da başat bir yazı sistemi haline gelmiştir. Bugün Avrupa'nın kullandığı yazı bazen iddia edildiği gibi Grekler üzerinden değil, doğrudan doğruya Etrüskler üzerinden geçmiştir. (Aynı şey rakamlar için de geçerlidir.) Bugün Roma rakamları dediğimiz sayı sistemi Etrüsk kökenlidir; Etrüsk anıtları üzerinden müşahede edilen rakamlar bunun birer açık kanıtıdır.'' (Niebuhr, 1811: 89) 

TURKANLARDA DİN

Turkan dini Etrusca Disciplina adlı kitabı olan bir inançtır. G. Ahmetcan Asena, kitabında çokça ''Turkan Bilig'' şeklinde söz eder.  Latin Roma'da, yayılmaya çalışan Orta Doğu dinlerine karşı seçenek konumunda anlaşılmış, çoğu ilkeleriyle benimsenmiştir. 

İnançları, Türk inancıyla büyük benzerlikler göstermektedir. Türkler gibi, her şeyin bir ruhu olduğuna, öldüklerinde ''genel istenç'' içinde yaşayacaklarına yani tanrısallaşacaklarına inanıyorlardı. Bu aynı zamanda Türklerin eski inançlarına benzediği gibi Türklerin müslümanlığı ilk yorumlama biçimine de benziyor. 

Turkanlarda gelişmiş bir falcılık geleneği vardı. Kehanet bilgeliklerini özellikle hayvanların iç organları, kemikleri üzerinden yürütüyorlardı. Karaciğer önemli bir yer tutuyordu. Bugün biz Türklerin kullandığı ''ciğerli olmak'' gibi deyimleri anımsatıyor.

Turkanlarda ölülere yapılan uygulamalarda en dikkat çeken, ''kurgan'' kültürüdür. Kurgan geleneğini Turkanların etnik kimliği konusunda bir kanıt olarak gören Taylor, şöyle diyor: J. Fergusson, Etrüsklerin Turan ırkına mensup bir ulus olduğu yolundaki son şüpheleri Etrüsk kurganlarındaki şahsına münhasır her zamanki basiretli gözlemleriyle bertaraf etmiştir. Turanların dünyanın en dikkate şayan mezar mimarları olduğunu biliyoruz. Hiçbir Sami veya Aryan halk geride bu denli dikkat çeken mezarlar bırakmamıştır. (s. 237)

TURKANLARIN YAPTIKLARI-YAŞAMLARI

Turkan efsanelerinde çokça ''Tarkun'' adını taşıyan kahramanlar görüyoruz. Bizim ''Tarkan'' karakterimize karşılık geliyor. Etrüsklerde kurttan türemeye dayalı efsaneler var. Turani diyebileceğimiz bir ulus oldukları çok açıktır. Bu durum günümüzde İtalya'da gördüğümüz kurt vurgusunun kökeni için de açıklayıcıdır. 

Turkania M.Ö. 750'lerde Avrupa'nın tek güç ve medeniyet merkeziydi. Roma şehrini 750'lerde Turkanlar kurdular ve ilk 250 yıl onlar yönettiler. Roma, Turkan Ligi'ne dahil, ama ikinci derece önemli bir site idi. (s.70)

Eski Türklerde görülen ''aksakallılar meclisi'', Etrüsklerde de görülüyor. Roma, Etrüsklerden aldığı bu meclisi geliştirerek ''senato''ya dönüştürdü. Bugünün demokrasi, cumhuriyet gibi yüksek değerlerinin kökenini oluşturuyor.

Turkanlar, savaşlarda trampet kullanıyorlardı. Osmanlı'da aynı gelenek ''mehter takımında'' beden bulunuyor. 

Turkanlarda kadının yerine de değinelim. Turkanlarda kadınlar, Roma'dakilerin tersine, erkeklerle aynı değere sahipti, hatta gerektiğinde yönetim işlerinde bulunabiliyorlardı. Kadınlar, yapılan şölenlere ve spor müsabakalarına katılabiliyorlardı. 

TURKANLARIN ÇÖKÜŞÜ-SONUÇ

Tüm büyük uygarlıklar gibi Etrüsk Uygarlığı da zamanla çürümüş ve sonunda yıkılmıştır. Kuzeyde Kelt-Galya, güneyde Latin-Grek güç birliği, Etrüsklerin yıkımını hızlandırmıştır. Etrüskler, Avrupa halklarının içinde eriyip yok oldular ancak Roma uygarlığına yaptıkları katkıların da aracılığıyla insanlığa büyük yararları dokunmuştur.

Avrupa, bu Asyalı uygarlığa karşı ön yargılarını kırmadıkça ''Avrupalı'' değerlerinden uzaklaşmaktadır. Aryan-Sami yani bükümlü dilleri konuşan halkların ırkçılığını yapmaları ''tüm büyük uygarlıklar gibi'' çürümelerine neden olmaktadır.

Etrüsklerden kalması gereken en önemli yazılar, kalıntılar Roma ve daha sonrasında Katolik Kilisesi tarafından yok edilmiştir! (Turkanlarda Tanrı Ruh ve Ölüm s.237). İkinci dereceden yazılar Etrüsklerin mücadele içinde olduğu uygarlıklar tarafından kaleme alınmıştır. Tüm bunlara rağmen Etrüskler büyük uygarlık kurdukları bilgisini günümüze taşımayı başardılar. Genel ağdan Etrüsklerden kalan sanat eserlerini incelemenizi öneririrm.

Çağdaş uygarlığın önemli bir aşaması, başlatıcılarından olan Etrüsklerin bizim için değeri çok yüksektir. Bu uygarlığı inceleyen, araştıran daha çok Türk tarihçisi yetişmelidir.

 

KAYNAKÇA

1- G. Ahmetcan Asena, Turkanlarda Tanrı Ruh ve Ölüm, Ankara, altınordu Yayınevi, 2019, s.11, , 62, 70, 74, 87,  237

2- http://www.hurriyet.com.tr/dunya/dna-testleri-etrusklerin-turk-kokenli-olduklarini-soyluyor-7544610

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış yazılar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster