Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '09

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
3743
 

Eurovision 2009

Eurovision 2009
 

Alexander Rybak


Years ago, when I was younger
I kind a liked, a girl I knew
She was mine and we were sweet hearts
That was then, but then it's true
I'm in love with a fairytale
Even though it hurts
Cause I don't care if I lose my mind,
I'm already cursed

Every day we started fighting
Every night we fell in love
No one else could make me sadder
But no one else could lift me high above
I don't know what I was doing
When suddenly we fell apart
Nowadays I cannot find her
But when I do we'll get a brand new start
I'm in love with a fairytale
Even though it hurts
Cause I don't care if I lose my mind,
I'm already cursed

She's a fairytale yeah
Even though it hurts
cause I don't care if I lose my mind,
I'm already cursed


İşte 2009 Eurovision şarkı yarışmasını kazanan 'Fairytale' isimli şarkının sözleri. Kimine göre çocukça, kimine göre aptalca, kimine göre de komedi şarkısı gibi gelebilir ama yaklaşık 6 aydır süren eurovisİon maratonu bu sözleri yazan ve söyleyen Norveçli Aleksander Rybak'ın açık ara biriniciliği ile sona erdi.

Son yılların belkide en temiz eurovisionu oldu diyebiliriz. Belki yine tüm komşular birbirine oy verdi.Yine kuzey ülkeleri aralarındaki ittifakı bozmadı ama Fairytale isimli şarkı tam 387 puan alarak hiçbir söylentiye yer bırakmadı. En yakın rakibine 169 puan fark atan Norveç son yılların belki de en rahat birinciliğini elde etti. TRT spikeri Bülent Özveren'in 6. ülkenin puanları açıklanırken söylediği ' Galiba bu iş seneye Oslo'da olacak' lafı bunun en büyük kanıtı olsa gerek. Üstelik oy veren 42 ülke olduğunu düşünürsek durumu anlamamız daha kolay olacaktır.

Gelelim yarışma değerlendirmelerine;

-Norveç: Şarkıları belki çok inanılmaz değildi, eski birinciler gibi bir hava estirmedi ama dün sergilenen performanslar içinde en iyisi onlara aitti. Yakışıklılığı ve mimikleri ile söylediği şarkıyla bütünleşen Aleksander Rybak özellikle genç kızların ilgisini çekmiş olacak ki; kuzey ittifakı hariç avrupanın geri kalan ülkelerinden de Norveç'e büyük bir oy akışı oldu. Hakettikleri birincilik için onları tebrik edelim.

-İzlanda: Yarı finalde de bizim grubumuzda bulunan ve 1. olarak final hakkı elde eden İzlanda'nın da bulunduğu konumu hakettiğini söylemeliyiz. Solist Johanna belki sahnede çok etkileyici şovlar, danslar yapmadı ama sesi ve slow tarzda söylediği şarkı ile dinleyenlerin gönlünü fethetti.

- Azerbaycan: Komşumuz ikinci kez katıldığı yarışmada büyük bir iş yaptı ve 3. oldu.. Eğer kuzey ittifakı devreye girmeseydi 2. bile olabilirdi. Son oy veren ülke olan Norveç 12 puanı İzlanda'ya verince komşumuz bir basamak düştü ama bu sonuç bile onları çok mutlu etmeli. Bizim 40 yıllık tarihimizde sadece bir tane 1.lik olduğunu düşünürsek onların aldığı bu derecenin önemi anlaşılır. Şarkıları oldukça hareketli ve etkileyici idi. Üstelik avrupanın tüm bölgelerinden iyi oylar almayı başardılar. Bu da tanıtımlarındaki başarılarını açıkça ortaya koyuyor.

-Türkiye: Belki de yarışmanın en büyük hayal kırıklığı bizdik. Alınan sonuç bence tam bir hüsran. Eğer avrupadaki gurbetçilerimiz olmasa ilk 15'e giremezdik. bu da tanıtımda ne kadar zayıf olduğumuzu ve şarkımızı beğendiremediğimizi gösterir. Hadise bildiğimiz performansından oldukça uzaktı. Söyleyenler içinde sesi en kötü çıkan kesinlikle oydu. Ne kostümü ne de şovu bizi etkiledi. Bizi bile etkilemediğine göre avrupalılar o sahnedeyken kanal değiştirmiş olmalıdır. Vokalistlerin sesi Hadise'den daha çok çıkıyordu. Eğer Hadise kendine özel kostüm aramayı bırakıp yılbaşı gecesi giydiği tasarımı geliştirse ve düzgün bir koreografi sergilese bugün Norveç'in yerinde kesinlikle biz vardık. Umutlar bir başka bahara kaldı diyelim artık...

Bunların dışındaki şarkılardan Malta bana göre iyiydi ama hakettiği puanı alamadı. Çok iddialı olan Yunanistan, Almanya ve Fransa resmen hezimet yaşadı. Yunanistan'ın şovu berbattı. Kullandıkları platform çift kişilik baza gibiydi. Almaya striptizci ile şov yapmasına rağmen son sıralardaydı. Bu sonuçtan sonra erotik şovun değil, müziğin kazadığı belli oldu. Fransa dünyaca ünlü starıyla gelmesine rağmen şarkıyı fransızca seçtiği ve izleyenlere duyguyu veremediği için hayal kırıklığı yaşadı. İngiltere ise beklentileri aşarak 5. oldu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1771
Kayıt tarihi
: 10.02.09
 
 

1990 Kadıköy Doğumluyum. Hala İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü'nde öğrenciyim. Koyu bir Beşikt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster