Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '10

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
18406
 

Eurovision 2010 sonuçları: Teşekkürler Manga

Eurovision 2010 sonuçları: Teşekkürler Manga
 

Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen 55. Eurovision Şarkı Yarışması’nda zafer Almanya’nın oldu. Yarışmaya Satellite isimli parçasıyla katılan Lena Meyer, yarışmada 246 puan toplayarak, Almanya’ya Eurovision Şarkı Yarışması tarihindeki 2. birinciliğini kazandırdı. Düzenlendiği ilk yıldan bu yana geleneksel bir müzik şöleni haline gelen Eurovision Şarkı Yarışması’nın önümüzdeki yılki adresi Almanya olacak.

55. Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinciliği, geçen yılda olduğu gibi bu sene de genç bir sanatçı elde etti. Henüz 19 yaşında olan Lena Meyer, Almanya’nın umut vaat eden söz yazarı ve şarkıcılarından bir tanesi olmakta.

55. Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi We Could Be The Same (Aynı Olabiliriz) isimli parçası ile temsil eden Manga ise, yarışmada topladığı 170 puanla ikinciliği ederek, bir kez daha göğsümüzü kabarttı. Eurovision Şarkı Yarışması tarihindeki ilk ikinciliğine ulaşan Türkiye, Sertab Erener’in 2003 yılında Everyway That I Can isimli parçasıyla kazandığı Eurovision Şarkı Yarışması birinciliğinden sonraki en iyi derecesini elde etti.

Geçen yıl Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması’nda tespit ettiğim komşu ülkelerin birbirlerine yüksek puan verme geleneği, yine bu yılki Eurovision’da da devam etti. (bakınız; ‘Eurovision’u Yine Siyaset Kazandı’; http:// blog.milliyet.com.tr/ Eurovision_u_Yine_Siyaset_Kazandi/Blog/ ? BlogNo= 180580) 39 ülkeden seyircilerin oy kullandığı yarışmada, temsilcimiz 13 oy alamazken, temsilcimize 3 ülkeden 12 tam puan geldi. Türkiye ise Azerbaycan temsilcisine 12 puan verdi. Bir Eurovision Şarkı Yarışması takipçisi olarak, 50 yılı aşkın süredir bu uluslar arası düzeydeki şarkı yarışmasını organize etmekte olan yabancı kuruluşların, Eurovision’u kazanmayı gerçekten hak eden ülkeleri belirleyecek geçerli bir oylama sistemi getirmesini öneriyorum: Örneğin birbirlerine yakın sınırları bulunan ülkeler, yapılan bir gruplandırmayla birbirlerine oy vermeyebilirler. Her ülke, kendi grubu dışındaki adaylara oy verebilir. Böylece Eurovision şarkı yarışmaları, yıllardan beri süregelen siyasi etkenlerden bir parça arınmış olur.

55. Eurovision Şarkı Yarışması’nı genç Alman şarkıcı Lena Meyer kazanırken, temsilcimiz Manga da bu derecenin yanında hiç de azımsanmayacak bir başarı elde etti. Bunun için sana çok teşekkür ediyoruz Manga

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olabilir ama dilin kemiği yok derler fıkrası gibi sallıyorum ispanyaya yan ülkelere veremiyor ama ispanyollarin çok oldugu estonya oy verebiliyor burdada derler bakın ispanyolların yaşıdıgı yer oy atiyor derler :) demezlermi bence derler....

Serhat Demir 
 30.05.2010 22:53
Cevap :
Çok haklısınız Serhat Bey:)) Selamlar...  31.05.2010 17:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 238
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 1406
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

1982 yılında İstanbul’da doğdum. Açık Öğretim Fakültesi İşletme Lisans eğitimimi 2005 yılında tam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster