Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '15

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
8528
 

Evangelizm, Evangelistler

Evangelizm, Evangelistler
 

Evangelion Yunanca “Müjde” demekmiş. Müjde de bildiğiniz gibi İncil için yaygın olarak kullanılan bir tabir. Evangelistler köken olarak Protestan Hristiyan. Martin Luther’in  kendi kurduğu kliseye verdiği isim “Evangelist Klise Hareketi”.

Peki, Evangelistlerin ayırtedici özellikleri nelerdir. Bildiklerimi, bildiğim kadarını konuyu fazla dağıtmamaya özen göstererek yazayım. Evangelistler “Eski Ahit”e inanıyorlar. Eski Ahit 39 kitaptan oluşuyor, ilk beş kitabı Tevrat’ı oluşturuyor. Bildiğiniz gibi Müslümanlar da Tevrat’a inanır ama mevcut halinin orijinal Tevrat olmadığını ve tahrif edilmiş (inhiraf ettirilmiş, saptırılmış) olduğuna inanırlar. Müslümanların bu inancı İncil için de aynen geçerlidir.

Evangelist’ler koyu bir kaderci. Kaderin önceden Tanrı tarafından belirlendiğine ve insanın hür iradesi ile değiştirilemeyeceğine inanıyorlar. Muhtemelen aynı inancın bir devamı olarak kıyamete kadar meydana gelecek olayların da önceden belirlendiğine, bunların da değiştirilemeyeceğine, ancak hızlandırılabileceğine, hatta hızlandırılması gerektiğine, bu yönde çaba sarf edilmesi gerektiğine ve hatta, bu hızlandırma ameliyesinde Yahudilerle işbirliği yapılmasına inanıyorlar.

Evangelist’ler de de Yahudilerde olduğu gibi bir kurtarıcı Mesih inancı var. Yahudi’lerden farkı şu. Yahudilerdeki Mesih, İsa değil, kim olduğu açıkça belirlenmemiş ama,  Dünya’yı kötülüklerden kurtaracak ve Yahudilerin bütün dünyaya hakim olacağı bir süreci başlatacak olan, ilahi, kıyamete yakın zamanda Tanrı tarafından gönderilecek bir kurtarıcı. Hristiyanlardaki ve Evangelist’ler de ki Mesih ise Hz. İsa.

Evangelist’lere göre, Hristiyanlar’da ve Müslüman’larda da olduğu gibi bir kıyamet inancı var; “Apocalypse”. Hatta Aziz ve Havari Yuhanna’nın bu isimle yazılmış bir kitabı da var. Evangelist’ler de ki ve Yahudilerdeki bu kıyamet inancı, Müslümanlarda ki ve muhtemelen diğer Hristiyan mezheplerindeki kıyamet inancından  daha önemli. Çünkü kıyametten önce bir dizi önemli olayların, bazı savaşların , olacağına ve bu olayların hızlandırılması, ve ortamlarının oluşturulması gerektiği fikrine inanıyorlar. Bu olayların Tevrat’ta ve İncil’de yazılı olduğuna inanıyorlar.  Bu anlamda Evangelist’ler Yahudi’lerin seçilmiş insanlar olduklarına inanıyorlar ve adı geçen “Kıyamet” oluşumunun hızlandırılması için Yahudilerle işbirliği yapılması gerektiğine inanıyorlar.

İşte Kıyamet’e giden bu yolda olacak büyük olaylardan bir tanesi de “Armageddon” isimli, iyilerle kötüler arasında, kıyametten evvel vuku bulacak büyük bir savaş. Evangelistler kıyametten önce bir zamanda bütün Yahudilerin “Vadedilmiş Topraklar”a  yani İsrail’e döneceklerine ve Evangelist olacaklarına inanıyorlar. Burada bahsi geçen vaad edilmiş topraklar çok geniş bir alanı kapsıyor, taa Mısır’dan tutun da, bütün Orta Doğu, ve Anadolu’nun doğusunda büyük bir kısmını kapsıyor,(özellikle büyük bir ‘coğrafya’ demedim çünkü bu anlamda  ‘coğrafya’ uydurulmuş ve yanlış kullanılan bir tabir).

Gelelim dünyaca meşhur Evangelistler’e. Çok çok ünlü kişiler var. Hepimizin bildiği ünlü ABD Başkanları var, mesela Baba Bush, oğul George Bush, Ronald Reagan, hatta muhtemelen Jimmy Carter ve daha niceleri. Bu ünlü kişilerin önemi ve özelliği şu ki, bu kişiler bu inançlarını, inanç düzeyinde tutmanın ötesinde fiiliyat safhasına dönüştürme (kuvveden fiile çıkarma), gücüne de sahip kişiler.

Bu konularda daha fazla bilgi edinmek isteyenler, Ata Nirun’un hemen bütün kitapçılarda bulabileceğiniz “Meryem” isimli kitabını okuyabilirler.

 

19 Mayıs Bayramınız kutlu olsun. Kalın sağlıcakla. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 916
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster