Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '13

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
25108
 

Evde çalışan temizlikçi kadınların SSK primleri için basit ve hızlı yöntem önerisi

Evde çalışan temizlikçi kadınların SSK primleri için basit ve hızlı yöntem önerisi
 

Ev Temizliği iş riski çok yüksek bir meslektir.


Evde çalışan Temizlikçiye  SSK primi ödenir mi? Burada bir yasal zorunluluk var mı? Bahsedilen 25.00 TL- 50.000.- TL cezalar gerçekçi mi?  

Konuya detaylı olarak girmek istemiyorum. Bu konuda uzmanların yorumlarına başvurabilirsiniz. Ana düşüncem; Bu kişilerin açıkça SSK ya zorunlu  tabi olacağı tartışmalı, üstelik SGK elemanını kapınızı çalıp içeri girmesi ve size ceza yazması da biraz şehir efsanesi.

SGK özellikle evde çalışan temizlikçi kadınlarını SSK primlerini gündeme getirerek; konunun tartışılması, yasal bir zemin oluşturulması ve bu arada bir miktara prim tahsil etmek istemektedir Çalışanın SSK primini haketmesi ve bunlara dayalı olarak da emekli olması onun doğal hakkıdır. Sosyal Devlet ; öncelikle vatandaşını güvence altına alan devlettir.  Sabah erken saatlrde gece kondulardan lüks evlere temizlik için  gelen  ve tüm gün durmadan çalışan bu kimsesizlere sahip çıkmak Devletin görevidir.Politikacı olsaydım bu konuya öncelikle eğilir ve partime asgari olarak kadınlardan %10 oy artışı sağlardırdım. Bu sorun yıllardr görmemezlikten gelinmekte, ama sorun artık  temzilikçi kadınlarca da seslendirilmiş durumdadır. 

Temzilikçi kadın ile ev sahibini karşı karşıya getirerek buradan prim yaratmak modern devletin işi değildir. Ne yapalım da; çok bürokrasi yaratmayalım ve bu sosyal güvencesiz kişileri güvenlik şemsiyesi altına alalalım. Bu kadınların çoğunluğu haftada 5-6 gün çalıştığı için bunların normal bir işçiden farkı yoktur. Tamamına yakınının eğitim seviyesi düşük, durumlarını bir kader olarak görüyorlar.

Oncelikle SGK'nun  bir mevzuat değişikliği yaparak; Evde çalışan Temizlikçi kadınlar, Taksi ve Minübüs şöförleri gibi geçici çalışan kişilerin sigortası için sistemi basitleştirmesi gerekir. İşveren olarak görülen ev sahibi, taksi ve dolmuş sahibinin SGK il veya ilçe Müdürlüğüne gitmesine gerek kalmamalıdır. Devletin elinde PTT gibi çok yaygın bir kamu kurumu ve para toplamak için her işleme açık bankalar var.

-Ev sahibi öncelikle bir PTT ye başvurarak sadece Nufus Cüzdanı  ve adres beyanı ile bir imza karşılığı işyeri numarası alacak. Bu işyeri için aylık SSK beyanı verme zorunluluğu olmayacak.

- İşyeri kaydından sonra gerek PTT den , gerekse bankalardan o ay veya sonraki aylar için günlük prim satın alacak. Bu primler her gün için ayrı ayrı olacak, sadece o ay için geçerli olacak ve isimsiz olduğu için evde çalışan her kadın için sadece bir defa  kullanılacaktır. Bir kişi için kullanılan günlük prim başka kişi için kullanılamayacaktır. Sistem SGK, PTT, Banka arasınada online çalışacak.

- Evde çalışan temizlik işçisi kadın da PTT aracılığıyla kendisine bir SSK numarası alacak. Akılda kalması içinde vatandaşlık numarası SGK numarası olacaktır.

- Sabah işe gelen kadına ev sahibi bir günlük SSK prim fişini verecek. Bu fiş üstünde; işveren adı ve SSK işyeri no. ve günkük prim tutarının yanısıra bir güvenlik kodu olacaktır.

-Temzilik işçisi kadın üzerinde yazan  SGK telefon numarasından   veya internet üzerinden prim aktarma birimine  ulaşarak primi kendi hesabına alacak yazdıracak.  SGK; işveren -işci-güvenikl numaralarından sistemi eşleştirecektir.

- Bu aktarma sonunda o prim fişi başka kişi için kullanılamayacaktır.EVDE ÇALIŞANLAR İLE İLGİLİ BAZI RAKAMLAR   ASGARİ ÜCRET:729,00  (+)SSK PRİMİ%19.5 (İşveren Payı)142,16 (+)İŞSİZLİKSİGORTASI % 2 (İşveren Payı)14,58 İŞVERENE MALİYETİ885,74    ASGARİ ÜCRET729,00(-)İŞÇİYE AİT PRİM MİKTARI (%14)102,06(-)İŞSİZLİK SİGORTASI İŞÇİYE AİT PRİM MİKTARI (%1)7,29(-)İŞÇİNİN ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ ÖNCESİ ÖDEYECEĞİ GELİR VERGİSİ (%15 )0(-)DAMGA VERGİSİ MİKTARI (%06,6)*4,81(+)ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (BEKAR VE ÇOCUKSUZ)**0ASGARİ ÜCRETTEN NET ELE GEÇEN:614,84 İşçi ve işveren SSK pirim toplamı266,09  Toplam aylık  270.Tl SSK primini  30 güne bölersek 9.- TL/gün gibi bir prim tutar.genelde bu kadınlar bir eve ortalama olarak haftada bir gün gelir.  haftalık 100.- TL ve aylık 400.- TL maliyeti olur. Bu prim ödeme sistemi ile de haftalık ilave 9.- T ve aylık 36.- TL maliyet ilavesi olur.Ev sahibi aybaşında 4 adet 9.- TL lık prim fişi alarak her hafta gelen temzilikçi kadına her gün için işe başlamadan bir tane vererek işe başlatacaktır.

Uygulama geliştikçe; ev sahiplerinin bankaya gitmeden SGK dan online prim satın alma sistemini de ilave edersek sistem daha da yaygın halde çalışabilir. SGK'nın taksi ve dolmuş şöfürlerinde yapacağı yoğun inceleme sistemin ayayınlığını da hzlandırır. Netice; evde çalışan gündelikçi kadınları sosyal güvelik altına almak devletin asli görevidir. Bu görevi yerine getirmek zorunda olan devletin elinin altında çok donanınlı bir online sistemi ve PTT ve banka gibi tahsilat ve kayıt merkezleri mevcuttur.   İşi bürokrasiye sokmadan ve  fazla maliyet yaratmadan  çözmek  yönetici için maharettir. Bu kesimin oy kapasitesinin  hesaplanmamış ve bu sisteme geçilmiş olmasını anlamakta güçlük çekmekteyim.   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gündelikci elemanlarda prim yatırılmasında formalite bıkkınlığı en büyük etkendir.Önerinizi daha kolaylaştıracak bir yöntem,internetten devletce oluşturulacak bir linke çalıştırılan gündelikcinin tc numarasına kredi kartıyla prim yatırmaktır.Yatan primi devlet brimleri(SGK ve Maliye)kendi aralarında bölüşür. burada herkesin internetimi ve kredi kartımı var?sorusuna cevap,önce olanlar uygulamadan yarlanmaya başlasın.dır. Gündelikci Primi konusunda sgk nın ve maliyenin bir yönetmelikle sistemi desteklemesi gerekir.işveren primi asgari ücretten yatırmayı tercih etmektedir.Buda gündelicinin zarara uğramasıdemektir. Yönetmelikle gündelikcinin talep ettiği gündeliği brüt olarak talep ettiği kabul şartı getirilmeli.Brüt gündeliğe isabet eden kesinti tc kimlik no hesabına yatırılmalıdır.Aynı yönetmelikle,ilerideki yıllarda çıkabilecek anlaşmazlıklarda ortadan kalkmış olacaktır.(ilerideki yıl.da emekliliğe yakın,primim eksik yatmış diyememelidir.)

engin aşar 
 27.03.2015 4:59
Cevap :
İnternet ve cep telefonunun kullanımının artması nedeniyle İnteraktif yaşıyoruz. Vergi beyannamesini bırakın PC den , cep telefonundan veriyoruz ve ödüyoruz. Bunun gibi bir çok örnek verilebilir. Konuyu gündem de tutabilmek bile çalışanlara hizmet sayılabilir. Bu baskı devam ettikçe ev de temizlikçilik yapanlar interaktif yolla SSK primi yatan çalışan olacaktır. Ödeyen telefonla ve kredi kartıyla ödeyecek ve anında çalışanın cep telefonuna mesaj gelecektir. Yeterki istesinler....  27.03.2015 13:49
 

Eğitimini tamamlıyamamış kadınların ev hizmetlisi olarak çalışıp aile bütçesine katkıda bulunmak istemesi çok normal.hizmet alan da memnun, devletin bu insanları karşı karşıya getirmesini anlayamıyorum.sanki okul bitirse sigortalı iş bulması kolaymış gibi.diplomam yok diye evde oturup eşine yük mü olsun.çok yönlü bir problem

selma sezer 
 16.10.2013 16:41
Cevap :
Tek cümle yazayım. "Devletin türü ne olursa olsun ilk görevi; vatandaşının sosyal günecesini sağlamak , bunu uygulamaya koymak için çaba sarfetmek ve istemese de vatandaşa bu hakkı vermektir."   16.10.2013 22:40
 

UYGULANAMAZ VE KAĞIT ÜZERİNDE KALACAK BİR UYGULAMA ,YAPILMASI GEREKEN TEMİZLİKLİKÇİ KADINLARIN AYLIK 300 TL GİBİ BİR PRİM YATIRARAK KENDİLERİNİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA KAYDETTİREREK HEM SOSYAL GÜVENCE HEM EMEKLİ OLMA ŞANSI BULACAKTIR. TEMİZLİK ÜCRETİNE GÜNDELİK 10 TL ZAM YAPARAK BU PRİMİ İŞE GİTTİĞİ EVDEN ALMIŞ OLACAK EV SAHİPLERİNİN HİÇBİR SORUMLULUĞU OLMADAN.KADINLAR KENDİ İŞİNİ KURMUŞ OLUR. BU GELİR VERGİDEN MUAF TUTULURSA HİÇBİR SORUN KALMAZ.GERİSİ TEFERRUATTAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL.

mehmet çobanoglu 
 15.10.2013 13:49
Cevap :
Karıncaya sormuşlar. "Nereye gidiyorsun?" cevap "Kabeye" Tekrar sormuşlar "Sen bu hızla gidersen ömrün kabeye gitmeye yetmez!" Cevap çok anlamlı "Olsun, bu yolda öldü derler" Benim yapmaya çalıştığım bu yolda ölmek değil, sadce konuyu gündemde tutarak çözüm yollar önerilmesini sağlamaktır. Konuyu biraz teknik olarak da açayım. Apartman-Site kapıcılarının Gelir vergisinden muaf olduğunu ve devlet isterse bu gruba da muafiyet uygulayabileceğini ve bu yolla bu engeli de kaldırabileceğini hatırlatalım. Bu yolla vergi sorunu ortadan kalktı mı? 10.- TL için hakkını aramayan için zaten mücadele etmekte de yarar yok. Buna rağmen bu temizlikçi kadınların sigortası konusunda bir ivne kazanılırsa ; eminim bu 10.- TL için hakkını aramayanlar da hakkını arayacaktır. Bu işin yarısı sistemi kurmak, yarısı da vatandaşın ihbarı ve Devletin denetimidr. Araştıralım, önerelim, inceleyelim, değiştirelim..... Bunu yaparsak bu ülke daha iyi olur.   16.10.2013 22:59
 

Bu konuyu ben hala anlayamadım, nasıl işler bilemiyorum... Hayırlı bayramlar...

rukiye orhan 
 14.10.2013 15:50
Cevap :
"Kendine Müslüman" diye bir kavram var. Bize gelince sosyal güvence şart , onlara gelinece yok. Bu çalışan sınıfın sosyal güvenceye girmesini sağlamak lazım. Sosyal Devletin görevi bu, bizler de destek olacağız. Nasıl peşin parayla su, gaz, şehir içi ulaşım, vb. hizmetleri ekoktronik ortamda alıyoruz. Bu ssk primini de peşin alacağız. Çalışan kadın işe başlamadan telefon yoluyla primi SGK'dan hesabına aktarımını yapacak. İstenilince dağlar delirimiş, üstelik şu elektronik ortamda yapılmayacak iş yok. Bir siyasi parti neden bu işe el atmaz anlamak çok zor.   28.10.2013 15:26
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2892
Kayıt tarihi
: 02.03.09
 
 

15 yıldır  İnsan yaşamı ile doğanın kuralları arasındaki benzerlik, kaos, değişim, kaostan düzene..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster