Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
34
 

Evde Kal ve Ülkeyi Koru

Bugünlerde Korona Virüsü nedeniyle en çok duyduğumuz sözlerden biri Evde Kal Kendini Koru sözüdür. Yetkililer bu uyarıyı virüsün yaygınlaşmaması ve bireylerin korunması için yapmaktadırlar. Bu uyarı doğru ve yerinde bu uyarıdır. Gerekli korunma tedbirleri ile birlikte evde kalmak bizleri muhtemel tehditlerden korumanın en kısa ve kolay yolu olarak görülmektedir.

İnsanların sokakları boşaltarak kendilerini eve kapatması ile yıllardan beri alıştığımız şehirlerin işlek cadde ve meydanlarında gördüğümüz manzaraların yok olmasına neden oldu. O kalabalıkların ve araçların yerini sessizlik ve tek tük dolaşan insanlar ve araçlar aldı. Eskiye oranla sessizliğe bürünen meydanlar adeta kuşlara ve sokak hayvanlarına kaldı. 

Evlere kapandık, televizyon izlemeye, sosyal medyayı takip etmeye başladık. Adeta dünya ile bağlantımızı telefon ve internet ile sağlıyoruz. Kendimizi yıllardan beri dillendirilen komplo teorilerine benzer bir sürecim içine girmiş gibi hissediyoruz. Evimizin penceresinden dünyayı seyrediyor gibiyiz. Adeta kafese girmiş gibiyiz. Bu durumdan biz rahatsızsız ama doğa için bir şans gibi görünüyor. Çünkü insanların çevreyi kirletmesinden, ormana ve yaban hayatına zarar vermesinden bir bakıma kurtuldular. 

Tamam uyarılara uyuyoruz. Evden çıkmıyoruz. Günlük ihtiyaçlarımızı toplu aldık. belli bir süre için aldık, kendimizi koruyoruz. Ama bununda bir bedeli var. Eğer düzenli bir geliriniz yoksa işiniz kötü. Çünkü her geçen gün  internet ve telefon faturalarımız kabarıyor. Daha fazla doğal gaz, elektrik ve su harcıyorsunuz. Sorunun kısa zamanda çözümü mümkün görünmüyor. İşini ve gelirini kaybedenler için çözümü kendileri bulması öneriliyor gibi görüntü var. Devletçe yapılan açıklamalar bizden birşey beklemeyin kendinize dikkat edin ve dua edin şeklinde olması hepimizi üzüyor.  

Biz devletin tasarruf etmesini, politikalarını gözden geçirerek kaynak yaratmasını,  işini kaybedenler ve ödeme güçlüğü içine düşenler için karşılıksız çözümler beklerken açıklananlar kaygılarımızı artırıyor.  Evet yetkililerimizin ve uzmanlarımızın dediği gibi evde kalacağız, kendimizi ve çevremizi koruyacağız. Ama başta devleti yönetenlerin ülkemizin bu zor günlerinde daha yapıcı olmasını bekliyoruz.

Askerlerimizin ülkeyi korumak için mücadele ettikleri ve canlarını ortaya koydukları, Suriyeli göçmenlerin  getirdiği ekonomik yük, bir de üstüne Korona virüsünün yarattığı zor günlerde el ele vermek zorundayız. 21 yüzyılda daha birçok sorunla karşılacağımız dikkate alınarak birbirimize güvenmek ve milli beraberliğimizi korumak ve geliştirmek zorundayız. 

Evde kalacağız, kendimizi ve ülkemizi koruyacağız. Bu zor günleride birlikte aşacağız. 

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 774
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster