Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '08

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
7483
 

Evde sofralık zeytin, bir de lahana turşusu kurmak

Evde sofralık zeytin, bir de lahana turşusu kurmak
 

''Bu fıkrayı belki duymuşsunuzdur'', diye söze başlamaya benzeyecek; annemin evde 'sofralık zeytin' ile 'lahana turşusu' kurma tarifini aktarayım, dedim; belki biliyorsunuzdur (!) ama yine de yazayım, çünkü en son, pazardan olmamış zeytin bakarken, zeytin sepetindekileri elimizle yoklarken bununla ne yapacağımızı soran hanımlar olmuştu da evde nasıl zeytin yapıldığını annem ayaküstü anlatıverdi:

5 kg siyah zeytin meyvesi
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı sirke
4 çorba kaşığı tuz

Zeytinler yıkanır, beş kg'lık kavanoza konur, üzerine başka bir kapta karıştırılmış olan yağ, sirke, tuz karışımı dökülür; bir ay boyunca her gün, en az bir kez kavanoz çalkalanır ya da olduğu yerde yuvarlanarak zeytinlerin yer değiştirmesi sağlanır. Yağ, sirke ile tuz, zeytini sulandırır; bu suyun içindeyken tadılır, zeytinlerin acılığı geçtiğinde sofralık olmuştur. Başka kavanozlara aktarılıp yeniden yağlanır. Kavanoz ya da kapların, ağzına dek yağla doldurulması gerekmez. Zaman zaman üstteki zeytinlerin kurumaması için karıştırılması yeterlidir.

Mutfak işlerini çok acımasız buluyorum. Hele evde, tüm gününü açık mutfağa da, oturma odasına da benzeyen bir odada geçiren evin büyüğü bir hanımefendi varsa; gün boyu bu mekânda bir musluğa, bir televizyon kumandasına, bir buzdolabına gidip arada başını koridordan çalışma odama doğru uzatıp mutfak siparişi yağdırıp akşama değin restoran işletiyormuşçasına çalışıp, kimseyi de delege etmediği günlük operasyonu sonunda, bacaklarında derman kalmayıp (yine) bu mutfaktaki kanepeye uzanıp elinde yelpâze, 'Haydar, haydar!' diye körfezdeki esintiden medet umup bir yandan haberleri izliyorsa mutfak zâlim değil de nedir!

Zeytinleri Üçkuyular'dan annemle birlikte aldık. Kapkara, parlak, küçüktüler. Bu uygulaması kolay yöntemle sofralık zeytin olduklarında gördük, bir de tattık ki şu küçücük zeytinler çok etli, minnâcık çekirdekli meyvelermiş. Bir tanesini ağzınıza atınca çatalınızı zeytinlerden geri çekemiyor, çerezmiş gibi bırakamıyorsunuz. Arka balkonlara da taşan, mutfak dolaplarında kavanozlar dolusu yeşilli siyahlı evcil zeytinlere kızmıyorum artık. Dışarıdaki zeytinlerin üzeri açık satılanına, içine boya katılanına, fabrikalarında katkı maddeli paketlenenine kızıyorum.

Hele uyutmayan sıcak bir İzmir gecesinde yataktan fırlayıp yine bu mutfaktaki televizyonda, kemik ilikli, virütik yoğurt satışı rezâletini görünce bu evde, bu mutfakta yarı yağlı sütten yoğurt yapmakla ne iyi ettiğimizi düşünüyorum.

Ya evde lahana turşusuna ne demeli? E Yayınları'ndan 1982 baskısını aldığım Maurice Mességué'nin C'est la nature qui a raison (Tabiat Haklıdır) kitabını bir arkadaşım benden ödünç aldıktan bir yıl sonra da olsa, parçalanmış da olsa geri vermişti de bu süreçte kitabımı kibar bir yolla geri isteme arayışları kaygısı kaynaklı mide ağrılarım başlamıştı. Kapağı ve cildi parçalanmış kitabımı onarırken ivedilikle iki antiasit çiğneyip bir proton pompası inhibitörü yutmuştum. İşte böyle dramatik bir anısı olan kitapta lahana ile ilgili çok yararlı bilgiler var. Yazar, zayıf midelilere doğru sindirim için, çiğ tüketirken çok iyi çiğnemelerini salık veriyor. Yaz kış evden eksik etmeyin, haşlayın, lapasını yapın, hatta turşusunu kurun diyor. Belki biliyorsunuzdur (!) ama işte en sade, en hızlı lahana turşusu:

İstenen büyüklükte doğranmış, temizlenmiş lahana
4 litrelik kavanozun 3/4'ü kaynamış soğumuş su
4 litrelik kavanozun 1/4'ü kadar sirke
1 çorba kaşığı tuz

İki günde lahana turşusu olgunlaşır, sofralık hale gelir.

Hızlı lahana turşusu bazal metabolizmanızı da hızlandırabilir, hani yavaşlığından yakınanlara... Çorbası moda, hapları revaçta, daha ne olsun?!.

İyi haftalar olsun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 2360
Kayıt tarihi
: 18.11.07
 
 

İzmir'den merhaba! İzmir'de, Göcek'te, Marmaris'te, Milas'ta, Söke'de, Bodrum'da sonra yine İzmir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster