Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '17

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
300
 

Evde teknolojiyi doğru kullanıyor muyuz?

Evin içinde kullandığımız teknoloji, evin her odasının farklı olması gibi kendi içinde farklılıklar gösteriyor. Bazı püf noktalar, kullanım kolaylıkları, yararlı ve pratik bilgiler gibi kavramlar da yine teknolojik eşyalarda da kendisini gösteriyor. Bazen dikkat ettiğimiz bazense etmediğimiz bu detaylar, günümüzde hayatımızın akışını etkileyecek kadar önemli hale geldi. Çünkü teknoloji artık ömrümüz boyunca bizimle ve gitmeye de hiç niyeti yok.
İşin en temeline inecek olursak, evdeki teknolojiyi kesintisiz kullanmamızı sağlayan en önemli kaynak elektrik. Evdeki tüm cihazların elektrik ile çalıştığını ya da elektrik ile şarj olduğunu düşünecek olursak, bu kaynağı nasıl kullandığımız da büyük önem taşıyor. Örneğin 4 kişilik bir evde, aktif durumda en fazla dört adet TV bulunabilir. Salonda bir adet, ebeveyn yatak odasında bir adet ve çocukların odalarında birer adet… Bir TV’nin harcadığı 1 birim enerji, o ev için toplamda 4 birim enerjiye denk düşecektir ve belki çok da önemsiz gibi görünebilir. Ancak Türkiye’de 76 milyon kişi yaşadığını düşünürseniz, ortaya çıkacak enerji harcaması çok önemli bir değere ulaşacaktır. Kaldı ki bu, sadece TV ile ulaştığımız nokta. Daha bunun buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, ütüsü, su ısıtıcısı, kliması derken onlarca farklı cihazı var.
Yaşadığımız dünyanın doğal kaynakları bir yandan, aile bütçemiz diğer yandan; bireysel olarak harcadığımız enerjiyi düşürmenin ancak teknolojiden elde ettiğimiz konfordan vazgeçmemenin yollarını bulmamız gerekiyor. Bunun için atılacak ilk adım, edineceğimiz tüm elektrikli cihazların enerji tüketim sınıflarının en az A olmasına dikkat etmek. Hatta eğer mümkünse A+, A++, A+++ gibi enerji sınıflarından cihazlar edinmek… Diğer bir konu da lüzumsuz kullanımı azaltmak ve teknolojiye göre kendimizi yeniden yapılandırmak, alışkanlıklarımıza yön vermek…
Örneğin çamaşırları biriktikçe yıkamak, bulaşık makinesini daha makul sıklıkta çalıştırmak, gece TV’yi kapatınca fişini de prizden çekmek, keza stand-by pozisyonunda bekleyen tüm cihazlarda aynı işlemi uygulamak, yapılabileceklerden sadece bir kaçı…
Evde aydınlatma konusunda titiz olmak, gereksiz yanan ışıkları kapatmak, ampul kullanımında tasarruflu ürünlere yönelmek gibi önlemler, hatırı sayılır bir tasarrufa ulaşmayı sağlayacaktır. Akıllı sayaçlar edinmek ve gün içindeki elektrik tüketimini de bu sayaçların öngördüğü süreçlere yaymak, yine alışkanlıklarımızı değiştirebilmemizle mümkün olacak tasarruf yöntemlerinden biri.
 
Güvenlik de önemli!
Teknolojiyi doğru kullanmak dediğimizde aklımıza gelen önemli noktalardan biri de güvenli kullanım. Özellikle ev içinde, ev kazaları dediğimiz kazların bir kısmı da teknolojik aletlerin yanlış ya da dikkatsiz kullanımı ile ortaya çıkıyor.
Unutmamak gerekiyor ki su ile biraraya gelmesi en ölümcül olan kaynak elektrik… Bu yüzden elektrikli aletlerin, su ile ilgili kullanımlar için özel olarak yapılanları dışında, kullanım aşamasında ve saklanma koşullarında sudan uzak olmasının büyük önemi var. En basitinden; lavabonun üstündeki aynanın karşısında saç kurutma makinesi kullanmak bir alışkanlık olabilir ancak bir anlık dikkatsizlik çok kötü sonuçlar doğurabilir. Ya da blender, katı meyve sıkacağı gibi küçük ev aletlerini kullanırken yapılacak bir dikkatsizlik çok tatsız sonuçlar doğurabilir.
Evde teknolojik eşyaların kullanımı ile doğabilecek kazaları engellemek için en önemli adım dikkati toplamaktır. Bunun dışında atılacak başka adımlar da var. Örneğin gaz ocağı, fırın, çamaşır makinesi gibi birçok ürünü, daha satın alma aşamasında sundukları güvenlik ve emniyet koşulları ile değerlendirebilirsiniz. Çocuk emniyeti, su taşma emniyeti, gaz kesme emniyeti, elektrik kesme emniyeti gibi özellikler, üretici markaların üstünde titizlikle durduğu teknolojik gelişmeler arasında. Bu yüzden güvenli kullanım için atılacak en doğru adımlardan biri de güvenilir markalardan alışveriş etmek.
 
İhtiyaca göre teknoloji
Doğru kullanım kriterlerinden biri de neye ihtiyacınız olduğu ya da nelerden hoşlandığınız ile ilgili… 2 kişilik bir ailenin 10-12 kg. yıkama kapasiteli bir çamaşır makinesi edinmesi ya da 20 metrekarelik bir salon için devasa boyutlarda bir TV alınması; teknolojiyi doğru kullanmaktan ziyade bilmeden kullanmak ile eş anlamlı hale gelebiliyor.
İhtiyaçlarınızı, yaşadığınız mekanın özelliklerini, hobilerinizi ve yaşamdan nasıl keyif aldığınızı doğru analiz ederek edineceğiniz eşyalar, kullanım keyfi ve konforu açısından çok daha zevkli saatler geçirmenize yardımcı olacak ya da sizi çok daha az yoracak şekilde işlerinizi halletmenizi sağlayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 340
Kayıt tarihi
: 21.08.17
 
 

3 Ocak 1996 Erzurum doğumludur. Genç yazarlığı ve oyunculuğu ile tanınmaktadır. Sosyal medya üzer..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster