Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
316
 

Evdeki "Maliye" Bakanı

Evdeki "Maliye" Bakanı
 

Maliye Bakan Sayın Kemal Unakıtan Eskişehir Milletvekili ya, Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yine milletimize ve özellikle de “Erkek Milleti”ne öğüt veriyor.

Diyor ki Sayın Bakan; "Kardeşim senin şu kadar gelirin var ayağını yorganına göre uzat diye diye boğazım kurudu. Şimdi adam kredi kartı buldu mu hazine buldu sanki. Harca Allah harca. Yarın öbür gün ödeyeceksin. Bu kadar kısa akıllılık olur mu? Neden benim sizin kredi yüksek borcunuz olmuyor? Sonra borcumu ödeyemiyorum intihar edeceğim. Ya etme kardeşim borcunu öde. Sanırım hanım beyi sıkıştırıyor. Hanımları bu konuda eğitin. Her şeyi istemesinler. Eşinin gelirini biliyor. Bak biz devlet olarak gelire göre harcama yapıyoruz rahata kavuştuk."

Konuşmasının içindeki “…Sanırım hanım beyi sıkıştırıyor. Hanımları bu konuda eğitin. Her şeyi istemesinler…” cümlesine dikkatinizi çekmek istiyorum.

Demek ki eşlerimiz savruk, harcamayı bilmiyorlar, ellerine bir de kredi kartı geçti mi savıp savuruyorlar.

Öyle mi?...

Bu sözü söyleyen kişi, bu ülkenin Maliye Bakanı sıfatını taşıyor. Ve Bu Sayın Bakan, zaman içerisinde benzer birçok laflar etti. İnsanları, dar gelirlileri sanki “Ti” ye alıyor. Yok, “Sanki” değil, aklınca kafa yapıyor.

Bilemiyorum… Kredi kartı borcu olanlar ve bunu ödemeyenlerin toplum içindeki sosyal ve ekonomik durumları nedir?

Kaçı memur, kaçı işçi, kaçının aylık geliri açlık seviyesinin altında, kaçının geliri yoksulluk seviyesinde, bunları bilemiyorum.

Ama bildiğim bir şey var. Bankalar, nasıl olsa haciz maciz, alacağımızı alırız, alamasak da aldığımız faizlerle zaten “Aslını” almış oluruz, önümüze gelene kredi kartı verelim de piyasa hareketli kalsın diye, önüne gelene kart dağıtırsa, olacağı da zaten bu.

Sayın Maliye Bakanımızın eşlerinin ne ile meşgul olduklarını bilmiyorum. Ama tahmin ettiğim bir şey varsa, o da Sayın Bakan ve eşlerinin ve hatta aile fertlerinin “Ekonomik” olarak bir sıkıntıları bu güne kadar olmamış, bundan sonra da olacağa benzemiyor.

O zaman ne oluyor?

İşte “Bekâra karı boşamak kolay” deyimine uygun olarak erkek milletine sözde “Akıl” ve “Öğüt” veriyor.

“Hanımları bu konuda eğitin…”

Sayın bakanın bilmediği, bilmesinin de mümkün olmadığı bir şey var, o da şu…

Eğer açlık veya yoksulluk seviyesinin altında geliri olan “Erkek milleti”nin hanımları “Ev maliyesi” konusunda Sayın Maliye Bakanından daha bilgi ve beceri sahibi kişiler olmasalar, erkek milletinin hali nice olurdu, işte onu bilemem, bilemediğim bu tarafa üzerinde fikir bile yürütmek istemem.

Ancak Sayın Maliye Bakanımız “Erkek Milleti” ile kafa bulacak ya “Hanımları bu konuda eğitin…” diyor.

Sayın Maliye Bakanı…

Bizim hanımlar “Geçinme” ve “Ev maliyesi” konusunda sizden daha eğitimli ve de bilgililer. İsterseniz yerinize bir ev hanımını getirin de görün bakın, devletin parasını nasıl “İdareli” kullanıyorlar, nasıl har vurup harman savurmuyorlar, nasıl devletin ve tüyü bitmemiş yetimlerin parasına sahip çıkıyorlar, görün…

Devletin “Maliyesi”ni de kendi maliyeleri gibi yönetip, nasıl mutlu olunacağını size de öğretebilirler aslında…

Hem de kimseyle “Kafa” bulma yarışına da girmeden…

Son bir cümle daha…

Sayın Bakanın konuşmasında geçen “…Bu kadar kısa akıllılık olur mu? Neden benim sizin kredi yüksek borcunuz olmuyor?” sorusuna da bir cümle ile değinmek istiyorum. Daha doğrusu “EVDEKİ MALİYE BAKANIMIZIN” cevabını iletiyorum…

Diyor ki “ Sayın Bakan… Sizin geliriniz maşallah açlık seviyesinin de, yoksulluk seviyesinin de ve hatta zenginlik seviyesinin de üstünde. Eğer siz de ödemezseniz, zaten <ı>hortumcu sayılırsınız…”

Böyle diyor…

Evdeki “Maliye” bakanımız…

Elçiye zeval olmazmış…

07 OCAK 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ağbi görünen köy klavuz istemez sanırım. ama halkın çoğu geçim derdinde ve halkın çoğunluğunun gelir dağılımında adaletsizlik varsa, birçoğu asgari ücrete talim ederse, eğitim ve öğretimde yerlerde sürünüyorsak, sırf şan olsun diye tiriliyonları verip, 36 lık futbol canbazını alırsan, adalet bunun neresinde..saygılarımla..

Mehmet EREN 
 07.01.2008 22:06
Cevap :
Sayın Mehmet EREN... Aradığımız "Adalet" bize verilen değil... Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  07.01.2008 22:13
 

Sayın Maliye bakanı da sayın başbakanı gibi konuşuyor... kendi aldığı maaşla memurun maaşını mı kıyaslıyor acaba, ya asgari ücretle geçinenleri biliyormu, tabiiki kredi kartı kullanımı sınırlı ve de bilinçli olmalı ama bir maliye bakanı olarak ciddi çözümler üretmesi gerekirken vatandaşla resmen alay ediyor böyle bir maliye bakanımız olduğu için esef duyuyorum.

nurten san 
 07.01.2008 17:18
Cevap :
Sayın Nurten SAN... Yorumunuz için teşekkür ederim. Başka bir şey eklemeye gerek yok zaten. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  07.01.2008 18:15
 

Öyle maaş sıkıntısı çekmeyene konuşmak kolaydır. Gitsin baksın atölyelerde kaç kişi 100 ytl ye çalışıyor. Öyle konuşacağına sayın bakan mamurları salma usulü vergi toplayacağına kendi işine bakıp herkesten kazancı oranında vergi alsın. Kimin ne harcayacağına kendisi karar veremez. Kimseninde borcunu kapatan yok. eline sağlık-slm.

Nariçi 
 07.01.2008 16:29
Cevap :
Sahyın Nariçi... Onların "Geçinme" gibi dertleri yok da, böyle konuşurlar. Bir gün gelir "Vatandaş da onlara konuşur" diye umuyoruz. Yoırumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  07.01.2008 18:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster