Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
2335
 

Evdeki misafir

Evdeki misafir
 

Resimden de anlaşılacağı üzere konumuz fareler. Çok hoş olmadığını biliyorum. O yüzden gerçek resim koymaktansa ilüstrasyon koymayı tercih ettim. Ama hayatın içinde olan canlılar bunlar. O kadar içinde ki geçen hafta bize de uğradılar. Tüyap fuarından sonra hemen yazamamıştım ya sebebi buydu işte. Evdeki misafirleri rahatsız etmeyelim diye evi onlara bırakıp gitmek zorunda kaldık bir kaç günlüğüne. Biz yokken eminim resimdeki fare gibi banyo bile yapmışlardır. :))

Anlatayım efendim. Olay, evde olduğumuz bir akşam vakti cereyan etti. Eşim serhatt banyoya girmek üzere iken dışarı fırlayıp "Bir problemimiz var" dedi donuk donuk. Benim aklıma ilk gelen su basmasıydı. "Eyvah yine mi su bastı?" diye sordum ve cevap çok acı oldu. "Hayır fare var!!" Anaaaam dedim Avrupa yakasındaki Burhan Bey gibi. Ne yapacaktık ki? O anlık şaşkınlığı atlattık. Eşim hazırlandı ve cengaverce eline bir sopa ve tava alıp kendini onunla birlikte banyoya kapattı. Arayış başlamıştı. Ben kapının dışında sesleri dinliyordum. Çamaşır makinesini falan çekti ama yoktu oralarda. Her tarafa, ne olacaksa, böcek ilacı sıktı ve çıktı. Kapıyı kapadık yani. İlerleyen saatlerde ihtiyaçtan dolayı eşim tekrar banyoya girdiğinde arkasından ben yine gittim kapının önüne. Hani içeriden bir şeye ihtiyacı falan olur diye bekliyorum. Derken yanımda bir şey hopladı. Ben de onunla birlikte hopladım. Banyoda değil koridorda benim yanı başımda duruyordu. Gerçi pek duruyo denemezdi. Ben bağırıp hopladıkça o da korkudan hopluyor kaçacak yer arıyordu. Eşim çıktı banyodan. Yine elinde sopa ve tava, ben de bir tava edindim tabii. Derken palto dolabından fırladı dışarı. Bir bana doğru geliyor ben bağırınca tekrardan eşime doğru gidiyordu. Her ikimizde vuramadık tabii. O karambolde duvar kenarlarından hızlı bir şekilde fırlayarak bizim yatak odasına kaçıverdi. Bittik biz dedim. Çünkü yatak odasında onu bulmamıza imkan yoktu. Minicik bir şey zaten. Fındık faresi denenlerden. Çocuklar oyuncak zannedip alıp oynasalar haberim bile olmaz. Biz de kapadık kapıyı. Altlarını da sıkı sıkı örtüp ilaç koyduk. Hatta ben un serptim yere olur da kaçarsa ayak izlerinden anlarız diye. Salonda yatmaya karar verdik. Ben tabi hemen internetten araştırmamı yaptım. 7 gün 24 saat açık bir ilaçlama şirketi buldum. Sabah olsun ararız dedim. Nasıl olsa fareyi hapsetmiştik.

Salonda oturduk biraz. Tüh nasıl oldu nerden girdi falan diye düşündük. Sonra o gün tüyap'a giderken yatak odasının penceresini açık bıraktığımız aklımıza geldi. Gerçi her zaman açık bırakırız ama bu sefer yağmur dolayısıyla eve girdiklerini düşünüyoruz.

Ha söylemeyi unuttum. Bizim ev bahçe katı. Bahçemiz var, bahçemiz de köpeğimiz de var ama sanırım böyle durumlarda en iyi çözüm evde ki kedi olsa gerek. Aslında bahçeden girmesi çok doğal. Sadece bu zamana kadar girmemiş olması enteresan. Asıl biz bu evde 4 yıldır oturuyoruz da bir fare kaçırıcı almayı akıl etmedik ya ona yanıyorum. Her neyse.

Gece oldukça ilerlemişken salonda koltukta televizyon izleyerek uyumaya çalışıyorduk. Küçük oğlumdan ses geldi ona gitmek için koltuktan kaktım ki oda ne??? Bir minik fare bana bakıyor. Tabi yine aynı sahne tekrar etti. Ben hopladım o hopladı. Koltuğun tepesine çıktım gayri ihtiyari. Hep öyle olur ya. Gerçekten insan koltuğun tepesine çıkma ihtiyacı duyuyormuş. Deneyim konuşuyor burda aloo. Yatak odasının önüne baktım hiç bir hareket yoktu. Yanii bu o değildiiii. Bu ikinci bir fareydi. İşte ondan sonrasını hatırlamıyorum. Apar topar sabahın beşinde annemlere gittik.

Sabah ilk işim ilaçlama şirketini aramak oldu. Saat 11 de randevulaştık. Eve korkarak girdim tabii o gün. Adam geldi. Hemen ilaçlar yerleştirdi ve maskesini takıp bizi evden çıkartıp gaz şeklindeki bir ilacı eve bastı. Apartman da bile zor durduk kokudan. Ancak 4 saat durması gerekiyormuş. Evdeki tüm haşare ve fare artık ne varsa ölüyormuş. 1 yıl da garantisi var. Gerçi insana zararı yokmuş. Evi havalandırın, kap kacağı da sudan geçirin yeter dedi. Ben evi baştan aşağı yıkadım o ayrı. Evham işte. Küçük çocuk var evde ne de olsa. Evde akvaryum da var, ben balıklar için endişe ettim bir şey olmaz dedi. Biz tabii eve 4 değil 24 saat sonra girdik. Daha doğrusu ben girmedim önce. Annem ve temizlikçi kadın girdiler. Evin altını üstüne getirdikten sonra ben girdim. Ölüsü falan bulunamadı. Zehirler de yerli yerinde duruyor. Tekrar girme ihtimaline karşıymış ancak o ilaçlar evde olduğu sürece garanti altındaymışız. Bu arada az da olsa böcek çıkıyordu onun da kökü kesilmiş oldu bu vesileyle..

Ya işte böyle. Başıma gelmez demeyin. Ben bunu yaşayıp etrafımdakilere bahsedince bir baktım ki hemen hemen fare macerası olmayan yok. Hatta benim ki bazılarının yanında evcil hayvan gibi kalıyor. Eminim sizin de başınızdan benzer olaylar geçmiştir. Evinde elektronik fare kaçırıcı olan varsa bize bir akıl verirse çok sevinirim. Nasıl bir şey almak lazımdır, hangi marka iyidir gibi bilgiler çok makbule geçer. Bir daha yaşamamak için gerekli önlemleri alalım bari diyoruz.

Hayvanlar alemi programımız bugünlük bu kadar efendim sağlıcakla kalın......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aslında fareler çok zeki canlılar ve insana genetik olarak%99,5 yakınlar. evlerde bulunmaıs ise facia tabiki. ilaçlama şirketleri gaz heline gelen ilaçlarla genelde yapmazlar bu işi. çünkü kullanılan ilaçların insan sağlığına zararlı olmaması gerekir. çoğunlukla pelet ve mum blok yemler kullanılır fareler için. diğer haşereler sc, ec veya gel formülasyon ilaçlar kullanılır. evlerde özellikle koku yapan ve gaz haline geçen ilaçları kullandırmayın. bu işin garantiside olmaz üstelik. firmaların bu vaatlarine pek kanmayın. yarın bir fare bahçeden girse ilaçların ömrü çoktan geçmiş olacaktır. en azından bu konuda bilgilenmiş olsun insanlar. sevgiler.

Ali BAKMAZ 
 27.11.2007 12:58
Cevap :
Haklısınız. Farelerin tekrar girme ihtimaline karşı evin birkaç ulaşılamaz noktasına dediğiniz yemlerden koydular. Ancak söylenen o ki verilen gazın insana bir zararı yok. Biz de yetkili ağızdan duyunca inandık tabii. Ben önlemlerimi aldım şahsen.Onlar sadece havalandırın yeter dese de ben her şeyi yeniden dezenfekte ettim. İlginiz ve paylaşımızın için teşekkürler. Sevgilerle  27.11.2007 15:25
 

Sayın yazarım öyle hoş anlatmışsın ki keyifle okudum. Yüreğine sağlık...Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 22.11.2007 19:26
Cevap :
teşekkür ederim. Başka türlü anlatılmazdı zaten. Gelen yorumları görmüyor musunuz:)) Bir tek "Evden çıkın farelere bırakın" diye bir yorum eksik. Yazarken ben de çok keyif aldım. Sevgilerle:)  23.11.2007 23:22
 

Benim bir kızım var...Hayvan delisi...Henüz 5 yaşındayken evimize dadanan bir fareyi kapanla yakalamıştık.Bir hafta ağladı ve bizimle konuşmamıştı.Şimdi ondan olan iki torunum da aynı...Bir fare ,ev düzeninizi -allak bullak- ediyor.Önce apartmandan yok etmek gerek(İlaçla)Ev için en iyisi yine ''Dedem zamanının kapanı !..''Zehir tehlikeli...Kapan sesiyle nerede olduğunu anlayıp atıyorsunuz :) Tabi buradan akıl vermek kolay...Geçmiş olsun...Sevgiler...

Mesut Selek 
 20.11.2007 17:31
Cevap :
Çok haklısınız. Aslında düşününce o kadar da korkunç değillerdi. Oğlumun çizgi filmleri var farelerle ilgili onları falan seyredince insan üzülüyor bile. Ama çaresiz kaldım. Gece yaşadığımız o panikle kapan falan gelmedi aklımıza. İlaçlama en iyisiydi o an için. Paylaşımınız için teşekkürler. sevgilerle  20.11.2007 23:11
 

Çevre temiz olursa onlarda temiz olur. Bu vesileyle size de bir blog yazdırmış. Bizim bahçede tarla faresi var ön ayaklarını kaldırarak çevreyi deyrediyor, sevimli görünüşü var. Bunların gövdesi biraz uzunca. Köstebek de var önüne bakmadan gidiyor, başı gövdesi silindir gibi uzunca ayakları kısa, yılanlar bırakmadı bu aralar göremiyorum. Kediler Çıkış yerlerini topraktan tanıyorlar, patisiyle toprağa tipiş tipış vurarak çıkmasını sağlayıp avlıyor. Temiz çevrede sağlıklı günler dilerim.

Nariçi 
 20.11.2007 0:09
Cevap :
4 yıldır oturuyoruz bu evde. Eminim önceden varlardı. Ancak evimizi ilk defa ziyaret ettiler ya da biz öyle zannediyoruz. Şimdi fare öldürmeyen ama kaçıran cihazlardan alacağız. herkes mutlu olacak. :) Sevgilerle  20.11.2007 23:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2913
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster