Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
472
 

Evet futbol fena halde hayata benziyor !!!

Evet futbol fena halde hayata benziyor !!!
 

Fatih Terim daha maçın yirminci dakikalarında gözlerinden alevler püskürterek ve baş parmağını portekizli orta hakemin gözüne gözüne sallayarak haklılığını anlatmaya çalışıyordu. Haklılığını anlatmak... Tıpkı her gün otobanda, kahvede, hastahane koridorlarında haklılığını anlatmaya çalışan yüz binlerce Türk gibi. Davos'taki başbakanımız gibi... Mahkemeye götürülen malum mafya babaları gibi... İşaret parmağı önemli figür çünkü Türk işi yönetim sanatında. Ben senin ananı bellerim aslında ama dur bakalım demek... Akıllı ola bak son kez uyarıyorum adam gibi maç yönet demek... Peki Mimar Sinan nereye gitti. İşini herşeye rağmen iyi yapan insanlar yani. Peki Mevlana, peki Tebrizli Şems, Bedrettin.... Peki Aşık Veysel'in torunlarına ne oldu. Ya Yunus Emre... Bizim atalarımız insan severdi. Atalarımız... onlar o güzel atlara binip gittiler gerçekten. Futbolcu performansı değişkendir. Konsantrasyon ve fiziksel güç, günlük performansı belirleyen en önemli etkenler. Hepimiz bunu milyon dolarlar kazanmadığımız günlük iş hayatımızda yaşamıyor muyuz. Torna ustası da hata yapıyor: yanlış işliyor parçayı. Sevgili operatör doktorumuz da gazlı bez ve makasatan oluşan alet edevatını midemizin kenarında unutabiliyor. Futbolcu performansı değişkendir. Bugün o kadar da iyi oyanamayabilirsiniz. Ama insani performansımız bu kadar değişken olabilir mi. Akıllık ve delilik arasında ki çizgi nedir ülkemizde. Futbol bir alan ve pozisyon oyunudur aslında. Koşmak, yardımlaşmak, mücadele etmek, çalım atmak, boş alan yaratmak bu temel prensibi iyi uygulayabilmeniz için gereken sıradan özellikler. Futbolu eleştirmek ile futbolcuyu eleştirmek arasındaki ince çizgi nedir. Materazzinin Servet Çetin'den daha iyi bir futbol tekniği olduğunu iddia etmeyeceğiz herhalde. Servet Çetin'deki coşkuya sahip olmasa da o bir İtalyan milli futbolcusu. Belki de aslında sadece İtalyan olduğu için olabilir mi bu. Kabul etmemiz gereken gerçek şu; bugün Türk milli takımındaki oyuncuların neredeyse tamamı başka bir ülkenin vatandaşı olsaydı, yine milli oyuncular olurdu. Meselemiz bizim futbolcularımız değil yani. Bizim meselemiz, tıpkı sel baskınında olduğu gibi yönetim meselesi. Şimdi ikitelli de yaşanan sel felaketini orada ki kepçe operatörüne ya da trafiği kesmeyen trafik polisine mal ediyorsanız; dünya kupasına gidemememizin sebebini de Tuncay ve Arda'nın kötü performansına bağlayabilirsiniz. Fatih Terim'mi sanırım belediye başkanı olsaydı; Ayamama deresi yine taşıp 32 masumumuzu öldürecekti yine sel.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Boris... İnsan, bazen, kimi kişilerin tavırlarını görünce, gözünün önüne "çevre"de, özellikle maçlarda, tanık olduğu durumlar geliyor. "Çevre"de öyleleri var ki, yakın çevresine söz geçiremez, kalkar başkalarına akıl verir, onları yönlendirmek ister. Kasdım buydu. Sözüm de tanık olduğum "o"nlar gibi olanlaradır. Bu "genelleme"yi, "sınırlı" görmenizi beklerim. Saygılar, selamlar.

TURGUT ÇELİK 
 13.09.2009 11:36
Cevap :
katkınız için teşekkürler.  14.09.2009 11:24
 

Sayın Boris... Güzel bir Türkiye görüntüsü çizmişsiniz. "Yönetme"yi bilememe, "yönettiği"ni sanma... Bir de, biri yaparken "güzel", öbürü yaparken "kötü" deme... Siyasetçi, nerede olduğunu, konumunu düşünmeden her "kötü söz"ü söyleyecek, hakaret edecek, "iyi" olacak; Fatih Terim yapınca "kötü" olacak. Fatih Terim'e yüklenenleri merak ediyorum; acaba eşlerine, çocuklarına söz geçiriyorlar mı? Garipliğe bak, Fatih Terim'i savunmak bir Fenerbahçesevere kaldı!..Saygılar, selamlar.

TURGUT ÇELİK 
 11.09.2009 20:33
Cevap :
Katkınız için sağolun ama bu konuda size katılamıyorum malesef. Fatih Terim'in karakteri değil söz konusu olan burada yada onun savunmaya ihtiyacı olup olmayacağı.... Milli takımızın başındaki kişi 20. dakikada kendini oyundan attırmıştır. Ve milli takımımız belki biraz da bu yüzden başarısız olmuştur bu maçta. Oysa maaşını milli takımın başında olmak için almaktadır Fatih Terim. Doğru aslında biz her kötü söze, her kötülüğe karşı çıkmalıyız. Siyasetçiler, gazeteciler, futbolcular ve kendimiz... hep birlikte kötülüğün karşısında olmalıyız. Eşler ve çoçuklar konusunda ki yorumunuzu ise malesef hiç anlamadım. Selamlar  11.09.2009 23:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 832
Kayıt tarihi
: 15.12.06
 
 

Yaşamak ile çalışmak arasında sıkışmış kalmış bir işkolik olarak İstanbul'da bulunuyorum. 10 yılı aş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster