Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
771
 

Evet mi? Hayır mı?

Evet mi? Hayır mı?
 

Anayasa mahkemesi, Anayasa değişikliği ile ilgili yapılan başvuruyu, inceledi ve karara bağladı. Gerekçeli karar, gemi istimi gibi, arkadan gelecek. Şimdi söz milletin. 12 Eylülde, referandum var. Millet sandık başına gidecek ve oyunun rengini belli edecek Evet mi? Hayır mı? Hukuk okumayan, Anayasamızı bir kere bile incelemeyen, Anayasada ne yazdığını bilmeyen, hangi madde değişti, neden değişti sorusunu sormayan necip milletim, yapılan değişikliğe oy verecek. Neye göre verecek? Siyasi parti liderlerin meydanlarda attığı nutuklara, siyasi düşünce ve kendine yakın bulduğu fikre göre. Siyasi liderler, evet ya da hayır deyin derken, bize gerçekleri anlatacak mı? Ne gezer? Onlarda, kendi pencerelerinden seslenecek meydandaki kuru kalabalığa. Değişen maddelerin ne getirdiği ne götürdüğü onlar için hiçte önemli değil. Değerlendirmeyi yakın geçmişe bakıp, Evet ya da Hayırcılar kendi yapmalı.

Örneğin: NİÇİN EVET? YA DA, NEDEN HAYIR? İsrail gibi nüfusu bir İl’imiz kadar bile olmayan bir devletin Büyük elçimizi alçak koltuğa oturtmasına, Evet mi? Hayır mı? Aynı Devlet’in Türk Bayrağı taşıyan bir gemiye, Ak Deniz’in açık sularında silahlı baskın düzenlemesi, 9 Türk Vatandaşını öldürmesi, umurunda mı? Değil mi? Doğu ve Güneydoğu Anadolu da işbaşında olan BDP’li Belediye başkanlarının Dağdaki eşkıyayı finanse etmesi, bölücülük yapması ve Devlet adamlarımıza alenen sövmesi, onuruna dokunuyor mu? Dokunmuyor mu? Kuzey Irak’ta kurulan bir devletin kalkınması ve imarı için 250 kişilik iş adamı ile yapılan ekonomik desteği onaylıyor musun? Onaylamıyor musun? Barzani’nin PKK’ ye verdiği destekten, rahatsızlık duyuyor mu sun? Duymuyor mu sun? Ömrünü Kürtçülük yapmakla geçirmiş yasaklı bir siyasetçiye tepki duyan bir vatanseverin, attığı yumruk için İl emniyet Müdürünün görevden almasını doğru mu? Değil mi? Habur sınır kapısından, Türkiye’ye giren PKK’lıların davul ve zurnayla karşılanması, Türk Bayrağı yerine PKK paçavrası dalgalandırılması gururunu incitiyor mu? İncitmiyor mu? 1071’de ANADOLU’YU Türk yurdu yapan, “TÜRK MİLLETİNİ” yok sayan, yeni kavramlar seni rahatsız ediyor mu? Etmiyor mu? Daha da önemlisi, Türkiye Cumhuriyetini kuran çağa damgasını vuran, Mustafa kemal Atatürk’ün adını bilerek ve isteyerek anmamak; umurunda mı? Değil mi? Ve Orman’ı bir bütün olarak görmek yerine, içindeki ağaç türlerini saymak hoşuna, gidiyor mu? Ladin, köknar, kayın, çam, meşe, ardıç, kestane, ıhlamur ve diğerleri olmadan orman olmaz mı diye düşünüyorsun? Yoksa her birini ayrı, ayrı koru yapmak mı hedefin? İşte Referandum için bu ölçüler kıstas olmalı. Gerisi hikâye. Zaten anayasal hakları kullanan kaç kişiyiz şunun şurasında? Anayasal hakları kullanmak için, önce yokluk ve yolsuzluktan kurtulmak, İnsan gibi yaşayacak ekonomik gelire sahip olmak gerekmiyor mu?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Referandum kalabalık ülkelerde halkı kandırma aracıdır. Referanduma gidelim diye bağıranlar halkımızı bir daha nasıl kandırırımın hesabını yapıyorlar. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 12.07.2010 18:20
Cevap :
Düşünmek, düşündüğünü paylaşmak güzel. Paylaşım için teşekkür ederim. Saygılarımla.  12.07.2010 21:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 383
Toplam yorum
: 154
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 408
Kayıt tarihi
: 27.08.07
 
 

Karanlığın düşmanı Işık! Gecenin zifiri karanlığı, şafak sökerken yerini, ufukta yükselen Gün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster