Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
976
 

Evet Senatör, “en güzel günler henüz yaşanmamış olanlardır”

Evet Senatör, “en güzel günler henüz yaşanmamış olanlardır”
 

telegraph.co.uk


Kennedy soyadı siyasette bir marka. Papandreu, Mitsotakis ve Menderesler gibi … Senatör Edward Kennedy sonsuzluğa uğurlanırken en anlamlı açıklama, Nelson Mandela Vakfı’ndan geldi: “Özgürlük mücadelesinin Batı'dan yaygın destek görmediği bir dönemde ırk ayrımcısı rejime karşı mücadelede sesini yükselttiğini unutmayacağız ...”

Belli ki, Senatör, aile ağacını taşıyanlardandı; çevre ve sağlık konusunda Obama yönetimine büyük bir ilham kaynağı oluşturuyordu. ABD’nin efsane başkanı ağabeyi John F. Kennedy’nin seçim kampanyalarında siyaseti öğrendi. O’nun 1963’te ve sonra da diğer ağabeyi Senatör Robert Kennedy’nin 1968’te suikaste kurban gitmeleri ile siyasetin “ilerici” yüzlerinin yalnız “geri kalmışlık” toplumlarına özgü olmayan bedelleri ödediğini öğrendi.

Tabii, siyasette Bush ailesi gibi başka aileler de var. Onlara yönelik muhalefetin temalarıysa, otokritik eğilimleri ile oğullarını ya da eşlerini belediye başkanlıklarına veya Parti liderliklerine yakıştıran toplumlardaki siyaset beylerine yönelik tepkileri anımsatıyor.

Sanırım, temel ayraç, özgürlük, barış ve refahın herkes için istenebilirliği ya da kaybedilmesine tahammül olmayan gücün belli ellerde toplanarak, savaş programları dahil, halklardan çok fazla özveri talep edilmesi arasında bir yerlerde saklı…

Demokrat Kennedy ailesinin siyasal genleri buradan bakılınca “sosyal demokrat” olarak okunabilir… İnsan hak ve özgürlüklerinin, düşünce, mülk edinme, var’lığını sürdürme diye başlayan kültürel ve siyasal haklara varan öyküsünün Atlantik’ten esen desteğidir.

Ne denli içten ne denli etkilidir; o, tartışılır. Bize faturası nedir, o, ayrı bir yazının konusudur… O arada, Dünya’nın tek kutuplu kalmaması gereği en başta Dünya ligi üst klasmanındakilerin, takım kurarken tek seçiciliğe ve toplumlarının da tek seçeneğe mahkum olmamasıyla ilintilidir.

Bu açıdan bakılınca ve bir gazi olarak 43 yaşında ABD Başkanlığı’nı kazanan John F. Kennedy’nin siyaseti milat olarak alınınca, ırk ayrımcılığıyla mücadelenin, nihayet Mandela’nın zindandan başkanlığa, Obama’nın da Beyaz Saray’a yerleşeceği bir süreç olduğu düşünülebilir.

Mağrip ülkelerine bağımsızlıklarını getirecek duyarlılık ile Küba füze krizindeki sekterlik birbiriyle çelişse de dış politikanın içeride alınacak oylarla yönetilebildiği bir “zamanlar” Amerika’nın gerçeği kavranabilir. (Tabii o durum değişmiş, artık dış saldırgan siyaset üzerinden içeride oy alınması yolu geçer akçe haline gelmişti(r)...)

Sosyal haklar, sosyal yardımlar, ailenin desteklenmesi, liberal ekonomi içinde bile kamu yatırımcılığının önemsenmesi de “ağabey” Kennedy’dir, McCarthy’nin “komünistleri fişleyen” kafatasçı avına karşı ikircikli kalınması da Kennedy’dir. Ama yine de Kennedy haleflerinin dolduramayacağı bir boşluğun adıdır. Vurulması, kimilerine göre, “düzenden birkaç adım ileri” gitmesindendir.

Şimdi bir Kennedy daha gidiyor… Siyasetin köhnemiş yüzünün gadrine uğradığımız günlerde bir değerli Türk bilim insanının söylediklerini anımsıyorum: “Bülend Bey, (siyasetin) yönetenlerin ailelerinden aldıkları kültür çok önemlidir”

Dilerim barışçıl, hakça bir kültürün izleri her yerde yükselir ve yaşanılan günler en güzel günler haline geliverir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

us daki her iki partinin aslinda cok kalin cizgilerle birbirlerinden cok da farki yok.Her parti icinde bir fikrin lobisi olup kennedy ozellikle saglik sisemi ve gocmen sorunlari uzerine lobiyi yonetendi.House ve senato gecmisten geen koklu ve zengin kisilerle doludur bu bir sistemn geregidir. Bir kac basarili ve maddi olanaksiz vinrin icin alinir.Asil yoneten ki su an obama ve grubuda oyle koklu muafazakar kendini us sahibi zanneden grup.Bir cogunun adi ani duyulmaz ama asil soz sahipleridir.Obama icinse son ana kadar desteklemeyen musevi grubu son dakikalarda fikir degistirmis ve baskan olmasinda onemli rol oynamistir(parti ici secimde)hayli enterasan bir yapi syiasal acidan us. Ama anilan kisi gercekten cok sevilen bir insandi.Saglik ve saygyla

Newyorker 
 27.08.2009 18:02
Cevap :
Katkınıza ve yorumunza çok teşekkür eder, selam ve saygılar sunarım. bk  27.08.2009 21:29
 

güzel sunumunuz için teşekkürler. kanımca doğru tespitler de içeriyor. saygı ve selamlar

mor lale 
 27.08.2009 12:55
Cevap :
yorumunuza ve ilginize çok teşekkür eder, selam ve saygılar sunarım. bk  27.08.2009 14:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 474
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster