Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
861
 

Evi kötülüklerden korumak ve geçmişlerin ruhunu rahatlatmak

Evi kötülüklerden korumak ve geçmişlerin ruhunu rahatlatmak
 

Geçen bir yazımda burada olan, yazın hediye verme geleneğinden sözetmiştim. OCHUGEN. Öğrencilerimin velilerinden bazıları da bana geleneğe uygun kutulanmış meyve suyu vs vermişlerdi. ben de karşılık olarak onlara ufak birer hediye hazırladım. Eklediğim resimdeki mumları.

Görünüşleri ilginçti ve üzerlerindeki çiçek resimleri elle boyanmıştı. Değişik çicek ya da ağaçların çiçeklerinin resimleri. Almak istediğimde satıcı mumların özelliklerinden söz etti . Biri mumların yakılmadan evin girişinde bir yıl bekletilmesi idi. Eve gelen kötülükleri uzaklaştırmak içinmiş. Hani bizde ki nazarlıklar ya da üzerlik otu gibi .

Bir veli mumlardan küçük kırmızı çiçekli olanının aslında bir ağacın çiçeğinin resmi olduğunu ve bir çok kişinin evinin bahçesine o ağacı eskiden beri diktıklerini söyledi. Amaç tabiki kötülükleri uzaklaştırmak .

Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi dinde olursa olsun eve gelebilecek kötülükleri uzaklaştırmak için insanlar kendi din anlayışına, geleneklerine uygun bir yol bulmuş. İnanmak ve bir seye sığınmak isteği.

İçinde olduğumuz ağustos ayının ortalarında burada OBON denilen bir dini tatil dönemi var. Takvimde resmi tatil olarak görünmese de bir çok ailenin memleketine dönüp ölen yakınlarının mezarını ziyaret ettikleri bir birkaç günlük tatil. Şimdilerde yeni nesil yabancı ülkeye gitmeyi yeğliyorlar. Bizde de bayramlar o hale gelmedi mi sanki.

Burada genellikle bir çok evde BUDİST ALTAR'ı vardır, küçük bir tapınak örneği bir başka yazımda OBON geleneğinden daha ayrıntılı söz etmek istiyorum .

Eklediğim resimdeki mumların benzerleri o altarın önündeki özel bölümde yakılır. Satıcının anlattığına göre Budist inancında insanların ruhu öldükten 49 yıl sonra PURE LAND dedikleri , bir anlamda cennet , yere gidermiş . Bu mumlar ruhları PURE LAND gitmeden önce rahatlatmak için de yakılırmış. Mumların yapımında özel bitkilerde kullanılıyormuş .

Bazı mumların üzerinde yazılar vardı . Ama satıcı onları almamı önermedi . Vereceğim kişinin bağli olduğu tapınağı bilmem gerekirmiş. O an kayınvalidem ve kızlarının bağlı oldukları tapınakların farklı olduğunu hatırladım.

Veliler teşekkür ederek aldılar ve hepsi evlerinin girişinde yerleştirdiklerini söylediler . Umarım kimsenin düşüncesine saygısızlık etmemişimdir . Hem onların hem de siz okuyanların da . Buradan bir geleneği tanıtmak istedim yalnızca .

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1077
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster