Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '08

 
Kategori
Ev / Bahçe
Okunma Sayısı
478
 

Evimize yaz geldi!

Evimize yaz geldi!
 

Bizim ülkemizde odalarımızda yerlere halı, kilim serme alışkanlığı vardır. Zengin olanın evinde BÜNYAN halısı vardır, HEREKE halısı vardır. Sonra diger illerimizin insanının el emeği göz nuru olan renk renk desen desen halılar, kilimler.

Ana baba daha çocukları büyürken halı alıp bir kenara koyarlar. Evlenince götürsünler diye. Köylerimizde, kazalarımızda, illerimizde o kınalı eller daha küçük yaşta başlarlar halı dokumaya. Ne güzeldir renkleri, desenleri

Her evde olduğu gibi bizim evde de halımız vardı, pahalısı olmasa da... Ama küçükken hatırlıyorum bazan hasır serilirdi. Yoksulluğun simgesi ama kültürümüzün de bir parçası.

Annem küçüklüğünde çok halı dokuduğunu söylerdi. Bir keresinde okulda el işi dersinde benim için halı dokumuştu, minyatür olanını. Bana da ögretmişti.

Japonya ya geldiğimde çok şaşırmıştım. YERLERDE HALI YOKTU! Tatamı dedikleri hasat sonu çeltiğin saplarının işlenmesi ve bloklar halınde hazırlanıp, kocaman parkeler gibi odaların tabanına yerleştirilen bir tür döşeme. Önce yeşilimsi...sonra giderek renk sarımsı oluyor. Eski evlerde hep tatami var. Zedelenmesin diye üzerine mobilya konmazmış. Terlikle bile yürümezler üstünde.. Çünkü zedelenirse tüm bloğu değiştirmek zor ve masraflı. Yatak yer yatağı, FUTON. Gündüz yüklüge kaldırılır.

Ancak yakın zamanlarda özellikle yeni yapılan evlerin döşemesi tahta parke benzeri...ve halı yavaş yavaş benimsenmeye başlandı. Ama çok zengınler dışında bizim halılar gibisini kullanan yok . Huylu huyundan vazgeçer mi? Evimizde her odada halı var. Bir çogu burada tesadüfen bulduğum Türkiye'den ıthal edilen halılardan...Gümüşsuyu vb.

Yazın eve hasır seriyorum. Evet resmini eklediğim türden hasırlar . Serin tutuyor yeri. Onlar da çeltık sapaından yapılmış..Ekonomik, bazan bir yaz kullanıp attığımız oluyor. Çünkü temizlenmeleri zor..Resimlediğimi yaklaşık 30 YTL ye aldım.. Desenleri güzel. Bakın balıklar nasıl da yüzüyorlar...Denize gitmeye gerek yok...

Onun üstünde uyumak da bir zevk. İlk alındığında kendıne özgü bir kokusu vardır. Tütsü gibi..İşte o kokuyu alıp uyumak...serin serin..üstünüze bir yazlık ince yorgan ya da pike..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzel,senin sayende Japonyanın kültürünü ve alışkanlıklarını öğreniyoruz,yeminle yazılarından neler öğrendim neler,sen çok yaşa emi,,,sevgiler eşine ve çocuklara selamlar,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 21.05.2008 0:22
Cevap :
hepimiz birbirimizden bir seyler ogreniyoruz ...ben de cok mutluyum sevgilerimle  21.05.2008 11:29
 

Valla pek güzelmiş.) Yazın halılar çok yakıcı...ben kilimciyim. Bir halımız vardı hatırlarsan... sonra bir de el halısı Ulukışladan alınan..Ayşede sanırım....)Silerdik onu ne zorlanırdım... sevgiler

Halide 
 20.05.2008 21:26
Cevap :
evet benim de cok hosuma gidiyor ..silme derdi bilem yok ...sevgilerimle  21.05.2008 1:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1090
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster