Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '15

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
221
 

Evlat

Evlat
 

70'li yıllardaki Çorum Lisesi öğretmenleri. Resim sanırım 75-76'da çekilmiş. Okulun Samsun Caddesi tarafındaki "İdare Girişi" merdivenleri.


Kimyacıydı. Asıl adı Muzaffer’di. Ama okulda hiç kimse onun gerçek adını doğru dürüst bilmezdi. Onun adı “Evlat”tı.

O dönemlerde Çorum Lisesi’nde okuyan birine “Muzaffer Hocayı hatırlar mısın?” diye sorun. "Muzaffer Hoca da kim" der. “Evlat” derseniz bilmeyen çıkmaz.

Boyu sanırım 2 metre falan vardı. Ya da bize çok uzun görünürdü. Çubuk yutmuş gibi dimdikti. Asla kamburu yoktu, sırtı dümdüzdü. Çok ciddi dururdu. Hiç gülmezdi. Ama babacandı. Biz bilirdik onun babacanlığını.

Bizler pansiyonda kalıyorduk. O dönemlerde pansiyonda gözetmen öğretmenlik vardı. Etüdlerde falan başımızda durur, bir sorunumuz olduğunda önce onunla paylaşırdık. 2-3 tane gözetmen Hocamızdan biriydi Evlat da. Bu hocaların pansiyon kısmında özel odaları vardı. Bu odalarda yatar kalkar, bekar kalırlardı. Ama Evlat okulda kalmıyordu. Ailesiyle birlikte okulun bir iki arka sokağında oturuyordu.

Okul hayatımız boyunca hep parasızlık çektik. Tam da memlekete izine gideceğimizde paramız biterdi. Ya da durumu ona göre ayarlardık belki de. Kimsede para yok ki arkadaşlarından alasın.

Evlat’a giderdik.

Sanırım giriş katında oturuyordu. Zili çalar beklerdik. Biraz sonra gelirdi asık surat. Zaten hep asık surattı ya; “ne var evlat ne oldu” derdi.

“Hocam memlekete gideceğim de..!”

“Tamam, git evlat”.

“Para yok da, para isteyecektim sizden Hocam”.

“Haa bak o olmaz işte, para veremem evlat” derdi kaşlarını biraz daha çatarak.

İlk kez istiyorsak arkadaşlarımızın “kesin verir, vermem dese de verir” tembihinden cesaretle dururduk karşısında. Önceden almış da tekrar istiyorsak içimizden “zaten vereceksin Hocam, hadi yorma beni” diyerek beklerdik.

“Ne zaman geleceksin, ne kadar lazım, bak gelir gelmez önce benim paramı vereceksin haa” şeklindeki konuşmalardan sonra verirdi. Verirdi de senet yapardı. Asla üşenmez, düz bir kağıda “Şu tarihte falanca kişiden şu kadar Lira aldım, şu tarihte de ödeyeceğim” yazar imzalatırdı bize. Gelir gelmez hemen onun parasını öderdik. Yaptığı senedi çıkarır yırtardı gözümüzün önünde.

Sonra okul bitti hepimiz bir tarafa dağıldık.

2013’te Necmi Kızılaslan arkadaşımızın gayretiyle Lisenin bahçesinde toplandık. 34-35 sene sonra. Pilav günü, İskilip Dolması yedik.

Hey gidi Çorum Lisesi hey..! Sen ne günler gördün be. Şu bahçenden kimler geldi geçti...

Hocalarımızın birçoğu vefat etmiş; Müslüman, Evlat, Çöplü, Eftekin falan. Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.

 

Suat Zobu

29aralık2015anKara

 

.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eski günleri,yaşlandıkça daha çok hatırlar oldum ben.Sizin yazınızı okuyunca da,öğretmenlerim geldi gözümün önüne.Pek çoğu sağ,çok şükür ama en sevdiğimi kaybettim 6 ay önce.İlkokul öğretmenim Zengül hanımı.Hatta öldüğünü öğrendiğim gün,"Zengül öğretmenime veda"bloğumu yazmıştım ağlayarak.Elinize,yüreğinize sağlık değerli yazarım.Yazınız çok güzeldi,çok etkiledi beni.Saygı ve selamlar sunuyorum.Sağlıcakla kalın.

fisun gökduman kökcü 
 03.06.2018 2:01
Cevap :
Eyvallah çok teşekkür ederim. VAROLun. Hayat geçiyor ama hatıralar sipsivri kalıyor; biraz ordan, biraz burdan. Bizlere de onları hatırlamak kalıyor. Elbette kalanlar önemsediklerimiz. Esen kalın Hocam. Hayırlı Ramazanlar, Hayırlı Bayramlar şimdiden.  03.06.2018 18:48
 

Zaman akıp gidiyor.. Anılarımızda güzellikler ve güzeli yaşatan öğretmenlerimizi sevgi ve saygı ile anıyorum. Selamlarımla dost :)

Tülay EKER 
 29.12.2015 18:25
Cevap :
Aynen öyle. O okul dönemlerimiz falan ne güzel yıllardı. :) Yaşlandıkça o günleri daha çok arıyoruz sanki. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim sevgili Dost. Saygımla.  31.12.2015 11:19
 

Evet Sevgili Kardeşim geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer ne anılar ne anılar. Allah bu dünyadan göçmüş hocalarınıza başta evlat olmak üzere rahmet eylesin nur içinde yatsınlar.Selam ve sevgilerimle gözlerinizden öperim, hayırlı yıllar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 29.12.2015 17:33
Cevap :
Aynen öyle Hocam. Okul dönemlerimiz en güzel yıllarımızmış meğerse. Yaşımız ilerledikçe daha çok arıyoruz. Sayfama her zaman onur veriyorsunuz Hocam VAROLUN. Selam ve saygımla ellerinizden öper sağlıklı ve mutlu yıllar dilerim.  31.12.2015 11:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 111
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 199
Kayıt tarihi
: 05.03.12
 
 

Mimarım. Evliyim, 2 oğlum var. Ankara'da ikamet ediyorum. Güzel olan her şey ilgimi çekiyor.  Fır..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster