Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '07

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
4317
 

Evlenme ile Türk Vatandaşlığının kazanılması

Evlenme ile Türk Vatandaşlığının kazanılması
 

Yine bana sık gelen sorulardan bir tanesi de Evlenme ile Türk Vatandaşlığının kazanılması sorunu ile Bayanlar için Kızlık soyadının evlendikten sonra da kullanılabilmesi sorunları...

1- EVLENME İLE TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI:

Türk vatandaşı bay ile evlenen yabancı uyruklu kadın, istediği takdirde, evlilik tarihinden itibaren en geç bir ay içinde Konsolosluk şubesine dilekçe ile başvurmak kaydıyla, evlilik nedeniyle otomatik olarak Türk vatandaşlığını alabilir.

Türk vatandaşı bayan ile evlenen yabancı uyruklu erkekler için evlilik nedeniyle Türk vatandaşlığına alınma imkanı yoktur.

2- KADININ EVLENMEZDEN ÖNCEKİ SOYADINI EVLENDİKTEN SONRA DA KULLANABİLMESİ :

Türk Medeni Kanunu 187. maddesi uyarınca; ‘Kadın, evlenmekte kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuru ile kocasının soyadı önünde, önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadını kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.’ Hükmü getirilmiştir.

Şayet evlenmezden önceki soyadınızı evliyken de eşinizin soyadı ile birlikte kullanmak istiyorsanız, evlenme başvurusu sırasında belediye evlendirme memurluğundan temin edebileceğiniz (Bakınız aşağıda - Ek. 4 teki) formu ve Kızlık Soyadını Korumak İçin Dilekçe’yi de doldurmayı unutmayınız.

Evlenme sırasında böyle bir talepte bulunmamışsa daha sonra nüfus müdürlüğüne dilekçe yazılarak ta bu hak kullanılabilir.

Böylece, kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar İsmim SEVILDZHAN DZHEMIL ERDZHAN(SEVİLCAN ERCAN).Bulgaristan göçmeniyim ve eşim türk vatandaşı ben ise her yıl ikamet tezkeresinin süresini uzatmaktayım.2004 yılında evlendik.2 hafta önce ikamet tezkeremin süresini uzatmaya gitmiştik ve aynı zamanda anne adımın ve benim soyadımda değişiklik yapıldı,fakat internet sayfasında gereken değişim yapılmamıştır.yabancılar şubesi benden kendi el yazım ile bir dilekçe istemişti.İkamet tezkeremde şu an tüm bilgiler düzeltilmiştir,fakat internet kayıtlarında hala ve hala eski bilgiler görünmektedir.Çok rica ediyorum bana yardımcı olurmusunuz,eşimin sigortasından faydalanmam gerekiyor yeni doğum yaptım ve bunun içinde bilgilerin düzgün olarak sisteme girilmesi gerekmektedir. Teşekkürler Saygılarımla SEVILDZHAN DZHEMIL ERDZHAN

SEVILDZHAN ERDZHAN 
 11.10.2009 18:24
Cevap :
Nüfus ve vatandaşlık genel müdürlüğüne başvurmanız gerekebilir. Saygılarımla  12.10.2009 9:16
 

bir şey soracağım. A kişisi, B kişisi ile evleniyor. Evlendikten sonra A kişisine miras kalıyor. eğer boşanırlarsa yeni yasalara göre B kişisi mirasın yarısına ortak mı olacak? Bunu engellemek için evlilik öncesinde bir anlaşma mı yapmak gerekir?

Canan Öz 
 28.08.2007 10:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2948
Kayıt tarihi
: 12.06.06
 
 

İstanbul Hukuk 1990 mezunu. Hukukçu. 1997 T.o.d.a.i yüksek lisans başlama yetkinliğine sahip.&n..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster