Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
727
 

Evlenmek isteyen bayanlara ilanen duyrulur

Evlenmek isteyen bayanlara ilanen duyrulur
 

Çanakkale'de gazete ilanı


İnsanların en zayıf noktaları inançlarıdır.

İnançlarına kayıtsız şartsız teslim olur insanlar.

Dünya’da da en çok insanların uğruna öldüğü en önemli iki değerin “inanç ve milliyetçilik” olduğu tespit edilmiş.

Benim köyümde yaşayanlar, akşamlara kadar aynı kanallara bakıp, aynı haberleri izlerler. Fikir olarak bir arpa boyu yol almadan, Fizan’a kadar gidip gelirler.

Onlara göre en iyi başbakan, “namaz kılan” başbakandır.

Haberlerde, başbakanın her hafta Cuma namazını hangi camide kılacağını öğrenmek en iyi haberdir. Yaşamlarında bir gramlık değişiklik olmasa da, yaşam standartları artmasa da, kahvenin bir köşesinde akşamlara kadar pinekleyip, gelen misafirlerden beleş bir çay içmeyi marifet saymak… Önemsizdir. Önemli olan, inancı bütün olmaktır.

Başkalarının ikinci el elbiselerinin içinde, başbakanı alkışlamak en güzel davranıştır.

Artık köylere gelen seyyar satıcılar, dillerine Müslümanlığı taçlandıran sözleri almazlarsa satış yapamazlar.

Söze başlarken “selamünaleyküm sevgili din kardeşlerim” diye başlanmalı. İş bitince de iyi günler denmeyim,  “Allaha Emanet Olun” denmeli ki, bir daha gelişte satışlar katmerlensin.

*

İnsanların ceplerindeki parayı almanın en iyi yolu, kaliteli mal üretip satmak değil. Allayıp pullayıp satmak. Bu işin sırrı da inançları cilalamak. Ayakkabının derisini boş verin, cilaya bakın siz. Bu insanların en zayıf noktası, inançları. İnançlarına vurun cilayı. Binin sırtlarına, dokuz dağı dolaştırsınlar sizi. İnince sırtlarından “Allah Razı Olsun” diye ödüllendiriverin dilinizle. Size borçlu bile kalırlar.

*

Artık telefonlar, “Eselamünaleyküm” ile açılıp kapanıyor. Eğer birisi iyi günler diye başlarsa, bu bizden değil damgası çıkmaz mürekkeple vuruluyor. Kimileri karşısındaki kişinin zayıf noktasını biliyorsa, o kişinin beklediği hitabı kullanıp işini kıvırma siyasetleri yapabiliyor. Nabza göre şerbet ayakları yani. Yersen.

Kılık kıyafet, tip… Sakal bıyık… Konuşma, hitap şekli… Her şey. Bu gün karşı tarafı etkileme yöntemlerinin başında inanç geliyor.

Bak bunu size basit gibi görünen bir gazete ilanıyla göstereyim.

Adam İstanbullardan ilan vermiş, Çanakkale’deki bir yerel gazeteye. İlan besmeleyle başlıyor. Ben Müslümanım damgası vurulmuş. Gerisini siz okuyun ve yorumlayın.

“Bismillahirrahmanirrahim

40 yaşında İstanbul doğumlu öğretmenim. Evim, arabam, maaşım var. Çanakkale ve civarına yerleşmek iyi bir bayanla evlenmek istiyorum. Az engellide olabilir. Okul şartım yoktur.

Tel :....

Cep:....

Altında da bir not:

Çanakkale’ye 5-10 Km. civarında satılık veya kiralık bahçeli ev ya da arsa arıyorum.”

Bu ilanı aramaya cesareti olan varsa beri gelsin. İlanın içinde düşünülecek çok şey var. Birileri etkilenebilir mi?

Etkilenir.

Adam Müslüman. ilanı yazdırırken besmeleyi çekmiş. Yani oltayı atmış. Takılan takılır.

Ev, araba, maaş var. Yalnız evleneceği bayan kara cahil ve az buçuk engellide olabilirmişmiş.

İşsizlik oranının artığı bir ülkede, ballı kadayıf tatlısı.

Evlenmek isteyenlere ilanen duyrulur.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginçmiş hakikaten. Bence bu kişi eş filan aramıyor aslında.Her ne kadar "evlenmek" demişse de,öğretmen de olduğuna göre evliliğin hayat arkadaşlığı olduğunu biliyor olmalı ama bu niteliklerle kendi eş bulamıyorsa bile gazeteye ilan vermesine gerek yoktu,eşi dostu akrabası çevresi, hele ki yaşlı da değil daha 40'ında olduğuna göre,ona varacak kız bulmakta hiçte zorluk çekmezdi,elini sallasa ellisi,hem de hemen evlendiriverirlerdi.Demekki bu zatın bunu engelleyen baya bi kusuru var.Kimbilir belki yalancı,belki çok çirkin ya da ne bileyim bakıma muhtaç veya en iyi ihtimal madem bu kadar dinine bağlı filan,sevap işlemek istiyor,hayırlı bir kul olarak "sevabına" evlenecek:) Ancak gelin cahil hatta hafif engelli filan da olabileceğine göre kendine biat edecek birini arıyor bence aslında o.Artık tabii kendine biat edilsin diye evlenince bunun sevabı kalır mı,olur mu Allah katında,onu düşünemeyecek kadar da gerçek dinden uzak ama kendini mümin sanıyor yada öyle gösteriyor herhal:) Saygılar..

Filiz Alev 
 16.11.2013 12:53
Cevap :
Sakat bir durum yani. İyileşme ümidi var mı? Umutsuz vaka. Selamlar.  20.11.2013 17:55
 

Bu tür evlenme ilanları, ne kadar güvenilir? Aklımdan neler geçmedi ki. Ülkem tam bir tezatlar ülkesi, bir taraftan binlerce ayrılık boşanmalar, bir yandan ne idüğü olmayan ilan ile eş arama. Asla sağlıklı değil tasvip edilir mi? Cazip olan sözüm ona mal mülk mü!! veya ahlaki değerler mi? Hepimiz Müslümanız elbette, ama besmele ile Müslümanlık olmaz, iyi günler diyeni, uyaranları gördüm, selamünaleyküm denir o da neymiş gibi!! Asl olan niyettir, kimsede kul hakkınız yok mu, kişileri rencide etmiyor musunuz, ahlaki değerlere önem de veriyorsanız işte budur diyorum.Kutlarım güzeldi yazınız saygılar gönderiyorum..

gülsen tunçkal 
 15.11.2013 18:43
Cevap :
Güvenilecek bir tarafı yok. Su yüzündeki gemi sağlamda, denizin içindeki bölüm su alıyor. Çürük yani. Selamlar.  20.11.2013 17:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 420
Toplam yorum
: 596
Toplam mesaj
: 69
Ort. okunma sayısı
: 1617
Kayıt tarihi
: 19.12.08
 
 

1957 Çanakkale/Yenice doğumluyum. Öykü ,deneme, şiir yazarım. Yazdığım bir çok şiirin bestesini d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster