Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '19

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
46
 

Evlerde Radon Gazı Tehlikesi

Son yıllarda böyle bir tehlike tanımlanmıştır. Radon gazı, renksiz, kokusuz ve radyoaktif özelliği olan bir gazdır. Uranyum madeninden kökenini alır. Toprakta, kayalarda, kuyu sularında ve evlerde kullanılan yapı malzemelerinde bulunur ve etrafa yayılır. Bodrum katlarda, birinci ve ikinci katlarda daha çok tehlike arz etmektedir. Duvarların çatlağından ve kuyu sularının evde kullanılmasından maruziyet oluşur. Önlem olarak bu çatlakların izole edilmesi ve kuyu sularının evlerde kullanılmaması önerilmektedir. Tabi böyle bir tehlike olup olmadığı önceden saptanmalıdır. Bu da il ya da ilçe sağlık müdürlükleriyle temasa geçerek yapılabilir.

Tabi ben bu işin uzmanı olmamakla beraber okuduklarımı sizinle paylaşmak istedim. Radon gazının en büyük tehlikesi ise sigaradan sonra en çok akciğer kanserine neden olan madde olması. Bulaşma solunum yoluyladır. Akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 10-15’i bu gaza bağlıdır.

Risk altındaki evlerin sık sık havalandırılması işe yarayabilir.

Evlerde radon tehlikesi hakkında benim diyeceklerim kısaca bunlar. Bu konuya ilgi duyduysanız internetten araştırarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Şimdilik şen ve esen kalınız.

 Dr. Atanur Yıldız

17 Ağu. 19

Kocaeli 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 261
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster