Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '16

 
Kategori
Yapı / İnşaat
Okunma Sayısı
37334
 

Evlerin tavan yüksekliği normalde 3 metre; bu yüksekliği kim neye göre belirlemiş?

Evlerin tavan yüksekliği normalde 3 metre; bu yüksekliği kim neye göre belirlemiş?
 

Bir şikâyetimiz yok ama merak da ediyoruz doğrusu. Oturduğumuz evlerin tavan yüksekliği aşağı yukarı 3 metre. Bunu kim neye göre belirlemiş? Örneğin ne kadar yüksek olsun diye biz insanlara sormuşlar mı ya da kendi evi için farklı tavan yüksekliği isteyen kimselerin isteği yerine getiriliyor mu, yoksa “Tavan yüksekliği 3 metre olur mu diyorlar?

İnşaat işiyle uğraşanlar araştırmışlar bulmuşlar ideali böyleymiş herhalde… Tavan yüksekliğinin belirlenmesinde üç etken var: Görünüş, ferahlılık, gerekli olup olmadığı… Normalde mevcut üç metre tavan yüksekliği görünüş olarak ideal. Tabii ki bazı kimselerin farklı tercihleri olabilir. Keza ferahlılık konusunda da. Yüksek olması bir yana alçak olursa psikolojik olarak baskı hissedilir.

Tavanı yüksek büyük binalar, camiler, tarihi yerler olabilir; çünkü bunlar özel yapılıyor ve içinde aile oturmuyor. Görsel ya da gösteri amaçlı, toplantı yeri vs. Yani yüksek tavan aydınlık ve ferah olması hesabıyla buralara uygun. Ama ev için ihtiyaç yok.

Özellikle tavanın alçak olması sorun yaratır. Hem görünüşü bozar (farklı mimaride alçak yavanlı özel bölümler olabilir de genel kullanıma uygun değil) hem de havasız, kişileri psikolojik olarak baskı altında bırakan mağara gibi yerler yaşamaya hiç uygun değil.

Yüksek tavan yüksek bina daha fazla masraf demek… Eğer mevcuttan şikâyet yoksa ne gerek var. Bunun boyası badanası tamiri filan var. Yani tavana bir şekilde ulaşabilmeliyiz. Yüksek tavan duvarların, doğal olarak binanın dayanıklılığını da azaltır.

Yine de yani bildiğim kadarıyla içinde oturan bizlere nasıl olsun diye bugüne kadar sorulmadı, sorulmuyor. İnşaatı yapanlar kendi kafalarına göre yapıyorlar. Umarım bu konuda uluslararası bir standart vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her türlü oyun salonları, kahvehane, gazino ve gece kulübü, birahane, diskotek, içkili lokantalar, taverna, bar ve benzeri halkın toplu olarak uzun süre kaldığı mahallerin taban döşeme üzerinden tavan altına kadar iç yüksekliği (3.50) m.den az olamaz. Eğitim, sağlık, yurt gibi binaların iç yüksekliği (3.00) m.’den az olamaz. Sanayi tesisleri, sinema, tiyatro ve konferans salonları, katlı otoparklar ve spor salonları gibi özellik arz eden yapılarda iç yükseklikler teknolojik ve mimari gereklere göre belirlenir. Avan proje ile uygulama yapılan yerler ve özellik arz eden binalar hariç zemin kat iç yüksekliği en fazla (4.40) m. diğer katlarda (4.00) m. dir. Resmi binalar ile projeleri ilgili bakanlıklarca onaylanmış yerlerde, özel kanunlar ve yönetmeliklerine ilişkin hükümler saklıdır. selamlar

Nizamettin BİBER 
 16.10.2016 10:03
 

Kerim bey bunun için bir blog yazmayacağım, tavan yüksekliği 3194 sayılı imar kanununa ve Uluslararası mimarlık standartlarında belirlenmiş kriterlere göre alınır. Genel olarak, iskân edilen katların iç yüksekliği (taban döşemesi üzerinden tavan altına kadar) (2.60) m.’den az olamaz. Yıkanma yeri, banyo, duş, lavabo yeri, wc, kiler, ofis, antre, koridor, yatak holü, merdiven altı, her türlü iç ve dış geçitler, iskan edilmeyen bodrum katları ile müştemilat binalarında bu yükseklik (2.40) m.’den aşağı düşmemek üzere indirilebilir. Otel, pansiyon, işhanı, mağaza, dükkân ve benzeri işyerlerinin iç yükseklikleri taban döşemesinden tavan altına kadar (2.80) m.’den az olamaz. Garaj, kalorifer dairesi, odunluk, kömürlük gibi özellik arz eden yerlerin yükseklikleri bu kayıtlara tabi olmayıp hizmetin gerektirdiği şekilde belediyelerce tespit edilir.

Nizamettin BİBER 
 16.10.2016 10:02
Cevap :
Konunun uzmanı burada, biz tavan anlatıyoruz...Ama işte bu yazdıklarınızı kim biliyor...Anladığım kadarıyla yetkililerin bilmesi kafi diyorsunuz.Çoğu insan şu yazdığınız düzenlemelerden bile habersizdir.Elinize sağlık. Hakikaten şaşırdım yani, demek bu kadar ayrıntı var.Ama ben de bazen inşaat işlerinde bulundum hiç hatırlamıyorum böyle titiz davranıldığını.Kağıt üzerinde mi yoksa...  17.10.2016 15:07
 

Kerim Kardeş umalım tavan yüksekliği standartlara göre yapılmıştır.Selamlar esenlikler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.10.2016 17:23
Cevap :
Umalım öyledir...  17.10.2016 14:17
 

Merhaba Kerim Bey...Ben de başka bir açıdan bakayım konuya...Odaların tavanı, hemen kapının üstünden başlamaz; çirkin olur herhalde...Bu nedenle ve biraz da, uzun boyluları düşünerek ve eşya taşıma sırasında kolaylık olması için, kapıların yüksekliği en az 2.0-2.25 metre arasında olması gerekir. Gözü tırmalamaması ve estetiğin de bozulmaması için de, kapıdan tavana kadar da 50-60 santimetre olsa uygun olur. Yani hem ihtiyacı karşılamak hem de tavan ve kapı arasındaki estetiği bozmamak için 2,5/3.0 metre tavan yüksekliği ideal olur.(Bloğumun başındaki delikenlı benim torunumdur.14 yaşındadır ve şu anda da boyu da şimdiden 1.80'dir(kendisi basketçidir)...Umarım 20'sine geldiğinde kapıyı yükseltmemiz gerekmez. Çünkü, bizim kapı yüksekliğimiz 2 metredir:)) Selamlar

cdenizkent 
 15.10.2016 15:52
Cevap :
Benim de torunum var ama daha bebek...Bu arada tavan konusunda ilginç tespitler yapmışsınız...  17.10.2016 13:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5330
Toplam yorum
: 13763
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster