Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
521
 

Evliliğimiz de dâhil, işimiz ve sanayii üretimimizde neden bir kalite bulunmamaktadır

Evliliğimiz de dâhil, işimiz ve sanayii üretimimizde neden bir kalite bulunmamaktadır
 

Akıl noksanlığı iki türlüdür; Biri delilik, diğeri cahillik.


Dünya genelinde; Trafik, Maden, İnşaat, İmalat ve Sanayii sektöründe önlenebilir kazalarda en fazla kayıp veren ülkelerin başında gelmemize rağmen anlaşılamayan, neden hala sorunlarımızı değil, kayıplarımızı gündeme taşımakta olduğumuzdur.

Başlamadan önce iş veya evlilik yaşamında çok doğru olmayan bir düşünceyi belirtelim.

Bu, toplantıların (görüşmelerin), çözüm amacı ile yapıldığının düşünülmesidir.

Gerçeğinde toplantıların; öncelikle bir çözüm üretilmesi için değil,  bilinen sorunların aktarılması ve muhataplarına mesajların iletimi nedeniyle yapılmakta olduğudur.

Toplantılarla ilgili bu yanlış kanaatler nedeniyle; ikili konuşmalarımızın da bizi bir sonuca götürmediği düşünülerek, toplantılar, bir zaman kaybı olarak değerlendirilmektedir.

Bu değerlendirmelerin  sonucunda karşılıklı konuşmalar süreç içerisinde nerede ise, “Yok” seviyesine iner ve zaten iyi gitmeyen ilişkileri taşıyan birkaç zayıflamış  pamuk ipliği de koparılarak, taraflarına istenmeyen durumlar yaşatmaya başlar.

Bu kısa açıklamadan sonra yaşadığımız sorunların ana nedeni olan Kalite anlayışına geçebiliriz.

...

Kalite;

-Tek kelimede, “Mükemmellik”;

-Basit tanımla; Aile ve Çevre ile olan ilişkilerimizde, ilişkide olanların birbirlerine olan “Sistematik yaklaşımları”;

Genel manada ise; Bir mal veya hizmet üretiminde mükemmele ulaşmak için sistemde görev alanların tamamının; işin gerektirdiği kadar bilgi ve deneyime sahip olmalarının yanında,  işi, sorumluluk anlayışı ile sahiplenmeleri ve süreçte sürekli olarak yükselen bir çizgide  iyileştirmeleridir.

...

Ülkemizde neden küçük tedbirlerle önlenebilir Trafik, Maden ve İş kazalarında çok sayıda insan hayatını kaybetmektedir?

Yüz parçadan meydana getirilmiş bir zincirin sağlamlığı, içinde hatalı üretilen tek bir halkanın gücü kadardır. Bir zorlanma anında kırılan bir halka, diğer 99 halkayı da işlevsiz  duruma düşürmektedir.

Diğer ifadesi ile, üretiminde yüz çalışanın bulunduğu bir işyerinde, bulunanların tamamının aynı özen ve sorumlulukla işi "sıfır hata" anlayışı  yapmalarıdır.

Yukarıda yapılan kısa açıklamalar doğrultusunda, ülkemizde yaşadığımız kazaların en başta gelen nedenleri arasında; olayda bulunan bir kişinin (bilgisizliğinden ve neden-sonuç ilişkisini kavrayamadığından) hatalı –sorumsuz- davranışı vardır.

...

İkili ilişkilerde ve evliklerimizde neden çok sorun yaşıyoruz?

-Sevgisizlik-değersizlik-özgüvensizlik (kişiler alamadığı sevgiyi-değeri diğerine veremesi)

-Bencillik (doğru eğitim alınmadığından, sorumsuzluğun kişiye de zarar vereceğini düşünememek)

-Sorumsuzluk, (Hatalı bir davranışın neleri tetikleyeceğini kavrayamamak)

-Anlamaya çalışmamak  (ilişkilere kalite sağlayan empatinin-duyguların önemini anlayamamak)

-Haklı olmayı, mutlu olmaya tercih etmek  (İnat da bir murattır!  Kişiye, insanları yaralamanın, onları kazanmaktan daha fazla keyif vermesi!)

...

-İçinde yaşadığımız yeniçağda, zenginlik bilginin ürünüdür. Bilgi, ekonominin başlıca hammaddesi ve en önemli ürünü haline gelmiş bulunuyor. Zenginlik yaratmak için gerek duyulan sermaye varlıkları arazi, bedensel emek, imalat ve fabrikalar değildir. Bunların yerini bilgi almış durumdadır.” (1)

Ve...

Akıl noksanlığı iki türlüdür; biri delilik, diğeri cahillik. ( 2)

www.canmehmet.com

Resim; http://www.biyolojisozluk.com/gorsel/gag/37'dan alınmış, alt yazı tarafımızdan düzenlenmiştir.

(1) Thomas A.Stewart

(2) Eflâtun

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkemizde insanlarımız hayatın her her alanında "kalite" oluşturamamaktadırlar. Örneğin evlilik, sevgi öncelikli olsa da başlı başına sorumlulukla yürütülen saygın bir müessesedir. İşsizlik, bakamayacağı kadar çok çocuk sahibi olmak, saygısız davranışlar bu kutsal müesseseyi yaralar. İş konumuzda sık rastladığımız ve elim sonuçlara götüren durum ise "sorumsuzluk". Bu güne kadar bir şey olmamış, bundan sonra da bir şey olmaz düşüncesi yanlıştır. Bir yanlış doksan dokuz doğruyu sıfırlar. Bencillik, maddi ve manevi çıkar ile erk kazanma ile oy avcılığı oldukça iyileştirme (ıslah) düşünülmesi ütopyadır değerli yazarım, selam ve saygılarımla...

Yurdagül Alkan 
 05.11.2014 10:34
Cevap :
Saygıdeğer Yurdagül Alkan, Konuya derinlik kazandıran görüşlerinize teşekkür ediyorum. Evlilikliler'in, işaret ettiğiniz gibi, tarafların karşılıklı sorumlulukların yerine getirilmesiyle daha huzurlu ve dengeli yürüdüğü bilinmektedir. İzninizle, bu noktada "sorumluluk" kavramını açarsak; Yoğun trafikte içindeki koma halinde bir hastayı çaldığı yüksek uyarı sesleriyle (siren) eşliğinde gitmeye çalışan bir ambülansa, kimler, hangi anayışla yol vermemektedir? İçindekinin kim (eşi-çocuğu-anne-baba vb)olduğunu bilmemesine rağmen? Bu kişide, hem bir bilinç eksikliği, hem insana karşı nefret, hem de aşırı bencillik olmalıdır. Bir toplum ki, bünyesinde çoğunlukla; bilinçsiz (eğitimsiz), (küçüklüğünde) ezilmiş-hırpalanmış ve paylaşma duygusu olmayan insanlar olsun. O ülkede, düzgün giden arkadaşlıklar, evlilikler, kaliteli bir ortak yaşam olması mümkün müdür? Ve anne-babası tarafından doğru eğitilmediğinden şikayet edenler, ileri yaşlarda kendilerini neden geliştirmezler? Sağlıcakla kalınız.  05.11.2014 15:30
 

Her işin başı bilimsel, objektif ve gerçekçi eğitimdir. Eğitimde kalite sağlanamazsa yaşamın hiçbir alanında kaliteden, gelişmişlikten, medeniyetten söz edilemez. Sevgi veselamlarımla

Matilla 
 04.11.2014 16:19
Cevap :
Değerli Mustafa Atilla Bey, Trafikte otomobil kullanan bir sürücünün, en başka kendi güvenliğini sağlayan trafik kurallarına uymasının yanında, diğer sürücülere ve yayalara olan davranışlarından, onun hangi seviyede eğitim aldığını veya hiç alıp-almadığını, "insan davranışları" konusunda biraz deneyimi olanlar bilecektir. Bunlarla beraber; İnsanı her şeyin merkezinde gören bir anlayış, tüm (üretim-hizmet)işlerinde ve davranışlarında insanın (hayatını)güvenliğini, sağlığını en ön plana alacaktır. Ki, bu karşılıklı olarak hepimizin yararlanacağı bir anlayıştır. Bunun gerçekleşmesi herhalde; hem insanların doğru eğitilmeleri, hem de yüksek sorumluluk bilinci verilmesiyle ilgilidir. Bu noktada; hem insanı bilinçlendirmek (eğitmek), hem de ona erken yaşlardan itibaren (değer vererek) Ona, insan sevgisi aşılamak gerektirmektedir. Toparlasak; Kalite bir "ekmek" ise, Eğitim, un; Sevgi su; ısı da sabır olmalıdır. Katkılarınız için teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.  05.11.2014 15:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1097
Toplam yorum
: 2702
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1725
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster