Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
6703
 

Evliliğin anlamı

Evliliğin anlamı
 

Evlilik hayalleri kurarız. Birlikte yaşamak, aile kurmak, çoluk çocuğa kavuşmak hayalleri..

Sonra ne olur, büyük bir çoğunluk için hayal kırıklığı..

Neden beraberce bir yaşamı paylaşmak için çıkılan yolda, zamanla bazı duyguların öldüğünü, eskisi gibi heyecanlı ve tutku dolu olmadığımızı hissederiz?

Peki neden beraberken kendimizi mutlu hissettiğimiz, bütün bir ömür boyunca birarada olmayı düşlediğimiz kişilerle, evlilik hayalleri kurar veya böyle bir beklenti içine gireriz?

Başlarda aşk, sevgi, tutku, duygularıyla kuşatılmış evlilik kurumu, zamanla yara alıp yıpranmaya, aradaki saygı kaybolmaya başlayınca, neden terkedip gitmeyi düşünürüz?

Beklentiler zamanla ilişkiyi yıpratmaya başlar. Ortak kurulan hayaller artık tek tek kurulan farklı hayallere yerini bırakır. Karşılıklı beklentiler ne kadar yüksek olursa hayal kırıklığına uğrama oranıda o kadar yüksek olur.

Zamanla çiftler aynı evin içinde, aynı havayı solumaktan bile rahatsızlık duymaya başlar.

Düzenli ve sevgi dolu ortak bir hayat yaşama amacıyla başlayan evlilikler, bir süre sonra kişilerin birbirlerini malı gibi görmeye başlamalarından ötürü, aradaki sevgi ve saygı kaybolmaya başlar.

Bizler birbirimizle mutlu olabilmek yerine beraberce nerelerde, ne şekilde eğlenip, nasıl daha iyi vakit geçirerek mutlu olabileceğimizin hesabını yapmaya başlıyoruz. Halbuki "İki gönül bir olunca samanlık seyran olur" demişler.
Eğer mutluluğu tek bir odada, başbaşa yakalayamıyorsanız, yanlış kişiyle, yanlış bir yolda yürüyorsunuz demektir.

Kendi içinizde mutluluğu ve huzuru yakalayamışsanız, bir başkasından mutluluğun geleceğini beklemek, kendi kişisel eksikliklerimizi bir başkası vasıtasıyla tamamlamaya çalışmak son derece yanlış bir düşünce tarzıdır.
Önce kendi kendine yetebilip, kendi kendini mutlu edebilmeyi öğrenmek gerekir. Yaşamınızda mutsuz ve yalnızsanız, yine mutsuz ve yanlız bir eş, sevgili, arkadaş olacaksınız, demektir.

Birbirimizi yürekten sevip, yetinmeyi öğrenmeliyiz. Mutluluğu bir başkasından beklemeden, kendi içimizde yeşertip, bu mutluluğu hayat arkadaşımızla paylaşabilmeyi, amaçlamalıyız. Bir ömür boyu mutlu olabilmek, aradaki sevgiyle, ruhsal uyum ve paylaşımla mümkündür.

Kısacası mutlu bir evliliğin koşulu, yeni arayışlar içine girmekten çok, anın, sahip olduğunuz şeylerin, birbirinizin değerini bilmek, "Yeter ki sen ol yanımda, başka hiçbir şeye ihtiyacım yok" diyebilmektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence bir ilişkiyi mümkün mertebe evlenmeden yürütmeye çalışmak gerek. Ama olmadı diyelim o zaman da eşimize söyleyebileceğimiz en anlamlı cümle sanırım şu olur. " Yeter ki beni değiştirmeye çalışma, senden başka hiç bir şey istemiyorum"

Ellyph 
 17.08.2007 11:37
Cevap :
Elif hanım, yazılarımla ilgili yaptığınız yorumlar için teşekkür ediyorum.Pek çok konuda bilgi dağarcığım ve tecrübelerim el verdiğince yazı yazmaya çalışıyorum.Yazılarıma vakit ayırıp okumanız beni çok mutlu ediyor.Bencede bir ilişkiyi evlenmeden yaşamak en güzeli ama içinde bulunduğumuz toplumun örf ve adetleri buna izin vermiyor.Ve mutsuzlukların çoğu evlilikle beraber yaşanmaya başlıyor.Evlilik süresince,çiftler sürekli olarak birbirlerini değiştirmek için çabalayıp duruyorlar.Bende zamanında evlenip,sonrasında ayrılmıştım.Şimdi elimde kalan tek mutluluk kaynağım kızım.Sevgilerimle.  17.08.2007 11:49
 

haklısınız,yazıkki durum bu oldu. Hepimiz aynı şeylerden yakınıyoruz ama yaşadıklarımız aynı.Bende benzer konulara değiniyorum yazılarımda.Güzel bir yazı. sevgiler

Sibel Ulusoy 
 15.07.2007 23:03
 

Mutluluğun mayasına kattığımız katkısal maddeler yüzünden tadını bozduk. Bunun yansımasını en çok evlilikte görüyoruz . Etrafımızda mutsuz evli çiftler ordusu var neredeyse. Böyle olunca mutsuz çiftler ve dahada mutsuz çocuklar malesef. Kybedilmeden farkına varılası mutluluklara inşallah efendim. Kaleminize sağlık sevgiler .

Hülya Saglam 
 13.07.2007 18:34
 

Gerçekten evilik günümüzde bu hayat şartlarında yürütmek çok zor, ama senin söylediğin gibi mutluluğu tek bir odada baş başa yakalayamıyorsak, sorun burda işte diye düşünüyorum,ama bir evlilikte birbirini tamamlamaladır sevgiyle... diye düşünüyorum..kendine iyi bak en derin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 13.07.2007 11:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster