Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '14

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
986
 

Evlilik bir Müslüman için bulunmaz bir nimettir.

Evlilik bir Müslüman için bulunmaz bir nimettir.
 

EVLENİN VE ÇOĞALIN. İSLAMA VE MÜSLÜMANLIĞA ÇOK BÜYÜK HİZMETLER VERİN İNSANLARI VE TÜM CANLILARI YÜREKTEN SEVİN EVLİLİĞİ HER İNSANA ÖĞÜTLEYİN EVLENMEK SÜNNETTİR. SÜNNETİ YERİNE GETİRMEK ŞARTTIR.


Evlilik; insanlar için yani bir erkek ve bayan için gerçekten çok ama çok  önemli bir müessesedir. Bir insan soyunun devamı ve hayatta  mutlu, huzurlu olabilmesi için, evlilik müessesini hayata geçirmesi gereklilik arz eder. Evlilik gerçekten çok kutsal bir müessesedir. Kıldan ince kılçtan keskin bir durum içerir. Evlilik; ateşten gömlek giymeye benzer. Çok meşakketli bir süreçtir. İyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta iki insanın hayatını her yönüyle paylaşmasıdır.

Öncelikle bir insan; hayatını huzurlu bir şekilde  idame ettirebilmek, yaşamının daha düzenli bir hale gelmesi ve özellikle  geleceğe daha iyi yatırımlar yapabilmek maksat ve gayesiyle evlilik müessesine adım atar. Burada önemli olan nokta; evlendiği kişinin kendine uygun biri olması, kendisinin her derdinden anlayabilmesi ve tabiri caizse kendi ruh ikizi olmasıdır.  

İnsan evlilik yolunda başlangıç olarak; Kendi büyüklerine veya akrabalarına danışarak, onların yardım ve destekleri ile kendisine uygun bir eş bulma yolunda önemli bir adım atar. Bu noktada; insanın yakın çevresi yani akraba veya hısımlarına çok ama çok iş düşer. Aranılan yani evlenmek istenen kişinin kendisine uygun kriter taşıyıp taşımadığına veya arayan kişiye uygun olup olmadığına özellikle çok ama çok dikkat etmelidirler. Tüm bu uğraş ve aramalar neticesinde aranılan kişinin bulunması üzerine artık işin adı konur ve gerekli adımlar birer birer atılmaya başlar. Evlilik yolunda öncelikli olarak evlenecek kişiler arasında söz kesilmesi veya tatlı yenmesi işin başlangıcını oluşturur. Buna müteakip ise nişanlılık dönemi ve sonuç olarak  evlilik ile bu süreç taçlandırılmış zirve yapmış olur. İşte evlenmek isteyen kişi; aradığı insanı bulduğu zaman, birlikte hayatlarını birleştirme yolunda, yani evlilik yolunda  çok ama çok önemli bir adım atmış olurlar. Artık bundan sonra evlilik süreci devreye girer. Ve iki insanın hayat mücadelesi kendini göstermiş olur.

Muhakkak ki; evlilikten önce de, sonra da, hayat son sürat devam eder. Önemli olan evlilikten sonra eline geçmiş olan bu büyük  nimeti insanın, çok iyi bir şekilde değerlendirip, sürdürmesi gerekir. Evlenen insan; hayat arkadaşı ile hastalıkta, sağlıkta, iyi günde, kötü günde, darlıkta  ve sıkıntı da her zaman ama her zaman birbirine sımsıkı kenetlenip, hiç bir şekilde birbirinden ayrılmama akdi içinde olmalıdırlar.  Evlilikte her zaman keramet vardır. Evlilikte huzur ve mutluluk en önemli bağdır. Birlikte ve dirlikte güç ve iktidar vardır. Birlikte huzur, sağlık güzellik, neşe ve sevinç  vardır. Birlikte saadeti ebediyye vardır. Tüm bunların kadri ve  kıymetini her zaman çok ama çok iyi bilmelidir. Her zaman bu güzelliklerin şükrü ile hareket etmeye özellikle ihtimam veya özen gösterilmelidir.

CENABI ALLAH, YÜCE YARADAN BİZLERİ HER ZAMAN  " EVLENENE VE EV ALANA ALLAHÜ TEALA HAZRETLERİ ŞÜPHESİZ YARDIM EDER" DESTURU İÇİNDE OLANLARDAN EYLEMESİ TEMENNİ VE DİLEKLERİYLE.......... MUTLU VE HUZURLU EVLİLİKLERE KUCAK AÇMAYA MERHABA.........   
 
  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1535
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster