Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '11

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
606
 

Evlilik ehliyeti (eğitimi)

Evlilik ehliyeti (eğitimi)
 

Kavga etmemek için önce eğitim...


Dünya genelinde insanların olmazsa olmaz medeni durumlarından olan evlilikte de olmazsa olmaz olan çatışmadır.

Evlilik; öncesi olsa bile (genelde taraflar kontrollü hareket ettiğinden) biri birini derinliğine tanımayan iki insanın ve aynı kentte oturuyorsa iki büyük ailenin de müdahil olduğu insan yaşamını ömür ölçeğinde ilgilendiren bir akittir.

Akittir ama taraflar evliliğe genelde duygularıyla ve hormonlarıyla giderler sonrasında kişilik ve büyük aile gerçeklerine çarparlar. Çarptıkları zaman kalsalar bir türlü dönseler başka bir türlü kaostur.

Okuyanlar diyebilir ki; nasıl bu kadar net ifade edebiliyorsun, üç evlilik yaşamış ve yaşadıklarına paralel niye böyle olduyu araştırmak için okumuş irdelemiş ve düşünmüş biri olarak ifade ediyorum ki; evlilik mantıkla ve şeffaflıkla verilmesi gereken bir karardır. Mantık aşk doğurur ama aşk mantık doğurmaz.

Temel öğrenimde yaşam gerçeğinden başka herşey öğretilirken evliliğe hazırlık adına hiçbir şey öğretilmediği gibi nikahı kıyılanların evliliğe ne kadar hazır olduklarına dair bir değerlendirme de yapılmamaktadır.

İnsan yaşamının birinci önemli kararı kişiliğe uygun eğitim ve meslek seçimi, ikincisi de eş seçimidir ama Türkiye'de hala bu iki durum ciddiye alınmadığından işte ve evlilikte sürekli problemler yaşanmaktadır. Oysa bireylerin ve çekirdek ailelerin teker teker mutluluğunun toplumsal mutluluk düzeyini belirlediği de temel bir gerçektir.

Bu konuları enine boyuna kurcalamamın ürünü olan (blog olarak ta yayınladığım) 2004 yılından önce "Yaşamsal Ehliyetler ve  İmza Hukuku" başlığında yaptığım çalışmadan hareketle evlilik öncesi eğitim için EVLİLİK EHLİYETİ kavramını eğitim programı sertifika unvanı olarak marka tescili yaptırmıştım. Ardından İstanbul'da güncel geçinen bir belediye başkanına sundum ama ilgilenmedi. 

ŞİMDİ aileden sorumlu Devlet Bakanı Sayın ŞAHİN evlik eğitimini Türkiye'de ilk defa Gaziantep'te resmen başlatacaklarını duyururken  tescili bana ait olan Evliklik Ehliyeti markasını ilgili kuruma devrine dair öneri mektubu gönderdim.

İşinden eşinden memnunlardan oluşan mutlu bir ülke ve dünya dileğiyle...

06 Ocak 2008 de  yayınladığım http://blog.milliyet.com.tr/sahsin-hukuku--imza-hukuku-ve-yasamsal-ehliyetler/Blog/?BlogNo=84744 blogumuda ilginize sunuyorum.

Berrin Çoruk Aksu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

2008 de yazdığınız yazıyı da okudum.Çoğu düşüncelerimiz uyuşuyor. Yalnız yaklaşımımız farklı. Siz sanki uygulanan düzen,sosyal sistem ve varolan yerleşik kalıplar doğruymuş sadece insanların davranışlarında kusur ve eksiklik varmış gibi yani bir nevi"insanları düzeltirsek sorun çözülür" diyorsunuz.Ben ise ayrıca mevcut düzen ve kalıplarda da değişiklik olmalı diyorum.

Kerim Korkut 
 24.10.2011 21:52
Cevap :
Okuduysanız düzenin çapraşıklığını size verdiğim resmi kabul belgesi olan yazıda vurgulamıştım, paralel değilse de tamamlayıcı düşünüyoruz. Bu kadar yoruma katkıya ekstra teşekkür ve selamlar...  25.10.2011 17:18
 

Yazınızın ilk yarısı, tümüyle benim de katıldığım, son derece değerli güzel ve doğru gerçekleri yansıtıyor."evliliğin ne olduğu" nasıl bir kurum olduğu ve olması gerektiği, son derece doğru tanımlanmış ve çözümlenmiş tarafınızdan, zihninizi, düşüncenizi kutluyorum. Bu konuda toplumu yönlendirici ve bilinçlendirici bir çalışmanın "etkinlik" kazanıp sürdürülebileceği hususunda ise, açıkçası pek umut taşımıyorum, keşke olabilse ama... yani.. sadece bir girişim olarak kalır gibi geliyor bana. Hangi ciddi soruna eğilip, gerçekten asıl olması gereken şeyler yapılıp, olumlu yönde hizmete yönelik çalışmalar destekleniyor ki ülkemizde? Fazla umut taşımayışım bu yüzden. Yoksa gerçekten son derece yararlı bir hizmet olurdu tabii ki, keşke uygulanabilse. Ancak seçilen yer bile ilginç, niye Gaziantep? Öyle değil mi? Selamlar, saygılar...

Filiz Alev 
 17.10.2011 10:43
Cevap :
Gaziantep Sayın Bakanın seçim bölgesi. Düşünce tohum gibidir bazen çürür gider bazen de 7 verir. Biz düşüncelerimizi yayalım sonrası allah kerim. Saygılar...   17.10.2011 22:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1171
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster