Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '13

 
Kategori
Aksesuar / Takı
Okunma Sayısı
19163
 

Evlilik Hazırlığındakilere : Hangi Yüzük Ne Zaman Takılır?

Evlilik Hazırlığındakilere : Hangi Yüzük Ne Zaman Takılır?
 

Tektaş, tamtur, beştaş ve  alyans... Evlilik öncesi alışverişe çıkanların yüzük karmaşasına bir son verelim artık!

Gelen sorulardan anladığım kadarıyla hem gelenekler hem de Türkiye’de ve yurt dışındaki farkı uygulamalar evlenecek çiftlerin kafasını yüzük konusunda çok karıştırıyor. İşte hangi yüzük ne zaman, hangi parmağa takılır sorusunun cevabı!

Tek Taş

Tek taş artık toplumumuzda da bir evlilik teklifi klasiği haline geldi. Hayatındaki kadına ömür boyu bağlılığını ilan eden erkek, bunun simgesi olarak sevdiği kadına evlenme teklifini tek taş pırlanta yüzükle yapar. Evlilik teklifi, batı toplumlarında nişanlanmak anlamına gelse de, bizim geleneklerimize göre esas nişan ailelerin tanışması ve evliliği onaylamasıyla olur. Bu yüzden kimi çiftler tektaş yüzüğün alınmasını nişana ya da sonrasına bırakabilirler (bu pek romantik olmasa da...). Tektaş nikahtan önce sağ elin, nikahtan sonraysa sol elin yüzük parmağına takılır.

Alyans

Alyans evlilik törenlerinin başrol oyuncusudur. Ağırbaşlı ve gösterişsiz gelir bana hep; ancak evlilik kurumunun temel taşıdır. Medeni durumunuzun toplum karşısındaki ilanıdır adeta. Alyanslar kadın  ve erkeğin beraber taşıyacağı bir simge olduğundan beraber seçilmelidir. Gündelik hayatta, yolculukta, uyurken; kısacası her an elinizde olacağını düşünürseniz görünüşü kadar rahatlığı da önemlidir. İlk olarak nişanda takılır, nikahtan önce sağ nikahtan sonra sol elin yüzük parmağında taşınır. Bir stil önerisi: Şu sıralar düz ya da fantezi (üstünde desenler olan) alyanslar ile tektaş yüzükleri birarada kullananlar oldukça fazla...Böyle yapanlardansanız ve  bu satırları okuyorsanız lütfen yapmayın...

Taşlı Alyans

Işıldamayı hangi kadın sevmez? Bu yüzden de yüzüğün kadına ait olanı taşlı alınabilir. İkinci bir seçenek olarak, özel günlerde kullanılacak taşlı bir alyans da alabilirsiniz. Pırlantaların kullanımına bağlı olarak alyansların adı; tamtur, üçtaş (şu sıralar pek revaçta olmasa da), beştaş ve yeditaş olarak değişir. Bu yüzükler tek başına ya da tektaş ile birlikte kullanılabiliyor.

Bunlara ek olarak şöyle bir uygulama var; Işıldamayı çok çok sevenler bunu tercih ediyorlar. Evlilik öncesinde tektaş, alyans, beştaş alıp ilk doğumdan sonra da tamtur almak...

Erkekler için : Aslında bu yazı biraz da erkeklere rehber niteliğinde oldu. Başınıza gelecekleri şimdiden öğrenin istedim.

Kadınlar için:  Her ne kadar yukarıda taşlı-taşsız alyansların tektaş ile kullanılabildiğini yazsam da, bu uygulamayı sadece Türkiye'de gördüm. Genellikle diğer ülkelerde tektaş sadece ince tamtur yüzükler ile kullanılıyor.

 Mutlulukla...

 

http://lussostyle.blogspot.com/2013/09/hangi-yuzuk-ne-zaman-takilir.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3333
Kayıt tarihi
: 08.07.12
 
 

Jeoloji yüksek mühendisi, Lusso Danışmanlık kurucusu, doktora öğrencisi, fotograf, moda, luks, mü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster