Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖNAY BARIŞ KÖROĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/onayca

08 Mayıs '10

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
301
 

Evlilik öğrenilenebilir mi?

Evlilik öğrenilenebilir mi?
 

alıntı


Yaşamın en zorlu sınavını evlilikte veriyoruz.

Kim istemez evlenip, mutlu olmayı.


Ancak, gençlerimiz birbirini tanımadan, evliliğin sadece birlikte olmak kanısında olduğunu düşünerek, sorumlulukları bilmeden evlenmektedirler. Durum böyle olunca da boşanmalar çok olmaktadır. Toplumun en küçük birimi ailedir. Mutlu aileler, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirir. Evlilik saygı, sevgi, arkadaşlık, paylaşım, güven gibi gereksinimleri içermektedir. Bu süreçte evlenmeden önce gençlerin, hatta yetişkinlerin öğrenecekleri çok şeyler var.

Bir görüşte aşık olup, yaşamındaki o en güzel duygu ve heyecanı yaşayıp, beraberliklerini nikah masasında noktalayan çok genç tanıyorum. Büyüklerin uyarıları da etkin olamıyor kararlarında. Bir süre sonra o güzel rüyadan uyanıp, evlilikteki sorunlar altında ezilip, kurtulmak için, boşanma kararı alıyor gençlerimiz.
Bu arada düşünmeden dünyaya getirilen çocukların hayatı dramatik bir hal alıyor.

Çevremi gözlemlediğimde, düzgün evliliklerde yetişen çocukları daha başarılı ve sağlıklı buluyorum. Hangi çocuk, hangi kadın, hangi erkek istemez ki huzurlu yuvaları olsun. Zaten ekonomik sıkıntıların yoğunlukla yaşandığı Türkiye’de, alınan maaşlarla geçinmek için cambazlık yapmak zorunda kalan insanlar, acele verilen kararlarla, aile sorumluluk bilincini öğrenmeden evleniyorlar.

O zaman ne yapmak gerekir? Bu konuda bilinçlenmemiz için, eğitim sistemimize, evlilik ile ilgili ders programları konulabilir.
Uzmanlarca araştırılarak, toplumumuza uygun yazılmış ders kitaplarının çocuklarımıza öğretilmesi, sanıyorum gelecekte biraz olsun mantıklı evlilikler yapılmasını sağlayacaktır.
Günümüzde kadın da çalışıp, ev ekonomisine katkı sağlamaktadır. Çalışan kadın bu durumda oldukça yıpranmaktadır. Evi, çocuğu, işyeri arasında bocalamaktadır. Birde buna anlayışsız ve kadını kullanmayı erkeklik olarak gören kocalar eklenince o yuvanın ve kadının hali ne olur?

Anne, babaların günümüzde insanları ruh kanseri yapan kredi kartları ile ilgili sorunları da evlilikte önemli bir yer oluşturmaktadır. Zaten maddi anlamda sıkıntı çeken aileler, bankaların çıkarları uğruna, nerdeyse pazarlarda dağıtılacak kartları kullanarak, perişan olmaktadırlar.

Bu konu da boşanma nedenleri arasında yoğun bir yer tutmaktadır. Bütçe oluşturmak, ailenin en önemli yapı taşları ve vazgeçilmezidir. Gençlerimiz bu konuda da yetersiz bence.

Mutlu evlilikler için; birazcık tuzumuz olsun diye, evlilik, yaşamımızın önemli bir kesiti olduğuna göre,

evlilik oluşumunu farkındalıkla gerçekleştirelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 1011
Kayıt tarihi
: 26.08.08
 
 

Anadolu Üniversitesi Ekonomi mezunuyum. Bir Kamu kuruluşundan yönetici olarak emekli oldum. Evliy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster