Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

13 Mart '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
627
 

Evlilik programları kurguymuş, olabilir; biz gerçek diye seyrediyoruz, keyfimizi kaçırmayın

Evlilik programları kurguymuş, olabilir; biz gerçek diye seyrediyoruz, keyfimizi kaçırmayın
 

Böyle şeyleri izlemek basitlikmiş. İnsanların zevklerine uğraşlarına müdahale eden kimseler var. Kim bunlar? İlki “bilgili kültürlü maydanozlar” Nereden nasıl edindiklerini bilmediğimiz bilgileri kültürleri toplumdaki bu davranışları aşağılıyor. Diğeri daha vahim… Hani bunlar yine de hiç değilse bir şey biliyorlar da konuşuyorlar. Adam okuma yazması bile yok her şeyi söylüyor. Kulaktan dolma, ondan bundan duymuş.

“Evlilik programları kurguymuş; bu nedenle bu programları basit insanlar izlermiş”.

Kurgu olabilir kardeşim; bilmiyorsan söyleyim, hayatta her şey kurgu. Roman kurgu değil mi niye okuyorsun? Sanat, eğiti, hukuk… Her şey kurgu, hepsini biz yaratmışız; hayat bizim hayallerimizden oluşmuş. Tanrı hâşâ şiir mi yazdı yoksa resim mi yaptı?

Evlilik programı da böyle bir şey işte… Ben kalite nedeniyle diğerlerini beğenmiyorum. Yeterince inandırıcı değiller(kurgu olsun ama inandırıcı olsun) Kanal D’de “Kısmetse Olur” u seyrediyorum. Bence kurguysa bile insanları ikna ediyor.

Yani aslında tamamen doğal yapılabilinir. Katılanların illa böyle sarmaş dolaş olmaları gerekmez. Yani özgür, isteyen olur isteyen muhafazakâr. Seçme yok, aşk yaşamak ve belki evlenmek isteyen her türlü insandan.

“Kısmetse Olur” da adayların seçme olması kurgu izlenimi veriyor, biraz daha doğal/rastgele aday seçilse. Ancak yaşananlar ikna edici.

Bunun bir benzeri daha önce Caner-Tülin’di ve ben çok ciddiye aldım ve magazin gibi bakmadım. Kurgu dahi olsa topluma aslında mesaj veriliyor; aşk budur, evlilik budur; kadın-erkek ilişkileri böyle olur.

Bu programlar belli bir konsepte yapılırsa duygusal dünyamıza yön verici oluyor. Tabii ki anlayana. Yok, basitmiş yok ahlaki değilmiş, sen seyretme kardeşim!

Bu programlara yalan diyenler, basit diyenler asıl siz yalan, asıl siz basitsiniz! Karısının elini bile tutmayan kişi beni yönetemez, yani güvenemem ona!

Yalan bile olsa gerçek gibi yapıyorsa ben onu gerçek kabul ederim.

Beni mutlu ediyorlar mı beni kandırabilirler, izin veriyorum!

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu tür programların kurgu olmasından ziyade avam olmaları sorun bence;))

Selda Çakmak 
 20.03.2017 14:26
Cevap :
Ben de bunu kastediyorum işte...Kısmetse Olur farklı...Diğerleri hemen kaldırılsın! Neden? Ya belki kanal D formatın bile farkında değil.Artık kurgu mu bilmiyorum yarışmacılar belden aşağı belden yukarı adeta tekme tokat...Bir örnek söyleyim. Kadın yarışmacı diğer kadın yarışmacıya sen teyze gibi görünüyorsun bu adamın ayarı değilsin dedi.Ve kavga.Ve daha neler neler.Buradaki mesajı(kanal reyting için yapıyor ama bilmeden süper bir mesaj veriyor)anlamak için Kerim Korkut olmak lazım. Olması gereken hayat böyle zaten.Sen yazılarında kendini nasıl gerçek halinle ortaya koyuyorsun dikkat ettin mi?O yarışmacı onun için öyle düşünüyor, söyleyecek. Diğeri de kabullenmeyip tepki gösterecek.Sen harikasın canım cicimli bir hayat yok, kıran kırana fırtınalar esecek.Çoğunun yaşadığı hayat değil kuru resim.Duygu yok, kızma bağırma heyecan tepki kaçma saldırma korkma utanma...yüzlerce hal, hiç biri yok. Canım çok iyisin, bitanesin. Sadece resim.İzleyin programı. Hayat o. Boşverin terbiyeyi ahlakı   23.03.2017 21:08
 

Aynen! Üstelik ne kadar kurgu olsa da bedavadan insanları tanıma dersi gibi.

Muharrem Soyek 
 14.03.2017 15:29
Cevap :
"Üstelik ne kadar kurgu olsa da bedavadan insanları tanıma dersi gibi." Ağzına sağlık,duysunlar bunu!  16.03.2017 12:34
 

Merhaba Kerim Bey...Bu sabah bir televizyon kanalında, "evlilik programlarının ve benzerlerinin" Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırılacağını öğrendim...Ara sıra ben de izliyorum ama, ciddiyetten uzak kurgular dikkati çekiyor. Bir "dizi film" gibi izleniyor çoğu kimseler tarafından...Evlenmeye gelip de, iki yıldır orasını "ikinci evleri" gibi görenler var. "Ekmek elden su gölden, çay kahve,giysi ve kuaför bedava. Taliplerin getirdiği çiçekler de şirketten(öyle sanıyorum).Bazıları ücret de alıyormuş. Bir gelen bir daha ayrılmak istemiyor...Bunun için de, iki yıldır, hemen hemen her gün gelen taliplerini, kalmaya devam etmek için, "gözünün üstünde kaşın var" diyerek kabul etmeyenler var...Bu sabah, bir kadın aday, sahneye oynayarak geldi...Hanıma dedim ki, "oğlumuza kız istemeye gittiğimizde gelin adayı, böyle oynayarak salona girse ne yaparsın?" diye sordum...Gülüştük. Siz ne yaparsınız Kerim Bey?...Selamlar.

cdenizkent 
 14.03.2017 12:43
Cevap :
"Bu sabah, bir kadın aday, sahneye oynayarak geldi...Hanıma dedim ki, "oğlumuza kız istemeye gittiğimizde gelin adayı, böyle oynayarak salona girse ne yaparsın?" diye sordum...Gülüştük." Yok zaten bana da mantıklı gelmiyor, ne diyeceksin izleyen izlesin.Yalnız bazı programları ben şahsi olarak anlamlı buluyorum(Şu anda Kısmetse olur)  16.03.2017 11:58
 

Merhaba, Özgürlük kelimesinin açılımı kimsenin kimseye karışmaması ve fikrine "onaylamasa dahi" saygı duyması değilmidir? Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 14.03.2017 11:01
Cevap :
"Özgürlük kelimesinin açılımı kimsenin kimseye karışmaması ve fikrine onaylamasa dahi" saygı duyması değil midir? " Budur işte.  16.03.2017 13:29
 
Toplam blog
: 3691
Toplam yorum
: 11113
Toplam mesaj
: 281
Ort. okunma sayısı
: 687
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster