Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1477
 

Evlilik psikolojisi

Evlilik psikolojisi
 

Henüz evli değilim, ama evlenmeyi planladığım bir kız arkadaşım mevcut. Nevzat Tarhan'ın bu kitabına elim bir türlü gitmiyordu açıkçası, kitap ismi evli insanlara yönelik geliyordu çünkü. Ama geçen gün bir cesaretle elim kitaba gidince ve 2.5 saat içerisinde zevkle ve bazen de şaşırarak okuyunca önceki tereddütlerimde pişman oldum açıkçası. Her ne kadar süper bir insan olup, kitabın içeriğindeki mükemmel şahsı bedenimde barındırsam da biraz faydalı oldu, derrrmişim :) (Şaka maka hakkında böyle düşünebilen insan var mı acaba yeryüzünde merak ederim arada sırada, yakınlarıyla karşılaştım ama bu kadar yoktur umarım...)

Gerek flört gerekse de evlilik dönemi adına çiftlerin birbirini anlamalarında en önemli etkenin açık iletişim olduğunu söylüyor Nevzat Tarhan. İlginç tespit ve istatistiklerle de süslenmiş görüşler. Aklıma gelen bazı alıntıları da aktarmak isterim:

- ABD'de erkeklerin eşlerini aldatma oranı %70, bayanların eşlerini aldatma oranı ise %25
- Severek evlenenler ve görücü usulü evlenmelerde boşanma oranı eşitmiş
- Türk ve İslam kültürü mutlu aile kurmak adına pozitif gelenekler barındırıyor
- Kişilerin sevgiyi gösterme şekilleri ve sevgiyi algılama şekilleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle, eşinizin sevgiyi algılama tarzı ne ise bu şekilde sevginizi ifade edin.

Daha fazlası için, adres belli -> bütün kitapçılarda...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben daha dün evlendim, ne kadar olmuş, 32 sene (Otuziki). Demem o ki birazcık deneyimim var, bunun üzerine dünyayı gezemediysem de, Hanya’yı da gördüm, Konya'yı da, Dört tane vatanına milletine, ailesine ve dahi kendisine yararlı evlat yetiştirdim. Oradanda minicik tecrübem var. Gelelim özete; 1)Kork Allah'tan korkmayandan. 2) Doğru insan ol-Doğru insanı bul.3)Kim ki; anasından sevgi, babasından şefkat görmemişse; Bir düşün, bir daha düşün, dön bir kez daha, son defa düşün. Allah için hakkım kalmasın benim için de düşün. 4)Güzellik, meslek, para, kariyer çok cazip şeyler olmakla birlikte, güzelce kardeşim; bunlar yemek yapamaz, çocuk doğuramaz, hamur yoğuramaz, bazen bela bile olur. (maazallah) Son söz; Evliliklerde Aile büyüklerinin görüşünü alırsan sanki iyi olabilir gibi... Yine de siz bilirsiniz. Kararınızı kendiniz verirseniz şöyle faydası var; en azından ileride kimseyi suçlayamazsın. Hayırlısı olsun inşallah. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 03.05.2007 14:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 529
Kayıt tarihi
: 02.05.07
 
 

Adım Muzaffer ama kısaca herkes Muzo der. Muz diyenlerde var beni kızdırmak için, arada kızsam da so..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster