Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '14

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
9182
 

Evliliklerde karı ile koca arasında gizli saklı şeyler olabilir

Evliliklerde karı ile koca arasında gizli saklı şeyler olabilir
 

Her şeyimizi eşimize söyleyecekmişiz; olur, babamın oğlusun/kızısın sanki. Karı-kocalık güvenilir bir beraberlik değil ki. Birbirini tanımayan iki ayrı insan, hatta bazen iki yabancı birlikte yaşamaya karar veriyorlar. İkisinin birlikte bir hayatı var ama her birinin de ayrı bir hayatı var. Biz karımıza/ kocamıza vücudumuzun/ ruhumuzun/ kalbimizin bir tarafını veriyoruz. Zaten tüm kalbimizle/ruhumuzla onun olursak bu arızalı bir beraberliktir. Eşler kendilerine hayatlarından sadece kendilerinin yaşayacağı bir kısmı ayırmalıdırlar.

Ahmet’in karısı ya da Hatice’nin kocası olduğunuz zaman, yani sadece bu olduğunuz zaman basitleşirsiniz, hayatınız anlamsızlaşır. Piyano bilen yeşil köşkün uçarı kızı olmalısınız. Tophaneliler gurubunun yakışıklısı, balıkçı güzeli Azize, salaş mekânların yalnız hanımı, Antepli Ayfer, iyi basketbol oynayan Uğur, Demirkazık dağına tırmanan dağcı Niyazi vs… Siz sadece bir adamın karısı ya da bir kadının kocasıysanız hiçbir şey değilsiniz ve bence boşuna yaşıyorsunuz.

Ve işte sizin bu rollerinizin/yanlarınızın evlilikten ve eşinizden ayrı olması gerekebilir. İki ayrı insan asla her şeyini paylaşamaz ve paylaşılamayan şeylerde de ısrar etmemek lazımdır. Yani evli insanların birlikte bir hayatları ve her birinin kendilerine ait ayrı hayatları vardır.

Her şeyimi niye eşim bilsin ki… Ben de onun saklamaya çalıştığı şeyleri bilmeyim. Böyle durumlar illa da bir ihanet olarak algılanmamalı. İhanet için zaten hiç bunlara gerek yok; sırtını dönüp yatan eşinizin bu davranışı bile ihanet göstergesidir; zira aklı başkasındadır ama sizin yatağınızdadır, isteksiz oluşu bundadır. Ve bu makul bir ihanettir; sizi istemiyorsa elbette sırtını dönecektir. Karınız olması hiçbir şeyi değiştiremez.

Karım benden bir şey gizliyor; olabilir ve sizin bunu öğrenmeniz de şart değildir. Evlilik size böyle bir hakkı vermez. Parmağına yüzüğü geçirdiğiniz kadının her şeyi size ait değildir; sadece kendi isteğiyle verdiklerini alabilirsiniz. “Karım değil mi ben isteyince yatağıma gelecek” Ha…tir! Sen kadınına düşmemişsin, gönlü olmadığı sürece kendi karınla bile yatamazsın! Şimdi çağ dışı ilkel düzenlerde ötüyorsun; Ağaç Hareketi düzeninde bu böyle emice!

Ne düşünüyormuşum. Evden çıkıp nerelere gidiyormuşum. Kiminle geziyormuşum. Sanki benim babam. Kocamsan kocamsın. Her şeyimi senle paylaşmak zorunda mıyım? Ben özgür bir insanım, evlilik dışında ikinci bir hayatım var, olmak zorunda. Hayatta bazı şeyler yalnız yaşanır. Dalgaları yalnız seyretmek istersiniz. Bazen çekip uzaklara gidersiniz. Dostunuzla/kankanızla bir köşede oturup kahve içerken kocanızın ya da karınızın yanınızda olması gerekmez. Bazı kadınlarda da bu konuda ciddi aptallıklar var. Adama nefes aldırmıyorlar. Nere gittin? Kimdi o konuştuğun? Telefonundaki numara kimin? Böyle bir kadını ben aklımda olmasa bile şan için aldatırım. Rahat bırak adamı ya! Seni seviyorsa zaten bir yere gitmez! Kadının da erkeğin de bir yere giderken eşine haber vermesi gerekmez. Yok böyle bir şey!

Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evlendiğin zaman karının veya kocanın malı olmuyorsun,herkesin öncesinden süregelen bir hayatı var, aynı şekilde devam etmeli, bende eşimin her şeyini bilmek istemem, neden bileyim ki, kimse kimseye hesap vermesin, paylaşmak isterse paylaşır. Çok doğru elinize sağlık, çok beğendim.

Selda Çakmak 
 19.12.2015 15:22
Cevap :
Çok teşekkür ederim, yorumundan onur duydum.  20.12.2015 13:57
 

sn yazarım ..VAR ÖYLE BİR ŞEY.. sınır tanımayan özgürlükler gerçek evliliklerde de gerçek aşk tada yoktur.Benim haberim olmadan evlendiğim kişi istediği gibi bir yaşam süremez. Ben haberli programlı olan her türlü davranışın yanındayım..Bir kadın elbetteki arkadaşı olacak ve onunla sohbet edebilecektir.Yalnız bu kafasına göre takılsın anlamına gelemez. Aşk veya evlilik her ikisinde de az biraz kıskançlıkta olmalıdır.Kurallar saygı içinde yaşanmalıdır.Belki sizin düşüncelerinizle farklılıklar olabilir.Varsın o kadar da olsun..

Aydın ADAM 
 27.04.2014 16:30
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Aydın bey...  01.05.2014 12:21
 

Birey olabilmenin en önemli şartıdır kendisi için yaşayabilmek, kendi istediği gibi yaşabilmek hatta kendisine ait sırları olması Kerim bey, Türk toplumunda erkekler çoğunlukla dediğiniz gibi yaşıyor zaten fakat kadından sadece kocası dahi değil, kayınvalide, kayın peder hatta komşu bile hesap sorabiliyor. Kimi zaman da tersi, adam getirir aldığı maaşı kadına verir ve gerektiğinde harçlık bile alamaz karısı izin vermezse evden dışarı çıkamaz, dilerim dediğiniz hayat şartlarına herkes kavuşabilir. Selamlar iyi seneler

Cemile Torun 
 04.01.2014 11:28
Cevap :
Yanlış hayatların ömrü insanların o yanlışların farkına vardığı ana kadardır.  04.01.2014 22:58
 

Tebrik ediyorum gercekten cok guzel ifade etmis yazmissiniz zaten sizin bizim gibi herkes dusunse hayatta kiskancliklar, cinnet geciren esler, ofke, siddet v.s v.s yasanirmiydi ?? Yorumunuza, elinize yureginize saglik,, Tsk Sevgiler Sude

sudemes 
 02.01.2014 23:57
Cevap :
Bu güzel yorum için ben de size teşekkür ediyorum.  03.01.2014 18:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5773
Toplam yorum
: 14545
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster