Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '13

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
522
 

Evlilikte aldatma

Evlilikte aldatma
 

Aldanan ve Aldatılan


Evlilik sürecinde meydana gelebilecek temelde 2 travmatik olay söz konusudur. Bunlardan biri ölüm diğeri ise aldatmadır. Aldatmanın sonuçları daha tahrip edicidir. Çünkü aldatma ölüm gibi doğal bir oluşum değildir. Aldatmayla ortaya çıkan depresyon ölüm nedeniyle oluşabilen depresyondan daha fazla hasar verir.

Aldatma 3 kişilik bir oyundur aslında. Bu dönemde aldatılan eşin rolü çok önem kazanır. Aldatmaya yüklediği anlamlar ve kişilik yapısı bu süreci yönetme şeklini belirler. Yapılabilecek en büyük ve ilk hata 3. oyuncu ile iletişime geçmek, geçmeye çalışmaktır.

Aldatma evliliğin gündemine oturduğu anda iletişim kanalları kırılır ve hatta kapanır. Eşler birbirlerinin söylediklerini  duymaz, işitmezler. Ortaya çıkan ilk tepkiler aldatılan eşte, korku, öfke patlaması, öz güven kaybı, kıskançlık, ağlama nöbetleri ve kuşkuculuk şeklinde iken, aldatan eşte suçlama, savunma ve aldatmanın niteliğine göre pişmanlık şeklinde görülür. Her iki durumda da kişiler kendilerini ve eşlerini, yapılan ve yapılmayanları sorgularlar. İlişkilerini sorgulamazlar. Oysa sorunun kaynağı ilişkilerdedir. Çiftler bu süreci doğru yönetirler ise bu sarsıntıdan daha güçlenmiş olarak çıkmaları da mümkündür. Bunun için her iki eşte sorumluluğu almalıdır. Dürüstlük ve açıklık olmazsa olmazlarımızdır. Çünkü güven ve sadakat duyguları bir kez çatırdamıştır. Onu yeniden inşaa ederken de her iki eşe de görevler düşmektedir.

Bu dönemde eşler karşılarına çıkacak tuzaklara düşmemelidirler. Nedir bu tuzaklar? Araya mesafe koymak, aşırı sessiz/öfkeli tepkiler, kuşkular,sorgulamak, yargılamak, alay etmek, çocukları veya yakınları konunun içine dahil etmek, bırakıp gitmek gibi. Bu tuzakların biri veya birkaçının yaşanması eşler için geri dönülmez sonuçlar yaşanmasına neden olabilir.

Aldatmanın gündemine oturduğu evliliklerin çıkış yollarının en önemlisi profesyonel yardım almaktır. Fırtınada kalan gemiyi güvenli limana çekmek için yardım almaktan çekinmeyin. İletişim kanallarının zarar gördüğü bu dönemde tarafsız bir uzmanın klavuzluğundaki bu süreç, gelecekte oluşturulabilecek sağlam yapı için bir fırsata dönüşebilir. Elbette terapi sürecinin başarısını, eşlerin katılımı, dürüstlüğü ve kişilik yapıları sağlar.

Ayşe Hanım (hayali bir isim kullanılmıştır) kocası tarafından aldatılmış ve aldatıldığını öğrendikten 1,5 ay sonra yardım için başvurmuştur. Onun tarifiyle evliliğinin üzerinden bir hortum geçmişti.

Aslında doğrudur evinizin üzerinden bir hortum geçmiştir. Sanırsınız ki sizin oralarda hiç hortum olmaz, olsa da size gelmez, gelse de zarar veremez. Oysa ki o hortum bir geldimi ne malikane tanır ne gecekondu. Tutunmasını bilmeyenlerin herbirini al aşağı eder. Eğer toz bulutu dağılmadan adım atmaya çalışırsanız hortumun kendisinin yarattığından daha büyük zararlara uğrayabilirsiniz. Bu nedenledir ki toz bulutu yere inmeden adım atmayın, kararlar alıp uygulamaya çalışmayın. Yardım için size uzanacak mutlaka bir uzman eli vardır.  Onu aramaktan çekinmeyin.

 

İdem Kucur Tonoz

Psikolojik Danışman&Aile ve Çift Terapisti

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 430
Kayıt tarihi
: 01.10.12
 
 

Burslu okuduğum Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun olduktan sonra profes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster