Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
9461
 

Evren altı günde yaratıldı, Kuran ve Tevrat birliği, ayrılığı

Evren altı günde yaratıldı, Kuran ve Tevrat birliği, ayrılığı
 

Evren altı günde yaratıldı, Kuran ve Tevrat


Tevrat  Allahın evreni 6 günde yaratıp yedinci gün istirahate çekildiğini yazar. Oysa yorgunluk ve istirahat  kavramları Allah için nasıl oluyor anlamak zor. Allah yorulmayandır ve istirahate ihtiyacı yoktur.

Kuran'da,   Bakara Sûresi, ayet 117

“Göklerin ve yerin mübdi’idir. (Onları önceden hiçbir örneği bulunmaksızın yaratandır.) Bir şeyin olmasını isteyince ona sadece ol der, o da oluverir. ”  der, Allahın kudretinin sonsuzluğunu ve bir şeyi yapmak için yorulmayacağını ve zamana, istirahate  ihtiyacı olmadığını çok güzel ifade eder,

Ne var ki Kuran'ın aşağıda belirttiğim ayetlerinde de tekrar tekrar, Tevrat'taki gibi  Allahın evreni 6 günde yaratığını yazar. Ayrıca Kuran'da  Allahın bir gününün  bizim hesabımızla bin yıl olduğu yazılıdır.

Yani Kuran, Allahın evreni kendi günü ile 6 günde bizim günümüzle 6000 yılda  yaratmış olduğunu söylemektedir. Buradaki mesele 6 gün ve 6000 yıl da yaratılmış olmasını, Bakara Sûresi, ayet 117  "Göklerin ve yerin mübdi’idir. (Onları önceden hiçbir örneği bulunmaksızın yaratandır.) Bir şeyin olmasını isteyince ona sadece ol der, o da oluverir."   bildirimiyle nasıl bağdaştırabileceğimizdir 

Kaf Suresi, ayet 38  “Andolsun ki, Biz , o gökleri, yeri ve aralarındakileri altı günde yarattık, Bize bir yorgunluk da dokunmadı.”

Hadid Suresi ayet 4 “O, odur ki, göklerle yeri altı günde yarattı, sonra arş üzerinde egemenlik kurdu. Yere gireni ve ondan çıkanı, gökten ineni ve onda yükseleni bilir. O, nerede olursanız olun sizinle beraberdir. Allah, işleyip üretmekte olduklarınızı en iyi şekilde görmektedir.”

(araf 54) “ Şüphesiz sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde  yaratan ve Arş'a1 kurulan, geceyi, kendisini durmadan takip eden gündüze katan, güneşi, ayı ve bütün yıldızları da buyruğuna tabi olarak yaratan Allah'tır. Dikkat edin, yaratmak da, emretmek de yalnız O'na mahsustur. Âlemlerin Rabbi olan Allah'ın şanı yücedir. “ 

(yunus 3) “Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde yaratan, sonra da Arş'a2 kurulup işleri yerli yerince düzene koyan Allah'tır. O'nun izni olmaksızın, hiç kimse şefaatçı olamaz. İşte o, Rabbiniz Allah'tır. O halde O'na kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz?   )

(hud 7)  “O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş'ı su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde yaratandır. Böyle iken "Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz" desen, inkarcılar "Mutlaka bu apaçık bir büyüdür" derler.”

(furkan 59) “ Gökleri ve yeryüzünü ve ikisi arasındakileri altı gün içinde  yaratan sonra da Arş'a4 kurulan Rahmân'dır. Sen bunu haberdar olana sor”

(secde 4) “ Allah, gökleri ve yeri, ikisi arasındakileri altı gün içinde yaratan sonra da Arş'a kurulandır. Sizin için ondan başka hiçbir dost, hiçbir şefaatçi yoktur. Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 59
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1182
Kayıt tarihi
: 08.08.08
 
 

1950 yılında doğdum, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 1974 mezunuyum. 1986 yılında Gazi Ün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster