Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
5587
 

Evren'e açılan gizli anahtar

Evren'e açılan gizli anahtar
 

Lucy ve Stephen Hawking'in birlikte yazdıkları ilk kitap.


Sizlere çok sevdiğim bir kitabı daha tanıtacağım.

Kitap adı: Evren'e açılan gizli anahtar

Yazar: Lucy ve Stephen Hawking

Tavsiye etmemin sebebi: Evren hakkındaki bütün bilgiler. (uzay, kuyruklu yıldızlar, gezegenler vb.)

Kitap konusu: Evren.


HerşeyGeorge'un domuzunun komşu eve kaçmasıyla başladı. George'nın annesi vebabası George'yi teknolojiden uzak tutmaya çalışıyordu. Georgebilgisayar istiyordu ama malesef ailesi teknolojik ürünlere izinvermiyordu. Örnek olarak ise elektrikle çalışan lamba yerine mum ışığıkullanıyorlardı. Ama teknolojiden koruyayım diye de çocuğununeğlencesinide almış olduklarının farkında değildi. George domuzununbulmak için komşu eve gider. Ama o ev gizemli bir evdir. Camdan içeribakar ne görsün? Domuzu içerde mor renkli bir sıvı içiyor. George onuzehir zannedip kapıdan doğru içeri giriyor. O sıvıyı alıp hemenlavaboya döküyor. Sonra evin sahipleri geliyor. Ne arıyorsun burda diyesoruyor. Siz benim domuzuma zehirli madde içiriyordunuz diyor. Sahipise o Frenk üzüm suyu diyor. Evin içinde yaşayan adam bir bilim adamı.Bir kızı var. Adamın ismi Eric kızın ismi Annie. Kozmos diye birbilgisayar var. Dünyanın en zeki bilgisayarı. Hatta ''enter'' tuşunabasınca uzaya gitmek için bir geçit açabiliyor. Ayrıca konuşabiliyor.George bilim ile ilgili hiç bir şey bilmiyor. Bu doğal bir şey zatençünkü ailesi hep onu teknolojiden uzak tutmuştur. Ama Eric ona bilimleilgili her şeyi anlatıyor. Hatta George bir keresinde uzaya bile gitti.Annie'nin annesinin ismi Susan. Konuyu hızlandıralım. En sonunda Ericuzayda dolaşırken karadeliğe yakalanıyor. Karadelik Eric'i yutuyor.George, Annie ve Susan Eric'i kurtamaya çalışıyor ve kurtarıyorda.George bilim yarışmasına katılarak bir bilgisayar kazanıyor. Böylecehikaye bitiyor.


Daha kısa bir şekilde anlatmak isterdim amaüç yüz sayfalık bir kitap olduğu için özeti bile uzun sürdü. Ben bu üçyüz sayfalık kitabı yirmi saatte bitirdim. Yani bir günde bile değil.Eğer benim sevdiğim bir kitap türüyse. Bir günden önce bitiriyorum, sayfası sorun değil. Kitabın arasında evrenlerle ilgili notlardabulunmakta. Çok yararlı bilgiler bulunduruyor, ''Evren'e açılan gizlianahtar'' adlı kitap. Lucy ve Stephen Hawking'e teşekkürlerimiiletiyorum.

Yazarlar hakkında:

LucyHawking: Lucy Hawking Stephen Hawking'in annesidir. Jaded ve Run forYour Life adlı iki romanın yanı sıra, birçok İngiliz gazetesi içinyazılar yazdı. Yaşamını oğluyla birlikte Cambridge'te sürdürüyor.

StephenHawking: Cambridge Üniversitesi'nde fizik teorisyeni olarak görevalıyor. Geniş kitlelerce Einstein'dan sonra gelen en parlak fizikçiolarak kabul görüyor. Yetişkinler için yayınladığı A Brief History ofTime (Zamanın Kısa Tarihi, Doğan kitap) dünya çapında on iki milyondanfazla satmış ve tam otuz dile çevrilmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yaşta bu kitabı okuduğun ve bu bloğu yazdığın için seni yürekten kutluyorum. Hayal gücünün evrenin en uzak köşelerine kadar genişlemesi dileğimle, sevgiyle... Mehmet Sağlam

Mehmet Sağlam 
 18.08.2008 22:19
Cevap :
Teşekkür ederim. Bu tür kitaplara çok ilgim vardır. Başka kitap tanıtım yazılarında buluşmak üzere. Saygılarımla..  18.08.2008 23:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 3034
Kayıt tarihi
: 18.07.08
 
 

1995, İstanbul doğumluyum. Öğrenciyim. Kitap okumayı, yazı yazmayı, müzik dinlemeyi severim. RBK...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster