Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '07

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
13752
 

Evren Nasıl Oluştu

Evren Nasıl Oluştu
 

1- Evrendeki tüm varlıklar rastlantıların sonucudur.
2- Evrendeki hiçbir varlık tesadüfen ortaya çıkmamıştır.

Bu karşıt düşünceler hakkında birkaç temel görüş var:

"Olasılıklar Hipotezi: Varlıkların veya olayların ortaya çıkması için birtakım koşulların oluşması gerekir. Bu koşulların oluşması tamamen rastlantısaldır. Örneğin “Big Bang” denen Büyük Patlama’dan sonra Karbon-12'nin oluşması için 6 Proton, 6 Nötron ve 6 Elektron'un bir araya gelmesi gerekiyordu. Bunlar, sonsuz sayıda fenomenin süregeldiği o kaotik evrende uygun koşulları buldukları anda oluştular. Diğer 105 element de aynı şekilde ortaya çıktı. Ve daha sonra bunların kombinezonları yeni varlık ve olayları meydana getirdi. Tüm bunlar tesadüfen oluşmuş evrensel fenomenlerdir; çünkü her şeyin bir “var olma” ihtimali vardır. Hatta bunların çoğu matematiksel olarak hesap edilebilirler; fakat bu hesap çok sayıda bilinmeyenin, sabit değerin ve değişkenin bilinmesinden sonra yapılabilir. Öyleyse her şey tesadüflerin eseridir ve hiçbir şeyin rastlantı olmadığı ifadesi doğru değildir."

"Kelebek Etkisi: Dünyadaki her şey tahminlerin ötesinde bir hassas dengeyle birbirine bağlıdır. Dünyanın bu yüzünde bir kelebek kanat çırpsa, bu hareket -hava moleküllerini öylesine titreştirebilir ki- öteki yüzünde bir kasırgaya neden olabilir. Hatta bu kasırga evrenin her bölgesinde hissedilir; ama örneğin 2,5 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galakside sadece 0.0000000000000000000000001<ı> şiddetinde bir etki bırakır. Öyleyse, aynı atmosferle çevrili yeryüzü gezegenindeki aynı magma tabakası üzerinde yer alan her şey, sebep-sonuç ilişkilerini de hesaba katarak düşünürsek, kendi aralarında çok daha dinamik birer ilişki içindedirler. Her şeyin bir nedeni vardır ve her sonuç bir nedenin eseridir. Bu tür bir mantık yolu izlediğimizde doğal olayların hiçbiri rastlantı değildir çünkü hepsi bir/kaç sebebe dayanır, diyebiliriz."

"Akıllı Tasarım Hipotezi: Hiçbir şey rastlantı değildir. Evrende ve doğada öylesine hesaplı-kitaplı sistemler, öylesine akıllı kanunlar ve düzenler var ki; bir kör talih tüm bunları ortaya çıkarmış olamaz. Zaten bu kadar optimum kapasite ve kurallarla işleyen hiçbir muhteşem sistem kendi kendini yaratamaz. Bunun hesabını yapmaya kalkışacak denklemlerin karşılığı hep sıfır olacaktır.

"Bakınız: ana rahmindeki bir yumurtanın 9 ayda gelişerek bir insan modeli olarak tesadüfen ortaya çıkması ihtimali sıfıra çok yakındır. 3 kiloluk bir bebek yaklaşık 3 trilyon hücre ile doğar. Bu hücrelerin bir düzen içinde bir araya gelip insan seklini oluşturması olasılığı: 1 bölü 1 trilyon üzeri 1 trilyondur. Yani 1 trilyonun arkasına 1 trilyon sıfır konularak yazılan bir rakamdır. (Burada yazabilecek olsak, sıfırlar dünyanın çevresini birkaç kez dolaşabilir.) Bu da bir bölü sonsuza yakın bir rakam demektir. Bir bölü sonsuzun sonucu da sıfırdır.

"Demek ki buradaki tesadüf oranı karşımıza neredeyse sıfır olarak çıkıyor. Zaten bir yerde bir sistem ve düzen varsa, orada bir düzenleyici, bir sistem operatörü var demektir. Öyleyse, bu sistemin de bir yaratıcısı vardır. O da Tanrı'dır. Ve Tanrı en küçük atomundan en büyük galaksisine varıncaya kadar evreni kurup işleten, idare eden en yüce güçtür. O'nun bilgisi ve izni dışında hiçbir olay cereyan edemez. Dolayısıyla hiçbir şey rastlantı değildir."

Evet, bütün bu açıklamalardan sonra görülüyor ki ortaya yüzde yüz bilimsel veya elle tutulur gözle görülür bir yanıt çıkmadı. Neden acaba?.. Çünkü bilim, neden sorusu ile değil, nasıl sorusuyla uğraşır. Bunun nasılını bulmak içinse henüz ne bilimsel veriler ne teknolojinin olanakları ne de insan aklının evrimi yeterli.

Öyleyse, şimdilik neden sorusuna cevap veren yanıtlarla yetinmek zorundayız. Bunlar da yukarıda verildi, seçim sizin. Eğer seçenekleri az buluyorsanız, o hâlde ABD'ye gidip vücudunuzu dondurtun ve 500 yıl sonra canlandırılmanızı isteyen bir vasiyet bırakın, derim. O sayede bu konuda tüm yanıtların bulunmuş olacağı bir dönemde yeniden diriltilme olasılığını elde etmiş olursunuz belki.

Benim kişisel görüşüm ise şudur:

Her şeyi tesadüf olarak görenler Kaos Teorisi'ni iyi anlamaya çalışmalıdırlar. Hiçbir şey tesadüf değildir, diyenler de ihtimallerin sonsuz olduğunu gözardı etmemelidirler. Seçeneklerin içinde hem tesadüflerin hem de tesadüfî olmayanların sayısı oldukça yüksektir.

Bu soruların ve diğer birçok sorunun yanıtlarını, bence “ya bu doğrudur ya da o...” tarzında, yani siyah-beyaz tonlarda değil; grinin binlerce tonlarında ve daha bütüncül bir bakışaçısıyla aramayı denemeliyiz.

Hem analiz, hem sentezle kalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet yine insanları düşündürmüşsünüz bana göre yaşadığım olaylardanda anladığım,hiç bir şey tesadüf değildir ben bunu kendime çok sordum ve olylar beni bu düşünceye doğru götürdü

Şennur Köseli 
 12.09.2008 18:12
Cevap :
Bence tesadüfler de var, determinasyon da var. Bu akşam tam size yazarken hiç kesilmeyene elektriklerin aniden kesilmesi tamamen bir tesadüf olmalı. Yani böylesine sıradan bir oluşumun daha önceden planlanmasına gerek olmuş olamaz. Ancak, öyle tesadüfler oluyor ki, ortaya çıkma şansı yüz milyarda bir falan... Bu durumda iş tesadüf olmaktan çıkıyor, bir makro plânın varlığına inanmaya götürüyor insanı. Yine de bilimin kabul ettiklerini baz almakta yarar var doğru düşünceden sapmamak için, diyor ve selamlarımı yolluyorum.  12.09.2008 21:47
 

bütün kitaplarınızı tek tek okuycm. beğenirsem mutlaka kitaplığımın raflarına da yerleştiricem . teşekkürler.

ata savur 
 01.09.2008 23:09
Cevap :
Ben de teşekkür ederim... Selamla, saygıyla... MS  01.09.2008 23:34
 

Ben kendimce bir cevap buldum bu sorulara. bence varlık sadece maddedir. yani basit bir şekilde matematikle açıklamaya çalışcak olursam : sonsuz boşluk = 0 madde = 1 dersek 0 dan 1 çıkmaz o halde evren yaratılmıştır.

ata savur 
 01.09.2008 22:59
Cevap :
öyle diyorsanız öyledir... aksini kanıtlayacak olanlar beri gelsinler (:-))  01.09.2008 23:34
 

Size birkaç soru sorucam 1 - uzay , evren sonsuz mu ? 2- eğer bu gezegenler , biz , hiçbirşey kısacası madde olmasaydı , bu her tarafı sonsuz boşluk yine olur muydu ? 3 - eğer bu sonsuz boşluk yine olurdu diyorsanız o zaman varolan ne olurdu ? 4- eğer bu sonsuz boşluklar varolmadıysa yani zaten varolan birşeyse o zaman bunların da ötesinde bir varlık var. 5 - boşluğun varlık olmadığını az çok düşünebiliyorsak eğer . o zman hiçbirşeyin olmadığı biryerde bizim varolmamıza sebep olan hiçbirşey mi ? 6- eğer sonsuzluk , boşluık ta bir varlıktır diyorsanız o zaman Tanrı bu boşluğun içinde biryerlerde. o zaman Tanrı boşluğun bir parçası mı olur ? 7- sonsuzluk = 0 ise varlık nerden geliyor ? 8- boşluk TANRI MI ?

ata savur 
 20.08.2008 6:10
Cevap :
Değerli Ata Bey, *Her okurum sizinki gibi sorular sorsa, başka hiçbir iş yapmam, oturup bu soruların yanıtlarıyla dolu kitaplar yazardım. Yazdım da... Fakat bu toplum meraklı ve sorgulayan bir toplum olamadı henüz. (Veya çoğunluğu böyle diyelim...) * Bu yanıtları şu linkteki "İnanç Fırtınaları" adlı kitabımı ücretsiz olarak indirip okuyabilirsiniz: http://mehmetsaglam.blogcu.com/. *Ayrıca, Newton'un 3 boyutlu evreninden çıkıp Einstein'in 4 boyutlu, yani uzay-zaman boyutlu evrenine girmeniz gerekiyor. *Şöyle düşündürür sizi o boyutlar: Bir odayı oda yapan nedir? 4 duvar, bir tavan ve bir taban... Bu düşünce 83 sene önce çürümüştür. Odayı oda yapan içindeki boşluktur. 4 duvarı birbirine yapıştırın, ortada oda kalmaz, bir tuğla/beton yığını kalır. Ve o odadan belirli bir zaman içinde söz edebiliriz. *Artıların sırrı: Bir bütün kendisini oluşturan parçaların toplamından daha fazladır. 64 parçalı orkestradaki 1 kemanda bulamazsınız senfoniyi, o bir fazlalık olarak ortaya çı  20.08.2008 11:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 3492
Toplam mesaj
: 296
Ort. okunma sayısı
: 2573
Kayıt tarihi
: 05.05.07
 
 

İngilizce öğretmeniyim, çevirmenim, dilmaçım, araştırmacıyım. / Beş kitabım var: Beynin Kimliği, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster