Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '18

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
70
 

Evren ve Gerçeklik

Evren ve Gerçeklik
 

Beyaz Kelebek Kopya Hayatlar


Evren deyince aklımıza ne gelir? Uzay, galaksiler, yıldızlar, gezegenler dünyamız ve yaşam. Konuya sıradan yaklaşanlar için her şey oldukça açık ve basittir aslında… Evren diye bir şey var ve biz de onun içinde yaşıyoruz o kadar.

Bu konuda en keskin fikirler ileri süren filozoflar da dahil bir şeylerin var olduğuna dair kimsenin bir şüphesi yok. Varlığı top yekün inkar eden de… Zaten bir şeylerden şüphe duymak bile var olmayı gerektirir. Bu nedenle Descartes bildiği her şeyden şüphe duyma yöntemini kullanarak sonunda bir şeylerden şüphe ettiğinden şüphe etmediği kanısına varıyor ve buradan hareketle ünlü “Düşünüyorum o halde varım!” argümanını ortaya koyuyor.

Peki bir şeylerin var olduğu açıksa o halde sorun ne? Neden bu konu binlerce yıldan beridir filozofların gündeminde?

Bu konuda binlerce yıldan beri süregelen tartışmalara baktığımızda açık bir şekilde filozofların peşine düştükleri şeyin ön yargılı bir şekilde bize dayatılan bilgilerin dışında “gerçekte ne olduğunu keşfetmek” olduğunu söyleyebiliriz. Görülen o ki bu konu günlük yaşayan sıradan insanların gündeminde olan bir konu değil. Aynı şekilde dogmatik inançlara sahip olan insanların da… Zira dogmalar düşünmenin önündeki en büyük engeldir. Oysa bu konu bildiği her şeyden şüphe duyarak derin düşünmeyi gerektiren bir konu. Bu da herkesin cesaret edebileceği bir şey değil. Dünyadaki pek çok insan dogmaların arkasına saklanarak orada kendisine –yalan da olsa – bir dünya kurgular ve o dünyada huzurla yaşar. Bu nedenle dogmaların dışına çıkarak gerçekle yüzleşmeye açık olmak herkesin cesaret edebileceği bir şey değildir.

İnkar edilmeyecek kadar açık olarak bir şekilde varlıkla ilişkide olduğumuzu söylemiştik. Sorun bu varlığın fiziksel bir gerçeklik olup olmadığı. Gerçek olduğunu sandığınız bir rüyanın içinde olduğunuzu düşünün. Başkasının rüyasındaki bir karaktersiniz. Karşınızdaki kişiye bulunduğunuz mekanın gerçek bir dünya olmayıp sadece bir algıdan ibaret olduğunu söylediğinizde size inanmayacaktır. Aslında rüyanızda konuştuğunuz kişi de siz de başkasının düşüncesinin bir ürünüsünüz... Düşüncenin bir çeşit yansımasısınız sadece... Burada sadece bir algılama durumu vardır ve bu durumun rüyada kendini gerçek sanan karakterlerle bir ilgisi yoktur. İşte ünlü filozof Berkeley "Var olmak algılanmış olmaktır" derken büyük ölçüde bu gerçeğe işaret etmek istemiştir.

İşte tam da bu konuları güdnemine alan bir kitap Beyaz Kelebek Kopya Hayatlar. Tüm bu çetrefilli konuları okuyucuyu yormadan müthiş bir polisiye macera tadında anlatan bir kitap. Yazar Morpheus adını kullansa da aslında yerli.

Kitap daha ilk sayfalarından itibaren sizi gizemli bir maceranın içine çekiyor. Beyaz Kelebek olarak bilinen bir siber ajanın tüm dünyayı kasıp kavuran macerasıyla iç içe geçmiş olan gerçeklik arayışı sizi karşı konulamaz bir şekilde hikayenin içine sürüklüyor ve sonunda sizi yepyeni ufuklara ve düşüncelere açılan bir kapıdan içeri itiyor.

Kitabın tanıtım yazısı şöyle. 

Tarihin karanlık sayfalarından günümüze uzanan dünyanın en eski sırlarından biri gün yüzüne çıkıyor. Profesör Richard dostu Profesör William'ın esrarengiz bir şekilde kaybolmasının ardından Beyaz Kelebek lakaplı esrarengiz ve gizemli bir siber suçlunun izini sürer.  Keşfettiği sır sayesinde doğaüstü güçlere sahip olan Beyaz Kelebek hem Richard'ın hem dünyanın hem de evrenin kaderini değiştirebilecek derecede önemli bilgilere sahip birisidir...

Tüm çıplaklığıyla gerçeği öğrenmeye ve onunla cesurca yüzleşmeye hazır mısınız?

Kitabın yazarının da dediği gibi "Tüm çıplaklığıyla gerçeği öğrenmeye ve onunla cesurca yüzleşmeye hazır mısınız?"

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 79
Kayıt tarihi
: 14.10.18
 
 

Kitap, felsefe, doğa sever... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster