Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '12

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
198
 

Evrenin Cern'i nasıl birşeydi?

Evrenin Cern'i nasıl birşeydi?
 

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca kelimelerin kısaltılmasından oluşan CERN dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır.

28 asıl ve gözlemci üyenin işbirliğiyle yürütülen bu dev merkezde binlerce personel ve bilim adamı çalışmakta ve yeraltında kilometrelerce uzanan teknoloji harikası hadron çarpıştırıcısı tünellerde atomaltı parçacıklar ısık hızıyla çarpıştırılarak, atom fiziğini kökten değiştirecek, evrenin yaratılışı ile ilgili ipuçları verecek bilgiler elde edilmeye çalışılmaktadır.

CERN için şimdiye kadar yapılan masraflar ve merkezin işletme maliyetleri o kadar büyüktür ki tek bir ülkenin bu yükü kaldırması mümkün değildir. Bu yüzden giderler 28 üye ülke tarafından bölüşülmekte ve devasa boyutlardaki araştırmalar binlerce fizikçi tarafından paylaşılmak suretiyle yürütülmektedir.

Şöyle bir düşünüyorum da, sadece birkaç gizemli parçacık elde etmek uğruna bu akıl almaz çabalar karşısında içinde Samanyolu'nun da bulunduğu evreni Big.Bang adı verilen süper patlamayla meydana getiren " Evrenin Cern'i " nasıl birşeydi acaba?

Bu denli akıl almaz büyüklükleri; yıldız sistemlerini, galaksileri, galaksi kümelerini, süper kümeleri meydana getirebilmek için herhalde evren çapında bir hadron çarpıştırıcısı kurmak icap eder.

Avrupa'nın bu insan yapısı süper Cern'i, Evreni doğuran yaratılış eseri bu müthiş yapı karşısında ne kadar anlamsız kalıyor değil mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 343
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 430
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster