Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
17762
 

Evrenin yasaları

Evrenin yasaları
 

'Evrensel yasalara uyum içinde yaşamakla mutlu, huzurlu bir yaşamı yakalayabilme şansına sahip olabileceğimizi hiç düşündünüzmü? Dan millmanın kitabını okumadan önce bu konuda hiç bir fikrim yoktu. Hayatımda bir dönüş yapmama neden olan bu kitap benim için her zaman yanımda bulundurduğum rehber oldu.

Nasıl yerçekimi yasasına karşı koymaya çalışan bir insan bundan zarar görürsei kendi doğamızın tabi olduğu evrensel yasalara karşı koyarak yaşamını sürdüren kişi de eylemlerinin bedelini mutsuzlukla, huzursuzlukla, doyumsuzlukla öder; maddi her türlü imkana sahip olsa bile.

Yasalara inansak da inanmasak da sonuçlarından kaçamayız. Tıpkı yerçekimine inanmasak da sonuçlarından kaçamayacağımız gibi.' diyor yazar kitabında.
Nedir bu yasalar?

Denge yasası: Orta yolu bulmak. Dengelerimizi korumak
Seçimler yasası: Gücümüze yeniden sahip çıkmak. Daima seçeneklerimiz olduğunu bilmek.
Süreç yasası: Hayatı adım adım yaşamak
Şimdi yasası: Anda yaşamak, anı yakalamakve şimdinin farkında olmak.
Şefkat yasası: İnsanlığımızın uyanışı, şefkatli yaklaşabilmek.
Güven yasası: Ruha güvenmek, olan her ne ise sana hizmet ettiğini bilmek.
Beklenti yasası: Realitemizi genişletmek.
Onur yasası: Gerçek doğrularımızı yaşamak, riyakarlıktan vazgeçmek.
Eylem yasası: Yaşamı uygulamak.
Değişim yasası: Doğanın müziğiyle dans etmek.
Teslimiyet yasası: Yüksek iradeyi jkucaklamak.
Bütünlük yasası: Bağlantımızı hatırlamak.

Genelde çoğumuzun bildiği yasalar olmasına rağmen yazar farklı bir bakış açısı sunmuş. Sanki bunları biliyormuşum fakat unutmuşum gibi hissettim. Bazılarını anlamakta güçlük çektim. Özellikle teslimiyet yasası, ulaşmak istediğiniz amaçı elinizden gelen herşeyi yaptıktan sonra hala sahip olamıyorsanız bırakın teslim olun diyor. Fakat bunun pasif bir boyun eğme olmadığınıher zorluğa ruhsal bir gelişim ve genişleyen bir farkındalık olarak bakabilmek olduğunu ifade ediyor. Biraz zor gibi geliyor ama uygulanamaz değil.

Harika bir zamanlamayla kitap hayatıma girdi. Yasaların hepsini uygulayabileçekmiyim bilmiyorum ama uygulamayı gerçekten istiyorum. İstemek ve inanmakta başarının yarısıdır.
Sevgiyle Kalınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

farkındalık arttıkça ve nedenler sorgulandıkça bunlar aşama aşama olan ve doğal süreçte insanı kendine tanıtan şeyler... bir an ve birkitap insanın hayatında aslında nelere kadirdir... teslimiyete gelince bu kabullenmenin bir eş anlamıdır, bir şeyi her haliyle kabul edebilince ruhsal bir olgunlukla teslim oluruz ve evren bize en güzel hediyeyi verir... paylaşımınız umut verici... sevgimle

Carolina Isolabella Özgün 
 27.12.2007 11:51
Cevap :
Çok severek okuduğum ve hayatıma geçirmeye çalıştığım bu yasaları sizlerle paylaşmak istedim... sevgiler  29.12.2007 19:00
 

Paylaşımınız için teşekkür ederim. Kitabı okumadım ancak evren ile ilgili olduğunu görünce bir şeyler yazayım istedim. İnsanları kendilerine adeta gömen, beyinlerimizde kurguladığımız ''tanrı'' imajlarımızdan acilen kurtulmamız, bize evrenin kapılarını açmamızda gerekecek önemli kodlardan birisi diye düşünüyorum. Asırlardır üzerleri, anlayış kıtlıkları yüzünden örtülen tasavvufi veya günümüz lisanına uygun: 'spritüel' anlayışların gerçekliğinin su yüzüne çıktığı bilim dünyasında, gerçekten entegre bir sistem şeklinde çalışan ve yaşayan, bilinç sahibi bir evren ile karşı karşıyayız. Tabiki vücudumuzun işleyiş yasaları gibi birimi olduğumuz bu sistem de çok kapsamlı anlaşılması gereken bir yapı. Bu muazzam yapıdaki yerimizi gelin hep BİRlikte O nu açıklayandan öğrenelim.. Hz. Rasulullah s.a.v..'den.. O nu anlamamamız, kapasitesizliğimizden değil, kapasitemizi kullanmayışımızdandır.'O nun muhteşemliğini anlayamayanlar ise ne yazık ki anlayış kıtlıklarının oluşturucularıdır.. Sevgiler..

mrc 
 14.06.2007 18:28
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim.  15.06.2007 0:37
 

merhaba Kitap hakkında biraz daha bilgi verebilirmisin ?Rica etsem..Anlattıkların gerçekten etkileyici..Kitap okumak,yolculuklara çıkmak gibi..Düş yolculuklarına...Sevgilerimle..

ayse_gu 
 12.06.2007 14:22
Cevap :
Kitap çok sürükleyici ve 118 sayfa ama anlattıkları hazine değerinde. Evrenin bizi yargılamadığını sadece sonuçları ve derslerimizi gösterdiğini, neden ve sonuç yasasıyla bizlere öğrenme ve denge olanakları sunduğunu söylüyor. Şefkatin her birimizin o andaki inanç ve kapasite sınırlarımız içinde yapabildiğimizin en iyisini yaptığımızın anlayışını kazandırmak. Yasaları en kısa zamanda ayrıntılarıyla açıklamaya çalışacağım. Saygılar  13.06.2007 0:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 121
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 939
Kayıt tarihi
: 24.05.07
 
 

Herkes bu evrende bir şekilde var olmaya çalışıyor. Kimi güzelliğiyle, kimi zenginliğiyle, kimi resi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster