Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Nuray Güngöroğlu Yaşam Koçu ve Yönetici Koçu Men

http://blog.milliyet.com.tr/yasamim

01 Ocak '14

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
11113
 

Evrensel değerler

Evrensel değerler
 

Yaşam koçluğu çalışmalarımın temelinde“Evrensel Değerlere Bağlılık” olduğunu sıklıkla ifade ediyorum.

Benim penceremden Evrensel Değerler ;

1) İnsana Saygı: Mevki, Yaş, Cinsiyet, Dil, Din ,Irk, Meslek, Kariyer, Sağlıklı-Sağlıksız, İyi-Kötü, Güzel-Çirkin, Zengin-Fakir, Zeka seviyesi ne olursa olsun, koşullar ve şartlar nasıl olursa olsun, biz hangi koşul ve şartlarda olursak olalım kendimize ve karşımızdakine önce insan olduğu için saygı duymak.

2) Özgür İradeye Saygı :Her insan bu hayatında kendine özel bir yaşam planını gerçekleştirmek için doğar. Ancak,yaşam planının gerçekleşme yönü ve sonucu kişinin özgür iradesine ve seçimlerine bırakılmıştır. Evren daima bizim seçimlerimiz, niyetlerimiz,isteklerimiz ve adımlarımız doğrultusunda ana yaşam planımızın gerçekleştirilmesine yardım eder.

Evren; insana ve özgür iradeye saygı duyar.

3) Sevgi: Varoluşumuzun temelinde sevgi vardır. Sahip olduğumuz maddi ve manevi değerler ancak sevgi ile hayat bulur. Güç, Para, Kariyer, yaratıcılık, Bilgi, Güzellik içinde sevgi oldukça anlam kazanır. Sevgi, paylaşımgetirir. Sevgi yaşam çoşkusu getirir. Sevgi, tüm varlıklarla ve evrenle olan bağımızdır. Bir çiçeği susuz bırakıp kurutmak nasıl bir şey ise kendimizi sevgiden mahrum bırakmak da özümüzden ve evrenden koparak, yavaş, yavaş, içten içe yok olmak gibidir. Su bedenimiz için, sevgi ruhumuz için olmazsa olmazdır.
 
4) Adalet : Adalet değerinin zemininde; İnsana ve özgür iradeye ve hakka saygı vardır.

- Her insan evrensel boyutta aynı eşit değere sahiptir.

- Yaşamımızda, beraberimizdeki insanların, maddi ve manevi haklarını kendi haklarımız gibi savunmak ve korumakla yükümlüyüz.

Çünkü ;

a) Evrensel değerleri korumakla yükümlüyüz.

b) Biz bir bütünün parçasıyız. Diğer bir insanın mağduriyeti kuantumsal olarak bizi etkiler.

c) Her şey kaynağına geri döner. Eğer adaletsizliğin sebebi biz olursak, burada oluşturduğumuz olumsuz enerjinin kaynağı biz olacağımız için biz daha büyük bir adaletsizlik durumuyla karşılaşabiliriz. Kendimiz mağdur olmak istemiyorsak, adaletli olmaya özen göstermek durumundayız.

 
5) Dürüstlük.: Yalan söylemek; Evrenin doğal enerji akışınının yönünü değiştirmek veya akışı kesmek anlamına gelir. Dürüst olmayan kişi, önce kendi enerji alanını kirletir. Sonra bulunduğu ortamın enerji alanını kirletmeye başlar. Bu durum zamanla kişinin kendi içinde ve çevresinde huzursuz, mutsuz bir alan oluşturması demek olur.

Dürüstlük; pozitif enerji, özgürlük, özgüven, huzur getirir.

6) İyi Niye tve Samimiyet :İyi niyet; pozitif düşünce, duygu ve davranış biçiminin temelini oluşturur. Pozitiflik ise yaşamımızda her sürecin olumlu akışını sağlamaktadır. Samimiyet ise iyi niyetle başlar. Özgüveni geliştirir. Değişimi, gelişimi teşvik eder.

 7) Evrensel yaratım ve işleyiş biçimine inanç: Bu durum yukarıda diğer 6 maddenin deolduğu gibi kabulu demektir. Evrensel değerleri üst bilinç seviyesinde algılamak demek; yaşamımızda uygulamak ve başkalarına dabu konuda yardım etmek demektir. Kamil insan olma yolunda çaba sarf etmek demektir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1772
Kayıt tarihi
: 03.09.12
 
 

Gıda mühendisi olarak uzun yıllar gıda sanayinde yöneticilik yaptım. Halen gıda sanayinde faaliye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster