Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '21

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
102
 

Evrim Nedir?

İnsan uçmak için durmadan kollarını çırpsa kanatları çıkıp uçabilir mi? Yıllarca uçma hayali kurmuş insanın neden kanatları çıkmadı? Uçarsan bu evrimdir ama yıllarca yürümemiş bir insanın sonunda bacak kaslarını kaybederek artık yürüyemeyecek hale gelmesi evrim değildir. 
 
Canlılar değişen dünya koşulları, iklimler, coğrafya, suya gömülen topraklar, sudan çıkan topraklar, yani dünya değişim çerçevesinde evrim geçirerek yaşamış ve hala da değişime uğramaktadır.
 
Coğrafi izolasyon nedeniyle evrim süreci farklı ilerledi. İnsan türünün çok yakın zamana kadar ulaşamadığı bir adaydı Avustralya. Bu yüzden izole olması onu endemik türlere ev sahipliği yapmasına olanak tanıdı. Evrimleşme sürecinin bir parçası olarak tüm hayvanlar yaşadıkları çevreye ayak uydururken değişime uğradılar. Bu demek değildir ki, kanguru yada koala Avustralya dışında bir yerde yaşayamaz, aksine özgür yaşam ortamı sağlandığı takdirde sorun olmaz. Sadece türler belirlenirken ortam dışına yani bir kıtanın dışına çıkma ve çoğalma imkanına kavuşamadığında bu durum kaçınılmaz olur.
 
Mantıkta kati bir söylem vardır, hiçbir teori yanlış değildir, sadece eksik bilgiden doğan yanılsama vardır. Evrim belli bir zaman içerisinde DNA yapısının değişkenliğiyle yani mutasyona girmesiyle fiziki değişkenliğe sebep veren oluşumdur. Evrim maymunun insana dönüşmesi kanısı değildir, her canlının bir atasının olduğu ve her nesilde fiziksel değişime uğramasıdır. Bence bilmemiz gereken konu bunu doğamı yapıyor, yoksa her nesil ve devirde canlıyı dünya anatomisiyle oynayıp mı değiştiriyoruz? Bazıları maddeler yapıları bozulmadan değişim yaşayabilir ama başka bir şeye dönüşmez diyor. Maddeler her şeye dönüşür. Temelde cansız oluşum her kimyevi ve biyolojik maddeyi hamur haline getirip başka bir şeye dönüştürebiliyoruz, her obje maddedir ve Kuran'a göre "heşri" ayetlerle sabittir. Peki temelde canlı madde var mıdır? Evet vardır, DNA, et, kemik maddedir, hamuru Kuran'da geçtiği gibi sudan, topraktan, balçıktan, çamurdan vs. Peki canlı hücre başka bir şeye dönüşür mü? Evet tırtılın kelebek olması başkalaşımdır ve sabittir. Bilimde, inançlarda başkalaşımı kabul etmiştir.
 
Kuran evrimi ret etmiyor, çeşitliliğiyle destekliyor. Yaratıcının yaratımındaki uyumu görmek zaten aklen olur ilim ve bilimle olur sadece inanmak yetmez. Bir armuttaki çeşitliliğin adı varyasyondur, coğrafyalara göre değişen varyasyonlar yani çeşitlilik, evrimin en büyük kanıtıdır. Bunlar göz ardı edilmemelidir, insan ömrü kısa tam bir evrimi görmeye yetmeyebilir ama koza yetiştiricileri bu başkalaşımı her gün görüyor. Evrimi maymundan evrildik teorisiyle kapatmayalım ufkumuz genişlesin, inanan içinde inanmayan içinde dünya yaratımı sürdürüyor, buna genel tüm inançlarda Yaratıcı iradesi diyebiliriz. Varyasyonlar ara formlardır, mutasyonlar olmasa pek çok şeyin nesli tükenmiş olacaktı bu sürekliliği sürdüren şey mutasyon böylece inkar edilemez gerçektir, mutasyon yaşam döngüsünün evresidir, yani evrim evreler halinde bir yaratım sürecidir.
 
Bitkiler ve canlılar var olan ortamın ürünüdürler. Ortam oluşturmak yada var olanı değiştirmek veya yok etmek için çoğu kez yoğun enerji gerekir bu da nükleer enerjidir. Bizden önceki uygarlıkların yok oluşları neye bağlı olursa olsun aslı olan sürekli değişimdir.
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dönüşmedikçe dönüştürülmek için tekrar dönüşürüz ve bu dönüşüm hep ileriye üst seviyeye çıkar, sonsuzluğun içinde var olmak güzel..Aklına sağlık

jale kasap 
 16.02.2021 5:58
Cevap :
Teşekkür ederim, saygılar.   16.02.2021 23:38
 

Evrim = Evre Evre = Evren = YaşamLar Âlâk Suresi = Evrim Bildirimi. dinlerin anlattığı her öğretide, Evrim ve Reenkarnasyon ısrarla vurgulanmaktadır. Dahası, MüMiN (emin, güven, güvenilir) karaktere evrilmenin olmazsa olmazı, Reenkarnasyonu (vel bâisul bâdel mevt) kabul etmektir. Farkındalık bilincinizi kutluyorum. Tekraren, gündemde tutulması gerekli bir yazı olmuş. Selâm ve saygılarımla..

Kemal Alkan 
 15.02.2021 12:32
Cevap :
Teşekkür ederim Kemal bey, saygılar.  15.02.2021 18:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 746
Toplam yorum
: 251
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 564
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster