Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
256
 

Evrim ve Hicret ilişkisi

Evrim ve Hicret ilişkisi
 

Varoluşçuluk düşüncesi 1980li yıllarda Big Bang ile bang(patlama) kanıtlandıktan sonra Yaratılış fikri daha çok desteklendi. Varoluşçu bir düşünce sistemine inanmaktaydım bende, fakat bunun Evrimle olan çelişkisi vardı. Yaratılış teorisine inanıp Müslüman olduktan sonra ise Evrime daha çok inandım ama bu Evrim Darvinist bir EVRİM anlayışına benzese de o değildi. 

Bing Bang olduktan sonra herşey bir evinme geçirerek yeni bir form almıştır, buna tabiattan örnekler verilebilir. İnsanın bizzat kendisi Evrime kanıttır (Maymun dan gelme şeklinde değil) şöyle ki, insan bir sperm ve ovalyum birleşimi iken zigota sonra hücrelerin bölünmesiyle Anne rahminde İnsan olduktan ve bir bebek olarak doğduktan sonra bile evinmesini evrimini sürdürmekte. Kelime olarak Evrim her ne kadar yüzyıllar süren türler arası değişim gibi söylensede insanın 9 ay 10 günlük doğum aşamasında son derece hızlı bir başkalaşım yaşamaktadır.

Biyolojik olarak süren bu evinmeler aslında insanın düşünsel ve sosyolojik olarak ta değişmesinde de dönüşmesinde de sürmektedir. Gençliğinde devrimci olan bir Üniversite öğrencisi ilerleyen yıllarda okul sonrası kazanımlarını korumak adına statükocu, paracı, konformist, kapitalist olabilmektedir hatta gençliğinde profan din dışı yaşayan bu genç yaşlandıkça ölüm gerçeği yüzünden ve korkusundan Fravun imanına sahip olabilmektedirde. 

İşte benim insanın bizzat kendinde var olan değişim ve dönüşümüne Evrim demeyeceğizde ne diyeceğiz Allah aşkına. İnsan ve düşünceleri devamlı evinir, değişir dönüşür, insan sürekli bir hareket ister.

Melekler insanın henüz emanet verilmemiş (Özgür irade) hayvansı haline atıf yapıp şöyle dediler  "Biz seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?" dediler. (Allah:) "Şüphesiz sizin bilmediğinizi ben bilirim". Melekler insanın emanet verilememiş hallerini bildiklerinden insanın özgür iradeye kavuşturulmasına itiraz ettiler. Onlar insanı Mağaralarda yaşayan ve vahşice birbirini katleden halinden biliyordu. Lakin bizler yani irade verilenler soy olarak o mağarada yaşayan maymunsu insalarla bir olmadığımızı Kuran'dan anlıyoruz. Kuran aslında herşeyin evindiğini anlatmakta.

Evrimin Hicretle Alakası var mı?

Elbette var. İnsan, toplum ve herşey değişirken dönüşürken bunun tam ortasında bulunmakta Evrim ve Hicret.

Hicret edilmeden Evrim olmaz. Bu Darvinist Evrim teorisinde bile böyledir, yani evrimin olabilmesi için göç lazım, bulunduğunuz mekandan ve ortamdan farklı bir ortama hareket etmek lazım. Karadenizli ve Adanalı bir Türk'ün görüntüsü neden farklıdır, elbette iklimle, mesela bir Karadenizli Adana'da yaşamaya başladığında sıcaktan esmerleşmeye başlar.

Hz. Muhammed ve Arkadaşlarının Hicreti yapmadan önce Mekke'deki sosyal yapı içinde bir mücadele sergilemeleri sonucunda mevcut sistemden memnun olmayan özelleikle gençler Hz. Muhammed'in tarafına geçmeye başladılar, atalarının dogmatik dinlerini bırakıp hicreti, evinmeyi, değişimi ve dönüşümü Haccın atavaflarında bile sembolize eden İslama hızla geçtiler, önceki hayatlarında ki alışkanlıklarını değiştirerek yeni karakter oluşturdular, alışkanlık statikti, beraberinde değişmeyen sosyal doğruları ve bireysel doğruları muhafaza etmeye yarayan bir yapıdadır, belkide prensiplerin ilkelerin, Alışkanlıklardan farklı olmasının nedeni alışkanlıkların otomatik ama ilkelerin insanı dinamik halde turmasıdır. Muhafazakarlık İslamın önünde duran en kalın duvardır. Muhafazakarlığın kalın duvarları yıllarca süren bir süreçte örülmüştür ve statik alışkanlıklarla desteklenmişlerdir. Farklı ve ilginç bir biçimde ortaya koyduğumuz bir gerçeklik en çok dogmatik muhafazakarı korkutur. 

Kuran insanı sürekli olarak düşünmeye teşvik ederken aslında insanın dinamik bir gelişimine etki vardır. Yine Hz. Muhammed'in söylediği tarihe geçen bir hadis var "İki günü aynı olan kayıptadır" aslında bu söz sadece sosyal değil, düşünsel, siyasal, kişisel gelişim yönünden Allahın düşünmeye teşvik eden 800 küsur ayetine paraleldir. 

Düşünmek beraberinde hareketi getirir, eylem demek hareket demek, hareket etmek bir halden bir başka hale geçmeyi gündeme getirir. Çinliler ciddi kararlar alırken yürürler derler, yürürken karar almak konuşmak beyne kan giderek daha etkin ve isabetli karar almaya katkı sağlarken bu insanın tedrici hareket etmesine statik kalmamasına yürürken etrafında gördüğü nesnelerin değişimiyle ilham alabilmektedirde.

Evrim, dediğimizde maymunlar aklımıza geliyorsa bunun suçu sadece darvinde değil, dogmatikleşmiş kafa yapımızdadır. 

Evrim, dediğimizde değişim dönüşüm bir halden bir başka hale geçiş DEVRİM vardır. Bu EVRİLME VE DEVİNİMLer HİCRetle olur. 

Bütün bu değişim ve dönüşümün simgesi olan HİCRET, değişim ve dönüşümün zamansal simgesi olan TAKVİMİN başına konması için yeteri kadar anlamlıdır.

En çok üzüldüğüm konu ise İslam aleminin düşünmeyen, akletmeyen NİÇİN, NE AMAÇLA, NEDEN sorularını sormamasının getirdiği statiklik ve istikrar zannettiği bu atıllık.

Habeşistan'a giden Hz. Muhammed'in arkadaşları döndüklerinde aynı insan değildiler, Hz. Muhammed Medine'ye hicret ettiğinde ayetler bile başka bir formda ve mahiyette gelmeye başladı, Sadece Hz. Muhammed değil KURAN bile HİCRET etmişti. Kuran yeni bir medeniyeti Medine'de oluşturan ve kurandı.

Şayet ilerlemek istiyorsak Muhafazakar olamayız, düşünmeli ve düşünmeliyiz. Bunu yapmazsak başımıza yüzyıllardır yağan tefrika pisliği yağmaya devam edecektir.

http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/islamda-evrim-var-mi-big-bang-ve-tedricen-yasamin-olusmasi-19613

Müslüman Bilim Adamlarının Kuran Işığında ( Yaratılış'a, evinmeye ve  BİG BANG'e atıf) bir Evrim teorisi geliştirmesi çok önemlidir. Bu Kuran'ı döve döve İslami Evrim üretmek değil, Kuran ve Akıl perspektifinde ahlaki bir teori çıkartmak şekillendirmenin önemidir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3680
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster