Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
408
 

EXPO 2015 için İzmir'e destek olalım!

EXPO 2015 için İzmir'e destek olalım!
 

2015 EXPO için bir uğraştır gidiyor. İtalya’dan Milano ile ülkemizden İzmir’in kıyasıya yarıştığı bu Expo’nun ne olduğunu biliyor muyuz? EXPO, Exposition’ın kısaltılmasıdır. Exposition’ın Türkçe karşılığı “sergi”‘dir. EXPO’lar, “Dünya Sergisi” ya da “Dünya Fuarı” olarak da adlandırılır. Dünyanın kültür, tarih ve eğitim olimpiyatları olarak nitelendirebileceğimiz EXPO’lar, ülkeleri uzmanlaşmış oldukları konulardaki bilgi birikimlerini daha yaşanır bir dünya için paylaşmak üzere bir araya toplar. Burada ürünleri değil, fikirler, kültürler ve dünyanın geleceği için projeler sergilenir. EXPO’lar birer ticari fuar olmaktan öte eğitsel amaçlı birer tema ve kültür etkinliği olarak anılmaktadır. Bu tema ve kültür etkinlikleri; teknoloji, yenilik ve doğaya uyum gibi evrensel konuları hedef alarak tüm dünya ülkelerinin kültürel mirasları ile geleceğe yönelik beklentilerini harmanlamaya yöneliktir. EXPO 150 yılda tam 63 kez düzenlenmiş, ancak BIE’ye üye olmadığımız için bunların hiçbiri Türkiye’de gerçekleştirilememiştir.

EXPO'lar "Tescillenmiş Sergiler" (Evrensel Sergi ya da Büyük EXPO olarak bilinenler bu gruba girer) ve "Onaylanmış Sergiler" (Küçük EXPO olarak bilinenler bu gruba girer) olarak ikiye ayrılıyor.
Tescillenmiş sergiler, 1995 senesinden beri her beş yılda bir düzenleniyor. Süreleri altı haftadan az, altı aydan fazla olamıyor.
Onaylanmış sergiler, süreleri üç haftadan az, üç aydan fazla olmayan, toplam alanı 25 hektarı geçmeyen fuarlar anlamına geliyor.
Bu sergileri organizatör inşa ediyor ve katılımcı devletlere ücretsiz olarak tahsis ediliyor, bir katılımcıya bin metrekareden fazla alan tahsis edilmiyor.

BIE (Uluslar arası Sergi Bürosu)’ye üye olup olmadığımız 2004 yılına kadar bilinmiyordu bile. Kürşat Tüzmen’ in Devlet Bakanlığı sırasında “bu EXPO’ya biz de aday olalım!” sözüne verilen “Biz bu birliğe üye değiliz ki bakanım!” cevabı durumun ne kadar vahim olduğunu özetlemeye yetmişti. Ülkemiz, 2004 yılı ekim ayında BIE’ye üye olmuş ve EXPO’ya ev sahipliği yapma yolumuz bu gelişme ile birlikte açılmıştır.

İzmir gibi bir şehrin lokomotif güce ihtiyacı var. Bence EXPO iyi bir hedef ve kentin dönüşümünü sağlayacak önemli projelerden biri olabilir. Bu yüzden EXPO’ yu düzenleyecek şehrin açıklanmasına az bir süre kala http://www.infoexpo2015.com internet sitesine girerek İzmir’i seçip altında yer alan "Vote" ibaresini tıklayıp kentimize oy verelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir konuya değinmişsin. Verdiğin site adresi için de teşekkür ederim. Kısa sürede ben de bu konuda bir blog yazayım. Kendi sitemde de EXPO'yu tanıtayım. Karar verilmesine, 80 gün kadar bir zaman kaldı. EXPO 2015'de İzmir'de yapılırsa ve ben de hâlâ hayatta kalırsam çok iyi olacak benim için. Zaten 3 ay içinde karar verildikten sonra İZMİR seçilirse harekete geçiliyor. Benim evim AGORA Harabeleri'ne 300 metre mesafede. Buralara imar izni verilecek, kafeteryalar filân yapılacak. Benim evi restore edip kafeterya yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Bizim semt de varoş olmaktan kurtulacak. Hırsızı, soysuzu, asalağı masalağı kalmayacak. Hadi hayırlısı. Tekrar teşekkürler.

Mustafa Mumcu 
 09.01.2008 22:54
Cevap :
Umarım EXPO İZmir'e verilir sizin gibi aydın düşünenlerin olması çok güzel saygılarımla...  10.01.2008 18:13
 

expo nun bu kadar gönüllüsü olması çok güzel.bende iki blog yazmıştım konuyla ilgili.umarım alırız.

Sema AYDIN 
 09.01.2008 11:40
Cevap :
Bizim gibi gönüllülerle umarım başarıya ulaşacağız... Sevgiler..  09.01.2008 11:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2137
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster