Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
409
 

Expo 2015 sağlık yutturmacası

Son günlerde her dükkanda Expo 2015 reklamını görünce aklıma sağlık, sağlık deyince İzmir’in sağlıklı bir kent olup olmadığı geliyor.

Malumunuz Expo'da ilk defa sağlık konusu işlenecek.Hiç bir dünya ülkesi bunu aklına getirememiş. Biz de ise kimin aklına hizmet buyrulduysa hiçbir ülkenin cesaret edemediği bir konuyla İzmirlileri zora sokuyorlar.

İzmir sağlıklı bir kent mi?

Tarih 11.01.2007 , saat 22.00 yer Alsancak; nefes almakta zorlanıyor bizim gibi yaşlılar. 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğünün önüne ölçüm cihazı koymuşlar. Tam deniz havasının devri daim olduğu yere. Göstergeleri göremedim. Ancak nefes almak mümkün değil. 2015 yılına kadar nasıl havayı temizlerler bilemiyorum. Doğalgazı nereye kadar taşıyacaklar. Tüm Alsancak yolları daha yeni parke taşı ile döşendi. Yeniden mi kazılacak. Birileri yine mi köşeyi dönecek.

Aslında iktidarın muhalefete attığı en güzel gol; yerel seçim öncesi vatandaşı bezdirip yerel seçimlerde parsayı toplamak.

Yollar bir felaket. Trafik sıkışıklığı insanı bezdiriyor. Neyse 2015 yılında gelen konuklar için sokağa çıkma yasağı ilan ederiz. Olur biter.

Kentin ortasında heyula yapılar. Terk edilmiş. Neyse garibanlara mesken oluyor.

Heyet geldiğinde Fuarda yapıldığı gibi üzerinde reklam olan brandalar gerilir, hatta tarihi ev görüntüsü ile boyanır olur biter.

Yine orta yerinde gelişip, serpilen Roman mahalleri için nasıl bir çözüm bulunacağını merakla bekliyorum. Heyelan bölgesinde oturan vatandaşların sıkıntıları hala bitmedi de.

İzmir maganda ile doldu. Şoförü, dükkan sahibi, seyyar satıcısı, yayası, yaşlısı ve genci ile. Yolda yürümeyi bile bilmez olduk. Densizlik almış başına gidiyor.
Bu insanları 2015 yılına kadar nasıl terbiye edeceğiz. Çözümü var elbet. Expo alanına kimseyi sokmazsınız yabancıdan gari olur biter.

Kentin her yeri kedi köpek doldu. Şerbetliyiz herhal, kuduz vakası yok. Ama sıcak yaz aylarında ne olur bilemem. Başı boş köpeklerle kimin ilgilendiğini hala belediye çalışanları kavrayamadı. Herkes birbirinin üzerine atıyor. En son verdiğim dilekçe Konak belediyesinde kaldı. 3 aydır sokak köpeklerini aşılayacaklar. Kuduz olup olmadığını öğrenip bize bilgi verecekler. Biz de sağ salim o sokaklardan geçebileceğiz.

Expo yetkilileri ve misafirlerinden birini ısırmazlar inşallah. Vallahi tefe koyup çalarlar. Altından kalkamayız.

Tabi başka önemli işlerimiz var ya? Vaktimiz olmuyor.

Fuarın çevresinde her gün yirmi kişi ağaç altlarını çapalıyor. Kurumuş yaprakları topluyor. Ama görüntü çok ilginç. Biri çöp torbasının ağzını açmakla görevli, diğeri yaprakları tırmık ile toplamakla diğeri ise toplanan yaprakları çöp torbasına atmakla. Çapa yapanlar ise daha ilginç. Biri çapalıyor. Diğeri çalıların dibi görünsün diye eliyle aralıyor. Diğeri kürek ile yayılan toprakları tekrar çalının altına atıyor.

Bunları da göstermemiz gerek Expo yetkililerine. Ne kadar özenle çalıştığımızı.
Ama bütün fuar çevre yolu köpek pisliği ile dolu. Yolda yürürken harmandalı oynamanız gerek.

Expo bir yutturmaca aslında. Avrupa Birliğine gireceğiz diye havai fişeklerle vatandaşı sokaklara döküp kandırdıkları yutturmacadan.

Aslan sosyal demokratlar satranç bilmediklerinden balıklama atladılar. Öteki hamlelerden bir haber. Yerel seçimlerde nasıl ketenpereye geleceklerinden de bi haber. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Yahu bu Avrupa Birliğinin ne hayrını gördük. (Görenler var elbet. AB fonlarından alavare dalavere teşvik alanları herkes görüyor.)

Ancak vatandaşın tek yuro gördüğü yok. Expo yutturmacasında da vatandaşın bir çıkarı yok inanın. Bundan nemalanacak, tedarikçiler ve arazi sahiplerinden başka tek yuro koklatacaklarını sanmıyorum.

Orayı burayı düzelteyim, makyajlalayım diyerek vatandaşa kesilecek ceza cabası olacak.

Zaten AB de Expo’nun İzmir de yapılmasını i s t e m i y o r !

AB yutturmacasının gazı nerelere vardıysa yerel seçimlere yakın bu yutturmaca da bir yerlere varacak.

İZMİR’İ İSTİYORUM emri ile YERLİ TEDARİKÇİLERİN hazır ola geçmesi kaçınılmaz elbet.Nemalanacak o kadar insan var ki.

Ama onlar İzmir ‘ li değil.

Expo dan İzmirlinin çıkarı yok anlayacağınız. Gerisi başka yutturmacalara.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Expo'yu destekleyen bir İzmirli olarak yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil... Ancak Universiade sayseinde yatırım gören bu şehir eminim ki Expo sürec,nde de bir şeyler kazanacaktır.

Buğra TOKMAKOĞLU 
 15.01.2008 18:42
Cevap :
Yorumunuza çok teşekkür ederim.Expo'yu geleceğimiz için lütfen desteklemeyin. Sağlık diyorlar.Türkiyede binlerce çocuk lastik ayakkabılarla okula gidiyor.Üniversite oyunlarında gelir gider vaziyeti ne açıklamadılar.Üniversite köyünün hali malumunuz.İzmirliye bir kuruş faydası olmadı inanın.Yutturmacalara kanmayın.  16.01.2008 23:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 53
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 706
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

Erzurum 1959 doğumlu. İşletme mezunu. Bir Kamu şirketinin Muh.Md.Yrd.'dan emekli. Kent yaşamının zor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster