Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '20

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
66
 

EY!... AVRUPA, EY!..DÜNYA!..

İnsanlık tarihinin en büyük salgını ile karşı karşıya!

Ülkeler bir biri ardına hem tedbir alıyor hem de nerde yanlış yapıldığına bakıyor.

Her devlet belli ki kendi durumuna uyan tedbirler alıyor.

Olayın seyrini açık bir şekilde duyurmayan ülkelerin olduğunu biliyoruz.

Şükür ki biz en net şekilde bilgilendirmeyi yapan ülkeyiz.

4 aylık bir mazisi olan korona virüsüne karşı zamanında bütün gerekli önlemleri aldığımızı söyleyemem.  Ama sağlık altyapımızın rakamları ve bugün itibariyle gelinen noktada yeterli olduğumuzu anlayabiliyor ve ülkemle gurur duyuyorum.

Neden mi?

42 bin yoğun bakım yatak kapasitemiz belki yapılacak acil düzenlemelerle 60 binlere çıkaracak ve vaka sayısındaki artışa gelişmiş batı ülkelerinden daha çok cevap verebilmiş olacağız.

 Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden her birinde bir günlük ölüm sayısı bizim toplam kaybımız kadar. Yani binlerle ifade ediliyor günlük ölümler!

Dünyanın 94 ülkesi bizden yardım talep ediyorsa insanlık adına üzülüyorum ama ülkem adına seviniyorum.

Mars’a gitme yarışında bütün ülkeleri geri bırakan dünyanın tek süper gücü Amerika bu salgında resmen sınıfta kalmıştır.

Amerikan ordusu caddelerde çadırlarda acil bakım üniteleri kuruyor.

Anlı şanlı dev donanmanın 1000 yataklı hastanesi New York’un imdadına koştu.

Temennim hiçbir ülkenin, hiçbir insanın çaresiz kalmamasıdır.

Fakat böyle bir çaresizliğe neden düştüğümüzü de sorgulamamız gerekiyor!

Yıllardır Çin’in Guangxi eyaleti, dünyanın pek çok yerinde "barbarca" olarak nitelendirilen YULİN KÖPEK ET FESTİVALİ'ne ev sahipliği yapıyor.

Çin’in her tarafında satıcılar, müşterilerin önünde katledilen tavuklar, porsuklar, sıçanlar, kirpi ve yılanlar da dahil olmak üzere bir sürü hayvan satıyor.

Çinliler eğer Türklerin önüne uzaydan görülebilen en büyük dünyalık ÇİN SEDDİN’i inşa etmemiş olsalar, bizim gelenek ve göreneklerimizle tanışacak ve insanlığa bu şekil bir salgını boca etmiş olmayacaklardı.

Helal Marka diye bir kavramı Müslümanlar dünyaya sundu. Helal markanın önemini dünya

Yavaş yavaş kavrama başladı.

Helal Sertifikalama, Ürünleri, katkı maddelerini, hazırlama ve işleme yöntemlerini, temizlik ve sağlık şartlarını, katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar.

Bu muazzam iletişim alt yapısı ile insanlık derhal harekete geçmeli ve ortak sağlık değerlerinin ne olduğuna karar vermelidir.

İnsanca yaşamak sınırsız özgür yaşamak değildir.

Bazı yasakları ortak bir anlayışla bütün dünya toplumları hayata geçirmelidir.

Her insanın tedavi hakkı vardır. Hem de en başta!..

Metin TOPÇU

5.4.2020

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Metin bey, küresel toplam ağırlığı gr ile ifade edilen virüs tüm devletlere ve toplumlara ders veriyor ama sanırım alan yok. Sevgiler

Kadri KANPAK 
 28.04.2020 19:48
Cevap :
Güzel bir benzetme. Ben isnanın acizliğini belirttim bir bakıma. Hakikaten çok küçüğüz sevgili dostum. Bakı selam...  29.04.2020 15:17
 

Başta hayvan çiftliklerinin hepsi kapatılmalı. Hayvan ırklarını ayırmak yıllardır ve halen insan ırkı ayırımı yapmakla ayni eş değerdir. Tüm çiftlikler kapatılmadıkça yeni virüslerin güç kazanarak ortaya çıkacağı konusunda birleşen bilim insanlarına katılıyorum..İnsanın artık tüm öğretileri bırakıp sıfırdan bir dünya düzeni kurma zamanı gelmiştir..Başaracakmıyız? Sanmıyorum....Sevgiyle kalın

jale kasap 
 05.04.2020 19:59
Cevap :
Manidar buldum yorumunuzu biraz. Tüm öğretileri bırakmak...İlginç. Elimizde dinimizden ve kültürümüzden gelen sarsılmaz doğrular var Jale hanım. Bütün hayvan çifliklerini kapatmak yerine bugüne kadar insanların istifadesine sorunsuz verilen nimetlerden neden bi taraf olalım?... Hayvan severlik başka şey ve muhteşem bir duygu. Çok da insanı fakat siz çok ileri bir söyleme taşıdınız. Yeni dünya düzenini insanlar kuracaksa ve peygamber gelmeyeceğine göre nasıl olacak....)))) Çok teşekkür ederim...saygılarımla  05.04.2020 22:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 447
Toplam yorum
: 475
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 598
Kayıt tarihi
: 24.06.08
 
 

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster