Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
829
 

Ey İzmir, silkin ve kendine gel!

Ey İzmir, silkin ve kendine gel!
 

İzmir'li ben!...


Son günlerde, malumunuz, İzmir pat diye gündeme oturmuş ve AKP artı DTP taraftarlarından faşistlikten bağnazlığa, aymazlıktan salaklığa kadar etiketlenmiştir.

Basit düşünen insanların ortak bir özellikleri vardır: İddia edilenlerin gerçek olmadığını kanıtlamak isterler, işte böyle düşünenler de İzmir’in üstüne biraz da bu yüzden gelmektedirler:

“Ey İzmir, silkin ve kendine gel,

Tez vakitte AKP’ye oy ver!”

……

Komik tabii ki…

……

Hele bir de İzmir’e yerleşmiş olanlardan bazıları var, artık ne gerekçe ile yerleştilerse, habire veryansın edip duruyorlar, il değil de bir kasabaymış falan, kardeşim beğenmiyorsan dön köyüne o zaman diyesi geliyor insanın, yani madem bu kadar sıkıntın var, nasıl ki göç etmişsen buraya, beğendiğin yere göç ediverirsin olur biter!

Eee, yani dedirtiyorlar insana!

……

DTP konvoyu gibi, Türkiye’de, hadi siz söyleyin, kaç ilde iki bin araçlık konvoy ve açılan resmi olmayan bayraklar, dahi Apo pankartları eşliğinde zafer işareti yaparak dolaşabilirlerdi ve kan akmadan dönebilirlerdi!

Burası es geçiliyor tabii ki, İzmir bizi taşladı!

Yaptıranın suçu yok, yani öyle mi?

……

Akılları sıra kendini aklayacak İzmir, bakın görün aslında ne demokratım, ne hümanistim diyerek aklına yatmayanı destekleyecek, yok canım!

……

Aslında, biliyor musunuz, Kürt analar haklıyken kocaları ve oğulları tarafından haksız durumuna düşmekteler; Müslümanlık da keza…

Oyunlara alet olundukça bir kesim sorgusuz sualsiz kabul edecektir elbette, zira tabudur neredeyse, ellenemez; ancak bir başka kesim, yani akıl süzgecinden geçirme gereksinimi duyanlar, insani, toplumsal, siyasi ortalamayı alma durumundayken yaptırımlar geri teper!

İzmir’e de acayip bir yaptırım uygulanıyor, oysa zamana bırakılsa, sağduyusuyla İzmir doğru olanı zaten seçer, ancak işte problem de burada olsa gerek, sağduyunun dışında gelişen olaylar söz konusu ki, bazıları bir takım yaptırımlara gerek duyuyor!

Boşuna değil yani bu tepkiler!

……

“Ey İzmir, silkin ve kendine gel,

Tez vakitte AKP’ye oy ver!”

Demokratlığını göster, gavur olmadığını… Kasaba değil de il olduğunu, hadi durma, destek ver!

Bu gazlara, sorarım size, hangi İzmirli “He” der?

Salakmışız, yok canım, o sizin güzelliğiniz…

……

Bir de tabii ki işin şu tarafı var, İzmir sorunlu il, ay pardon kasaba diyor bazıları(!), durumuna getirilip muhalefete gol atma taktiği de söz konusu, ama İzmirli bunu yemez, kim yazmıştı anımsamıyorum, “Varsın metromuz bitmesin, yeter ki özgürlüğümüz elimizden gitmesin!”

……

Eee, yani, durum budur!

……

Ahh, bir de şu atasözü var: Kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş….

……

Selam ve sevgilerimle…

Gülgün Karaoğlu

Kasım,29/09

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu öz meselesi. Aybüke Çam denilen yorumcunun yazdıkları çok önemli. Siz mantıklı bir şekilde kendinizi ifade ederken, olaya düşmanlıkla, ırkçı bir kafayla bakanlar her zaman olacak. Dünyanın her yerinde ırkçılar, kafatasçılar vardır. Ama asıl sorun onların çok küçük bir azınlıktan sıyrılmalarıdır. Bence ırkçılık bir suç olmalıdır. Herkes için. Olaya biraz daha insanca bakarsanız çok şeyi kafanızda çözersiniz. Yok vergi veriyorum, yok benim ülkemde gibi söylemlerle ancak düşmanlık kazanırsınız. Ve evet bölünmek mantıklı diyorsanız böyle söylemlere devam etmelisiniz ama birlik, beraberlik, kardeşlik diyorsanız bence kimse taşlanmamalı. Yanınızda biri ingilizce konuşurken gıpta ile bakarken, kürtçe konuşanlara nefretle bakmak olayın boyutunu zaten gözler önüne seriyor. Ben de yanımda anlamadığım bir dilin konuşulmasından tedirgin olabilirim ama bu sorunu aşacağım ve gerekirse kürtçede öğreneceğim. Çünkü biz bu ülkede beraber yaşıyoruz. Bütün diller, dinler özgürce yaşamayı hakediyor.

S.Kar 
 01.12.2009 18:10
 

merhaba Gülgün abla, size yaşım gereği abla diyorum affınıza sığınarak yazdıklarınızı samimi buluyorum. İzmir konusunda ise yazdıklarınıza katılıyorum. İzmir sadece planın bir parçası bazı İzmirli vatandaşlarımız bu oyuna geldi. İzmir'in nasıl bir il olduğunu bilenler bilir. Kasaba diyenler herhalde dünyadan değiller. Ayrıca bu ülkede köyde var kasabada var. En gelişmemiş toprağında bile bayrağımız dalgalanıyor. Ayrım yapmadan Türk'üm diyen herkes Türktür. Saygılarımla_____S&S

SAMET SERBEST 
 29.11.2009 23:50
 

En güzel misalini bu akşam Mersinden verelim. 400 pkk yandaşı şehrin göbeğinde karakola saldırıyor. İşte bunları hergün yapıyorlar ve sonra İzmiri suçlayan bir medya, hükümet ve siyaset anlayışı... Tuhaf günler yaşıyoruz. İzmirli iyi yaptı ellerine sağlık da siyaset ne yapıyor. Bu bir grup insan ki, namuslu Kürt vatandaşı ile ilişkileri yok. Tarihlerine bakmalı. Askerin elini bağladılar, oysa asker onları en iyi tanıyandır. Bunlar yeni değil, bin yıldır yasadışı hayata, eşkiyalığa kaçakçılığa alışmış kişilerdir. Bazı Kürt aşiretleri ve belli gruplardır.Şimdi vahşi bir yırtıcı ile anlaşma yapmaya çalışan bir hükümet var... Ne olacak? Eninde sonunda anlayacaklar ve askere diyecekler ki; "bunların başını ez" Başka yolu yoktur. Yırtıcı bir vahşi ile güzellikle anlaşamazsınız. Sevgilerimle...

Mustafa Özay 
 29.11.2009 23:06
 

BENİM YORUMLARIM NEDEN YERİNE ULAŞMIYOR SAYIN YETKİLİ,SİZE KİM O YETKİYİ VERDİ?KÜFÜRLERİ BİLE YAYINLIYORSUNUZ DA "ÖLÇÜNÜZ!?"NEDİR?

Aybike çam 
 29.11.2009 14:42
Cevap :
:) Gördüğünüz gibi, yorumlarınız burada... İncelemeden geçtiği için biraz gecikme olmuştur muhtemelen, biraz da pc nin başına benim geç saatte geçmemin payı var bu durumdan... Sevgi ve selamlarımla...  29.11.2009 20:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1305
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster